אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלני מריל לינץ' מאמינים בכלכלה הישראלית צילום: בלומברג

כלכלני מריל לינץ' מאמינים בכלכלה הישראלית

ראש תחום המחקר במריל לינץ' מספק תחזית אופטימית לשוק המקומי; ישראל היא השוק היחידי שזוכה להעלאה בתחזית ל-2008; מעריך שעד סוף השנה תשיג הכלכלה הישראלית תשואה עודפת על פני השווקים המתעוררים

17.09.2008, 13:27 | תומר קורנפלד

"אנחנו מאוד אופטימיים על ישראל ונשארים בתשואת יתר, לאחר שמתחילת השנה עשה מדד ת"א 25 תשואת יתר של 17% על פני השווקים המתעוררים, במונחים דולריים", כך אומר חיים ישראל, ראש תחום המחקר במריל לינץ' ישראל בשיחה עם "כלכליסט".

בסקירה שהוציאו כלכלני בנק ההשקעות, הם מעריכים שהשוק הישראלי יוסיף להיות איתן בהשוואה לשווקים המתעוררים, כאשר במחצית השנייה של השנה, התשואה תהיה אף גבוהה יותר.

בין הסיבות שמציין חיים ישראל לתחזית האופטימית לשוק המקומי, הוא מצבה האיתן של הכלכלה. "מדינת ישראל היא המדינה היחידה שתחזית הצמיחה של מריל לינץ' לשנת 2008 עלתה, ולא ירדה". בתחילת השנה העריכו במריל לינץ' שהכלכלה הישראלית תצמח בשיעור של 4%, ובמהלך השנה העלה בנק ההשקעות את הצפי לרמה של 4.4%.

כמו כן, מציין ישראל, שלמרות העלאות הריבית האחרונות במשק, מתחילת השנה הריבית נותרה ללא שינוי והכלכלה הישראלית נמצאת במצב טוב. במריל לינץ' מעריכים כי ריבית בנק ישראל שנמצאת כיום ברמה של 4.25% תעלה ב-0.5% עד סוף השנה, ובשנת 2009 תרד בשיעור של 0.5%. כמו כן, להערכת כלכלני הבנק, שנים 2008 ו-2009 יאופיינו אף הם בחשבון שוטף חיובי ואיזון תקציבי.

סיבה נוספת לתשואה העודפת של הכלכלה הישראלית על פני השווקים המתעוררים שמציין חיים ישראל הוא משקל החסר של המשקיעים הזרים בכלכלה הישראלית. דו"ח אסטרטגי של מריל לינץ' על השווקים המתעוררים בא לבחון את מידת החשיפה של המשקיעים הזרים לכלכלה הישראלית. תוצאות המחקר העלו ש-22% מלקוחות מריל לינץ' נמצאים במשקל חסר על ישראל, כלומר לא השקיעו בישראל. חיים ישראל מסביר שזאת הסיבה, מדוע ניתן לראות פאניקה בכלכלה הרוסית, כאשר אצלנו בישראל, השוק המקומי לא חטף זעזוע כמו ברוסיה.

באשר למשקיעים, מריל לינץ' מספקים שני רעיונות השקעה. הנחת הבסיס של מריל לינץ' שבימים טרופים אלו המשקיעים רוצים דיבידנד ותשואה בזמן קצר. חיים ישראל נוקב בתיק מניות הכולל ארבע מניות המומלצות על ידי הבנק: טבע, כיל, דלק רכב ופרטנר. חיים ישראל מציין שתשואת הדיבידנד והרכישות העצמיות (Buyback) של ארבעת המניות תיתן למשקיעים תשואה של 10% בשנה, פי 4 משווקים מתעוררים. תיק הכולל את ארבע המניות נסחר כיום במכפיל רווח של 10, בדומה שווקים מתעוררים, כאשר רמת הסיכון הטמונה בהם נמוכה יותר.

הרעיון השני שמספקים כלכלני הבנק הוא רעיון השקעה 'לונג-שורט'. הנחת הבסיס בהשקעה זו היא שחברות ממונפות עלולים לסבול בצורה משמעותית במחצית השניה של השנה מעליית המדד והריבית. המלצת הבנק היא לרכוש את עשרת המניות הפחות ממונפות וכנגדן למכור בחסר (שורט) את עשרת המניות הממונפות ביותר, שלקחו הלוואות רבות בשנת 2007, מינפו את פעילותן וכעת נאלצות לשלם ריבית גבוהה על איגרות החוב. בין החברות הפחות ממונפות מציין ישראל את פרטנר, טבע, אסם, דלק רכב ואלביט מערכות ובין החברות הממונפות יותר מונה ישראל את אידיבי אחזקות, נכסים ובניין, אלביט הדמיה, ג'י.טי.סי ואפריקה ישראל. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות