אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמריקה הביעה אי אמון בוול סטריט: הקונגרס דחה את תכנית החילוץ, הבורסה קרסה ושברה שיא שלילי צילום: אי פי אי

אמריקה הביעה אי אמון בוול סטריט: הקונגרס דחה את תכנית החילוץ, הבורסה קרסה ושברה שיא שלילי

מדד הדאו ג'ונס איבד 780 נקודות - הירידה החד יומית הגדולה ביותר מעולם. נאסד"ק צנח בכ-9% ומדד ה-500 S&P צלל בכ-8.8%. הנפט ירד ב-10% לכ-96 דולר לחבית

29.09.2008, 23:21 | ענת ציפקין

מפולת בוול סטריט: הקונגרס דחה היום את התוכנית הפדרלית לסיוע לכלכלת ארה"ב בהיקף של 700 מיליארד דולר. 205 חברי קונגרס תמכו בתוכנית, לעומת 228 שהתנגדו. בעקבות כך קרסה הבורסה בוול סטריט, והמסחר הסתיים בירידות חדות.

מדד הדאו ג'ונס ירד ב-6.9% לשפל של שלוש שנים. הדאו איבד 780 נקודות - הירידה החד יומית הגדולה ביותר מעולם במדד. הפעם האחרונה שהדאו ירד בחדות דוה הייתה לאחר הפיגוע בבניין התאומית (9/11), אז ירד הדאו ב-684 נקודות. עם זאת הירידה החדה ביותר באחוזים של הדאו הייתה ב"יום שני השחור" בשנת 1987, אז ירד המדד בכ-20%. הנאסד"ק צנח ב-9.1% ומדד ה-500 S&P ירד ב-8.8% לשפל של 20 שנה. הנפט צנח בכ-10 דולר לרמה של כ-96.3 דולר לחבית.

 וול סטריט הגיבה בפאניקה מוחלטת להחלטת הקונגרס שלא לאשר את תוכנית החירום שהציע שר האוצר האמריקאי להצלת המוסדות הפיננסיים. הדמוקרטים נחלו תבוסה מול הרפובליקנים (205-228) ולפיכך דחה הקונגרס את אישור המעורבות הממשלתית בשוק הפיננסי האמריקאי. היקף ההתערבות, שעמד על 700 מיליארד דולר, הוא הגדול ביותר מאז המשבר של שנות ה-20 של המאה הקודמת. הסוחרים הגיבו בתדהמה להחלטה, ובמסחר בניו יורק ניתן היה לשמוע רק הוראות מכירה. רק 162 מניות עלו במהלך המסחר בניו יורק, ו-3,073 מניות רשמו ירידות שערים.

המפולת בוול סטריט הובלה על ידי מגזר הפיננסים שממשיך לרדת בחוזקה. מניית מורגן סטנלי, שהודיע היום כי ענקית הפיננסית היפנית מיצובישי תרכוש 21% ממנו, צנחה ב-14%. מניית גולדמן סאקס ירדה ב-15%, גי פי מורגן ירדה ב-7.9%, וולס פארגו ירד ב-10.9%, וואקוביה צנח בכ-81%,בנק אוף אמריקה  ירד בכ-16.9% וסיטיגרופ ירדה ב-11%.   

ייתכן שההצעה תובא שוב להצבעה, אך לא בימים הקרובים. יו"ר ועדת השירותים הפיננסיים בקונגרס, ברני פרנק ביטא את אכזבתו באומרו: "הרפובליקנים הרגו את ההצעה". הרפובליקנים, מצידם, מכנים את תוכנית החילוץ "יקרה ובזבזנית", ומאשימים בכשלון את ננסי פלוסי, נציגת הדמוקרטים שכינתה את התנהלותו של ממשל בוש "חסרת אחריות, ללא אכיפה רגולטורית וללא מנגנוני בקרה". תוכנית החילוץ נתמכה על ידי הנשיא בוש שאף נאם קרוב למועד כינוסו של הקונגרס לאישור ההצעה, ואמר כי "התוכנית הכרחית על מנת לשמור שהמשבר במערכת הפיננסית האמריקאית לא יתפשט לשאר הסקטורים בכלכלה בארה"ב".

הפד פועל לקראת הבנקים בעולם

בתוך כך, לא הסתפק הפדרל ריזרב בתוכנית החילוץ הפדרלית כגלגל הצלה יחיד למערכת הפיננסית בארה"ב ובעולם. היום הודיע הפד על הגדלת היקף ההון אותו החליט להזרים למערכת הפיננסית העולמית במטרה לחזק את משבר הנזילות העולמי. על-פי הודעת הבנק, יגדיל הבנק המרכזי את היקף עסקאות ההחלף (SWAP) שלו עם הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, זאת על מנת להגדיל את היצע הדולרים במערכת הפיננסית העולמית, מהיקף נוכחי של 290 מיליארד דולר, לכדי היקף הזרמת הון בהיקף של 620 מיליארד דולר.

מוקדם יותר היום, עוד לפני האירועים של השעות האחרונות בקונגרס, הוציאה קבוצת הבנקאות סיטי הודיעה כי תירכוש את חטיבת הבנקאות של וואקוביה. תמורת 2.16 מיליארד דולר. במסגרת העסקה תספוג הקבוצה את הפסדי וואכוביה בהיקף 42 מיליארד דולר, הפסדים שנצברו על מאגר ההלוואות שמחזיק הבנק בהיקף של 312 מיליארד דולר. השמועות על מצב נזילותו של וואקוביה רחשו במהלך כל יום המסחר שהתנהל ביום שישי, אז השילה מניית הבנק 27% משוויה. מניית בנק וואקוביה צנחה בכ-80%.

 

הסנטימנט השלילי בבורסה הועצם גם בגלל נתוני המקרו שפורסמו היום על ידי משרד המסחר האמריקאי. על פי הנתונים החדשים, ההוצאה הפרטית של הצרכנים לחודש אוגוסט לא השתנתה לעומת חודש יולי. כלומר, נשמרה יציבות בהיקפי הצריכה של הצרכנים האמריקאים בחודש שחלף. יש לציין כי בחודש יולי, היתה עלייה של 0.1%. הציפיות היו כי הצריכה הפרטית תעלה ותמשיך את המגמה של חודש יולי.

ישראליות בוול סטריט

הקריסה בוול סטריט וירידות השערים החדות לא פסחו גם על המניות הישראליות הנסחרות בוול סטריט.מבין המניות בהן בולטות ירידות השערים בלטו אלווריון (10%), דלק ארה"ב (7%), אלביט הדמיה (12%), איזי צ'יפ (14%), גיוון אימג'ינג (11%), אורמת (11%), אורבוטק (15%), סרגון ( 8.5%), נייס (5%) טבע ( 6%), צ'ק פוינט (5.5%), אמדוקס ( 5.7%), אודיוקודס (5.6%), גילת (10.2%), טאואר ( 14%), פרטנר  (6.2%), ומטלינק (12%). פריגו לעומת זאת עולה ב-0.7% וראדא ב-14%.

 

מפולת בשווקים

מדד MSCI WORLD עוקב אחרי המדדים המובילים ב-23 מדינות מפותחות, צנח ב-6.9%, הירידה החדה ביותר מאז שהמדד נוצר, לפני 38 שנה.

המסחר בבורסת ברזיל הופסק לאחר שהמדד המרכזי צנח ביותר מ-20%. היורו והליש"ט ירדו אל מול הדולר לשפל של 15 שנה. שער היורו-דולר עומד על 1.44 דולר ליורו.

שער הליש"ט-דולר עומד על 1.8 דולר לליש"ט. מדד הבורסה האירית צנח ב-13 אחוז לשפל של 25 שנה. מדד הפוטסי הבריטי השלים היום ירידה של 15% בחודש ספטמבר, הירידה החדה ביותר מאז אוקטובר 1987.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אני לא מבין בכלכלה...
ואני קורא את מגיב 1 ורחוק ממנו שנות אור בהבנה כלכלית, אבל שמישהו יענה לי לעזאזל למה תמיד יש "פאניקה", "ושווקים עצבניים" "והיסטריה" בכל העסק הזה ופחות שכל ישר ? אם ככה זה עובד אז אולי טוב שהכל יקרוס ותקום כלכלה "אנטי-פאנקיסטית", לא יאומן איך שהגאונים הכלכליים בעולם המציאו כלכה שעובדת יותר על היסטריה ופחות על ריאליזם. אי אפשר להמציא כלכלה שאנטית או משהו רגוע יותר..? (דרך אגב, גם בהודו מתנהלים ככה..? )
הדיוט  |  30.09.08
5.
לא להאמין מה מאבקי כוח עלולים לעשות
שר האוצר האמריקאי הגזים עם ההצעה ועכשיו בגלל מלחמה מטופשת של 2 מפלגות הדור שלנו יחווה מחדש את הקריסה מהמאה שעברה זה מה שקורה כששמים כוח כל כך עצום אצל מס' אנשים מצומצם אני רק חובבן בכלכלה אבל כולם מבינים מה שקרה כאן
אלעד לוי , ראשון לציון  |  30.09.08
לכל התגובות