אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חול המועד סוכות: חופשה מהסרטים

חול המועד סוכות: חופשה מהסרטים

כלכליסט מציג את הסרטים שלא תרצו לפספס בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של חיפה

12.10.2008, 12:39 | רוני שני

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בחיפה (14–21 באוקטובר), שנערך זו השנה ה־24, הוא אירוע נוצץ: בערב הפתיחה יוקרן "ויקי כריסטינה ברצלונה" של וודי אלן, שילווה ב־170 סרטים נוספים, ולצדם ייערכו הקרנות מחווה, תחרויות, כנסים ומפגשים עם כ־40 במאים, שחקנים ומפיקים בינלאומיים. לדברי פנינה בלייר, המנהלת האמנותית, שמונת הימים עתירי ההתרחשות הם שיאה של שנת עבודה מאומצת ויריית פתיחה לשנה הבאה.

אדם בן כלב. פול שרדר (שיקבל את פרס חיפה למצוינות קולנועית) ביים את העיבוד לספרו של יורם קניוק, שהופק בקופרודוקציה ישראלית־אמריקאית־גרמנית. אדם שטיין (בגילומו של ג'ף גולדבלום), ניצול שואה שמאושפז במוסד לחולי נפש, שרד את מחנה הריכוז הודות לחיבה שרחשו לו הנאצים, שהפכו אותו ל"כלב". יום אחד הוא פוגש במוסד ילד שמשוכנע שהוא כלב, והשניים עושים שמות בשגרת היומיום שמנסה לשמר ד"ר נתן גרוס (בגילומו של הבריטי דרק ג'קובי). עוד מככבים: איילת זורר, חנה לאסלו, יואכים קרול, יבגניה דודינה ודרור קרן. (106 דקות, אנגלית, תרגום לעברית. מועדי הקרנה: 16.10 ב־19:30, 20.10 ב־20:00).

אמא של שמרי. סרט תיעודי של אורי בן דב שמגולל את סיפורם של מרית צמרת ובנה הבכור, שמרי, שמסרב להתגייס לצה"ל. האם, קיבוצניקית לשעבר, נקרעת בין הנאמנות לבנה לבין אמונותיה הבסיסיות ביותר, ודרך סיפורה האישי של המשפחה נחשפות הדילמות העקרוניות של ישראל 2008. (50 דקות, עברית, תרגום לאנגלית. מועדי הקרנה: 17.10 ב־14:45).

פנלופה קרוז ב"ויקי כריסטינה ברצלונה", הסרט הפותח של הפסטיבל פנלופה קרוז ב"ויקי כריסטינה ברצלונה", הסרט הפותח של הפסטיבל פנלופה קרוז ב"ויקי כריסטינה ברצלונה", הסרט הפותח של הפסטיבל

בין הקירות. סרטו של הבמאי לורן קאנטה, ש"גנב" את פרס דקל הזהב בפסטיבל קאן האחרון מידיו של "ואלס עם באשיר" הישראלי. הסרט, שמבוסס על חוויותיו של המורה פרנסואה באגודו (שגם משחק בו), מתעד שנת לימודים ממוצעת בבית ספר פריזאי ברובע ה־20, המאופיין במגוון אתני. השחקנים, מורים ותלמידים אמיתיים, מצליחים להעביר תמונה מהימנה של מערכת ההשכלה והחברה בצרפת של ימינו. (129 דקות, צרפתית, תרגום לעברית ואנגלית. מועדי הקרנה: 15.10 ב־19:30, 16.10 ב־13:00).

דלתא. קורנל מונדרוצ'ו ההונגרי (שיתארח בפסטיבל) מתאר את סיפורם של אח ואחות המתגוררים יחדיו בדלתא מבודדת. האח, ששב אל מחוז ילדותו אחרי שנים של היעדרות, פוגש באחות, שדבקה בו אף שמעולם לא הכירו, והשניים בונים את ביתם על קורות בלב הנהר. לאט לאט מגלה הזוג המוזר שדעות קדומות מתקיימות בהצלחה גם במקומות שכוחי אל. (110 דקות, הונגרית, תרגום לעברית ואנגלית. מועדי הקרנה: 18.10 ב־19:15, 20.10 ב־16:00).

סיפור טוקיו. קלאסיקה יפנית של הבמאי יסוג'ירו אוזו המתמקדת בסיפורם של צמד קשישים כפריים שמגיעים אל העיר הגדולה לבקר את ילדיהם הטרודים. הסרט, שמציג את הפערים התרבותיים בין המסורת למודרנה, נחשב ליצירת מופת קולנועית. (136 דקות, יפנית, תרגום לאנגלית. מועדי הקרנה: 14.10 ב־17:00).

המלצות צפייה נוספות הן המחווה לתור הזהב של הבמאים האמריקאים, שתכלול הקרנות של עותקי 35 מ"מ נדירים של קלאסיקות משנות השבעים; "הקרב האחרון על דגניה", סרטו התיעודי של יצחק רובין, המציג את מאבקי ההפרטה של הקיבוץ הראשון בהיסטוריה; "אום כולתום, הקול של מצרים", הסרט התיעודי הארוך הראשון המוקדש לזמרת, שיצרה דווקא הישראלית מיכל גולדמן; "שעות הקיץ" ו"מסע הבלון האדום" בכיכובה של ז'ולייט בינוש, שהופקו לרגל חגיגות 20 שנה למוזיאון דאורסיי בפריז; והמותחן הקומי "תקוע" של סטיוארט גורדון, המבוסס על סיפור אמיתי של אחות בבית אבות שמנסה נואשות להיפטר מהולך רגל שדרסה.

פרטים נוספים באתר הפסטיבל: www.haifaff.co.il.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות