אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהלה וקניות צילום: אי פי אי

בהלה וקניות

מי היה במאדים בשבועיים האחרונים? מה צריך לדעת בנקאי השקעות צעיר? והאם ייתכן שההיסטוריה תחזור על עצמה בקרוב?

25.09.2008, 11:27 | יואב בורנשטיין ואמיר שטוקהמר

1. למי שהיה במאדים בשבועיים האחרונים, הנה מבזק חדשות קצר: הכלכלה העולמית ואתם - כבר לא. ב"אתם" הכוונה איננה, כמובן, לבנקאי השקעות בכירים בוול סטריט (שכסף, מן הסתם, מעולם לא היווה בעיה עבורם), מנהלי קרנות גידור שהימרו נגד השווקים (וגרפו, כן, מיליארדים) ורואי חשבון (לא ברור מדוע, אבל לשירותים שלהם תמיד יש ביקוש). לא. כשאנו אומרים "אתם", אנו מתכוונים למי שקמו בוקר אחד וגילו שמתיק ההשקעה שלהם, ובו כל חסכונות חייהם, נשאר בעיקר אבק. וישנם גם אלו שבקרן הפנסיה שלהם נפער בור בשווי של מיליארדים, ומי יודע מה יילד יום. מצד שני, כמו שאמרו ב"מונטי פייטון", תמיד יש להביט על הצד הקליל של החיים. החל מהשבוע שעבר אתם, משלמי המסים הגאים, הם בעליה של ענקית הביטוח AIG ושל כמה ניירות ערך המגובים בחובות של מוסדות פיננסיים שאת שמותיהם לא שמעתם מעולם קודם לכן.

2. אלילת המזל של AIG, אשר לה הזרים הממשל האמריקאי ברגע האחרון טרם קריסה סיוע חירום בסכום של 85 מיליארד דולר, לא עמדה לצדו של ליהמן ברדרס, מנוחתו עדן. הבנק המרכזי, כידוע, הניח לליהמן ליפול כאשר פשט בנק ההשקעות את הרגל ימים ספורים קודם לכן. המסקנה המתבקשת: ככל שאתה גוף גדול יותר, המתנהל בחוסר אחריות גדולה יותר, וצובר חובות גדולים יותר, כך גם גובר הסיכוי שתקבל בסוף סיוע ממשלתי. חטאו של ליהמן הסתכם בכך שהתנהלותו לא היתה גרועה, כך מסתבר, כמו זו של AIG. לכן, אם אתה פרח השקעות צעיר ואמביציוזי בבנק גדול, זכור: ככל שתהיה גרוע יותר - כך מצבך ישתפר.

3. יולי 2004: "יש לשנות את נוהג חלוקת הבונוסים למנהלי קרנות השקעה כך שישקפו טוב יותר את ביצועי הקרנות ולהתאימן לתשואות המשקיעים" (דו"ח של משרד האוצר הבריטי בנוגע לרפורמה בתעשיית השירותים הפיננסיים). פברואר 2007: "איבדנו כל ממד של אחריות תאגידית. הדבר גורם לשורה של קשיים ולהתנהגות בעייתית בקרב עובדים" (פיטר היין, שר בממשלת טוני בלייר, על שוויים המופרז של הבונוסים המוענקים לעובדים באזור העסקים של לונדון). אוגוסט 2007: "שווי הבונוסים בסיטי של לונדון יעלה ב־30% וצפוי להגיע ל־14 מיליארד דולר" ("הפורבס"). 22 בספטמבר 2008: "על רקע המשבר הגלובלי, רשות השירותים הפיננסיים תבחן את נוהג חלוקת הבונוסים כדי להתאימם לביצועיהם של המוסדות הפיננסיים" (הבי.בי.סי מדווח). אנחנו כבר רואים לאן זה הולך...

התובנה: הצילו!!!!!!!!!!!!!!

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות