אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשות רעות למשקיעי כיל; פוטאש מתרסקת ב-24% לאחר שמריל לינץ' הוריד לה המלצה צילום: צביקה טישלר

חדשות רעות למשקיעי כיל; פוטאש מתרסקת ב-24% לאחר שמריל לינץ' הוריד לה המלצה

כלכלני מריל לינץ' הורידו לחברה המלצה ל"תשואת חסר" והמניה מתרסקת בטורונטו ובוול סטריט. מדובר בחדשות בעיתיות לענף בתוך יממה לאחר שמוזאיק, שצונחת בשיעור דומה, פספסה את תחזיות הרווח. כיל רשמה היום ירידה של 14% - הירידה החדה ביותר ב-5 השנים האחרונות

02.10.2008, 22:20 | נעמה סיקולר

חדשות רעות למשקיעי כיל; מניית פוטאש מתרסקת בלמעלה מ-23% בניו יורק ובטורונטו לאחר שמריל לינץ' פרסם תחזית פסימית לעתיד שוק הדשנים בטווח הקצר והוריד לחברה המלצה לתשואת חסר (לעומת המלצת קנייה קודם לכן). מניית פוטאש כבר איבדה קרוב ל-30% מערכה בעשרת ימי המסחר האחרונים.

מדובר בחדשות פסימיות שניות לסקטור הדשנים בעולם ביממה האחרונה, לאחר שאמש לאחר נעילת המסחר דיווחה גם מוזאיק על תוצאות מאכזבות שפספסו את תחזיות האנליסטים. החברה רשמה ברבעון האחרון רווח של 1.18 מיליארד דולר, או 2.65 דולר למניה. זאת לעומת רווח של 305.5 מיליון דולר, או 69 סנט למניה, ברבעון המקביל אשתקד, כאשר קונצנזוס האנליסטים צפה לחברה רווח של 2.95 דולר למניה.

יצרנית הפוספט והאשלג אף הודיעה כי בכוונתה להקטין את ייצור הפוספט ב-500 אלף עד מיליון טון בשנה הקרובה, מה שמהווה למעשה הפחתה של תחזית המכירות השנתית. גורמים בתעשייה המקומית גרסו היום כי מדובר דווקא בחדשות טובות לכיל, אולם המשקיעים באחד העם לא סברו כך כנראה ושלחו את כיל לירידות של 14% - הירידה החד יומית הגבוהה ביותר ב-5 השנים האחרונות למניה.

כיל ריכזה היום מחזור מסחר חריג ביותר של 945 מיליון שקל - פי 3 מבדרך כלל, שהיווה שליש ממחזור המסחר הכולל בבורסה. החברה האם של כיל - חברה לישראל - רשמה היום ירידות של 14.8%.

גם מניית מוזאיק סובלת כרגע ממומנטום שלילי חריף ומאבדת קרוב ל-25%. מעבר למשבר בשווקים מבטאות הירידות החדות במיוחד במניות הדשנים חשש נוסף מירידת מחירי הסחורות
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אני קניתי
טוב אני רציתי להוסיף שאני קניתי... מה שיש לי להגיד זה שאני הייתי מתחיל לדאוג לכיל רק אם פרוייקט "תעלת הימים" של תשובה הייתה יוצאת לדרך.... א-ב-ל... במצבו הנוכחי של תשובה ועם כל המיתון העולמי.... מקסימום ייצא פרוייקט "תעלת הלילות" ... אז אני מאמין שכיל תעלה... ואז אני אמכור (14% לרדת ביום זה המון למנייה כזאת...)
שמשון , ת"א  |  05.10.08
2.
על מה המהומה?
זאתי לא חברת הייטק שתלויה בטכנולוגיות דינאמיות זאתי לא חברת נדלן ממונפת,שתלויה בביקוש של הלקוחות דרישה לדשנים תמיד תהיה,כי השוק מבוסס על שוק האוכל אני מתקשה להבין את הצניחה במחירי המניות בחברות האלה ,ונראה לי שזה הזמן לקנות וחוץ מזה ,שימו-לב למתאם הבא: כשיש מיתון,אז גם מחירי הסחורות יורדים (כולל הנפט) ,וזאת על אף הנהירה של משקיעים ,ממניות לקומודיטיס (ואם לא לקומודיטיס ,אז איפה הם כן משקיעים את הכסף?).
03.10.08
1.
נפוטיזים - אחת הרעות של משקים בעולם.
העדפת קרובי משפחה וחברים קיימת בכל העולם מאז ומעולם. א-ב-ל במשקים מפותחים הדורשים מיומנות ויכולת גבוהים , שיבוץ אנשים לא מתאימים יכול לגרום לקטסטרופה. נראה לי שבחברות דרוג ויעוץ שונות הנפוטיזים חוגג. אחרת אי אפשר להבין את ההמלצות לפה ולשם שנותנים האנליסטים.
יואב  |  03.10.08