אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות; מניית בנק היפו התרסקה ב-31% צילום: בלומברג

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות; מניית בנק היפו התרסקה ב-31%

את עיקר ירידות השערים ריכזו מניות הבנקים: המנייה של רויאל בנק אוף סקוטלנד צנחה ב-20%, של קומרץ הגרמני ב-12%. יחד איתם צנחה בורסת מוסקבה ב-19%

06.10.2008, 18:46 | ענת ציפקין

אירופה המשיכה היום (ב') את מגמת ירידת השערים שהציגו בורסות אסיה כבר בבוקר. מדד הפוטסי הבריטי ירד ב-7.85%, מדד הקאק הצרפתי נפל ב-9%, בגרמניה השיל מדד הדאקס 7% ומדד MCEX ברוסיה נפל ב-19%. כל זאת לאחר שהמסחר בבורסה הרוסית הופסק היום פעמיים עקב הירידות התלולות.

 

חילוצם של בנק היפו ריל אסטייט הגרמני ופורטיס הבלגי-הולנדי מקריסה, והמשך התדרדרות המצב בשווקים הפיננסיים, שלחו את מניות בורסות אירופה לירידות שערים חדות ביותר. תוכניות הסיוע הפדרליות בארצות הברית וגם באירופה כנראה לא השפיעו יותר מדי על המשקיעים האירופאיים.

את עיקר ירידות השערים ריכזו כאמור מניות המוסדות הפיננסיים. מניית בנק UBS נפלה ב-8%, מניית בנק היפו שזכה לחילוץ צנחה ב-31% וגם מניית קומרץ בנק הגרמני ירדה ב-12%. גם מניית רויאל בנק אוף סקוטלנד ירדה בסך הכל ב-20%. 

ירידות אלו מגיעות על רקע ועידת הפיסגה שכינסו אתמול בארמון האליזה מנהיגי אירופה. ארבעת מנהיגי המדינות הגדולות בגוש היורו- גרמניה, צרפת אנגליה ואיטליה לא הצליחו להגיע להסכמה גורפת על תוכנית סיוע כדוגמת זו שהתוותה ארצות הברית במסגרתה הוזרמו 700 מיליארד דולר להצלת המוסדות הפיננסיים. הפתרון האירופאי המסתמן, כפי הנראה יהיה בתחום הרגולטורי,ויכלול פיקוח על פיקדונות והידוק התיאום בין המדינות השונות.

הבעיה העיקרית כיום בשווקים היא פקק האשראי שנסתם לאור המשבר ולא נראה שעומד להשתחרר בקרוב. נכונותן של ממשלות אירופה להזרים נזילות לשוקי ההון ולבטח את פקדונות הבנקים עדיין לא מצליחה להרגיע את המשקיעים.

 

הלאמתו של פורטיס לא הצליחה למנוע את המשך בריחת הפקדונות מהבנק. פורטיס לא הצליח לגייס הון חדש, ולפיכך נאלצה ממשלת בלגיה למצוא רוכש (BNP Paribas ) הצרפתי שיזרים הון לבנק באמצעות רכישתו. גם הבטחת ממשלת בריטניה, שהלאימה את הבנק הבריטי ברדפורד אנג בינגלי בשבוע שעבר כי תתמוך עד כמה שצריך בבנקים נוספים לא הצליחה למנוע את ירידות השערים החדות בלונדון הבוקר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות