אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדינות אירופה נלחמות במשבר כל אחת בדרכה; המשקיעים רק מפחדים יותר צילום: בלומברג

מדינות אירופה נלחמות במשבר כל אחת בדרכה; המשקיעים רק מפחדים יותר

בריטניה וספרד הודיעו אתמול, כל אחת בנפרד, על הכנת חבילות סיוע לבנקים בכל מדינה. 27 מדינות האיחוד לא מצליחות להגיע להסכמות משמעותיות על דרכי פעולה וכובלות את ידיו של הנגיד טרישה. המשקיעים, בינתיים, מזהים את הפיצול ובעיקר מוכרים מניות

08.10.2008, 08:48 | ענת ציפקין

ההססנות וחוסר היכולת להגיע להסכמה גורפת בין מדינות האיחוד האירופי, הובילו את ממשלות בריטניה וספרד לפעול סולו. שתי המדינות הודיעו אתמול (ג'), כל אחת בנפרד, על הקמת קרן שתפקידה חילוץ מערכת הבנקאות המקומית מהמשבר אליו נקלעה.

ראש ממשלת בריטניה הודיע, כי המדינה נערכת להכנת חבילת סיוע במסגרתה יוזרם הון לבנקאים. ספרד הודיעה על הקמת קרן סיוע בהיקף 50 מיליארד יורו, שתרכוש נכסים בעיתיים מהבנקים הספרדיים. בעשותה זאת, הופכת ספרד למדינה האירופאית הפעילה הראשונה שמבצעת בפועל תוכנית הדומה במהותה לאסטרטגיה האמריקאית. עד עתה התרכזו היוזמות בגוש היורו בהצעות אינדיבידואליות של מדינות לצורה כזו או אחרת של סיוע לסקטור הפיננסי.

חוסר האחידות ואי היכולת להגיע להסכמה של 27 מדינות האיחוד הופכות גם את יכולתו של נגיד הבנק המרכזי, ז'אן קלוד טרישה, להשפיע, לכמעט ריקה מתוכן, שכן האמצעים המוניטריים העומדים לרשותו מוגבלים בהשפעתם. לפיכך, כל מדינה מאמצת בדרכה את אופי הפעולה בה תבחר. ההסכמה היחידה אליה הגיעו שרי האוצר של האיחוד האירופי אתמול בלוקסמבורג היא סדרה של עקרונות, בעיקרם חשבונאיים, שייושמו באחידות באיחוד האירופי.

הפיצול במערכת קבלת ההחלטות באירופה משפיע ישירות על המשקיעים בבורסות העולם, המוכרים את המניות מתוך חשש לבאות. תחושת חוסר הוודאות מתעצמת על רקע פחד המשקיעים, כי בנק אירופי גדול, שאינו חלק מגוש היורו, אך בעל השפעה פיננסית רחבה בכל מדינות אירופה, יקרוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות