אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק המציאות של האוליגרכים: היו גם מי שהרוויחו מהמשבר ברוסיה צילום: בלומברג

שוק המציאות של האוליגרכים: היו גם מי שהרוויחו מהמשבר ברוסיה

מיכאיל פרוחורוב רכש בעקבות נפילת הבורסה 50% מבית ההשקעות רנסנס קפיטל ב־500 מיליון דולר. יומיים לאחר מכן קנה בנק מסחרי קטן ב־50 מיליון דולר. התוכנית: להפוך את פרויקט המיזוג לבנק הגדול בעולם

02.10.2008, 11:42 | אולגה ויניאר

המפולת בשוק ההון הרוסי בשבועות האחרונים גרמה הפסדים עצומים למי שהיו מושקעים בחברות מקומיות, החזיקו במניות ובאיגרות חוב וניהלו באופן כללי פעילות במשק. אוליגרכים רבים הפסידו מיליארדים, אבל היה גם מי שעשה הון עצום ועתיד עוד להרוויח הרבה מאוד מהמשבר שפקד את רוסיה.

אחד האנשים שהמשבר יעשה להם רק טוב הוא מיכאיל פרוחורוב, הנמנה עם המיליארדרים הצעירים של רוסיה. רק בן 43, אבל הונו מוערך ב־20 מיליארד דולר. עכשיו כשהשוק נמצא בתחתית - הוא יוצא למסע רכישות.

יומיים לאחר הנפילה של בורסת מוסקבה הודיע פרוחורוב כי הוא רוכש 50% מבית ההשקעות רנסנס קפיטל ב־500 מיליון דולר. רק לפני שלושה חודשים הוערך שוויו של הבנק ב־2 מיליארד דולר, אך מאז הוא נקלע למצוקת נזילות. יממה לאחר ביצוע העסקה הודיע פרוחורוב שהוא קנה בנק מסחרי קטן בשם APN בכ־50 מיליון דולר. פרוחורוב הודיע כי ימזג את הפעילות של שני הגופים הללו וישאף בשלב הראשון להפוך את בנק ההשקעות שהוא מקים לגדול ביותר באירופה. בטווח הרחוק יותר, מכריז פרוחורוב, הוא מתכנן להפוך את פרויקט המיזוג שלו לבנק הגדול בעולם. "המתחרים הגדולים גולדמן זאקס ומורגן סטנלי עברו לנישת הבנקים המסחריים, כך שהדרך להפוך לבנק ההשקעות המוביל בעולם פתוחה בפנינו", אמר.

פרוחורוב טוען כי לא מדובר בהחלטה מיידית שבאה בעקבות המפולת, כי אם בעסקה שאליה התכונן כמה חודשים. המשבר רק הקל את סגירתה. הוא מדגיש כי מדובר בהשקעה לטווח ארוך וכי הוא מכין אסטרטגיה לפיתוח הבנק. קרן הניהול אונקסים שבראשה הוא עומד, המנהלת נכסים בשווי של כ־25 מיליארד דולר, כבר נערכת להעניק אשראי לבנק ההשקעות. פרוחורוב מוכן גם להשקיע עד 1.5 מיליארד דולר מהונו האישי בפרויקט השאפתני. כך לפי דיווחים לא רשמיים.

"בשלב הראשון נסתער על השווקים המתפתחים", אומר פרוחורוב ומסביר שזוהי תקופה מצוינת להשקיע בשווקים הללו. בשלב הראשון יתרחב רנסנס קפיטל לוייטנאם ולמצרים. במקביל נערך פרוחורוב לגייס את טובי הכלכלנים והאנליסטים שעבדו בבנקי השקעות מובילים בעולם. אלה היו לאורך השנים בגדר בלתי מושגים עבור השוק הרוסי, אך לאחר שאיבדו את משרתם בעקבות משבר האשראי הם מוכנים להרחיק גם עד מוסקבה.

העסקאות שסוגר פרוחורוב מגיעות על רקע משבר נזילות חמור שאליו נקלעו הבנקים והמשקיעים. לפרוחורוב, עם זאת, 2.7 מיליארד דולר פנויים להשקעות. באפריל 2008 מכר את אחזקותיו - 25% בחברת הכרייה והמתכות נורניקל שהיתה אז בשיא שווייה, כ־60 מיליארד דולר. מאז צנח שווי השוק של החברה ל־22 מיליארד דולר. אנליסטים ברוסיה בטוחים כי עסקה זו היא הסנונית הראשונה בשורה ארוכה של רכישות, מיזוגים והשתלטויות שעתידים להתרחש בשוק הרוסי. בכיר בהתאחדות האנליסטים הפיננסיים ברוסיה אומר כי לאחר שאיבדו יותר ממחצית משוויים, בנקים ובתי השקעות הפכו לאטרקטיביים במיוחד בעיני משקיעים. עכשיו רק נותר לגייס את ההון, מה שלא פשוט בעידן מחנק האשראי. מי שהיה לו כסף זמין ערב המשבר מרוויח - ובגדול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות