אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רויאל בנק אוף סקוטלנד ו-HBOS עברו לשליטת ממשלת בריטניה צילום: בלומברג

רויאל בנק אוף סקוטלנד ו-HBOS עברו לשליטת ממשלת בריטניה

במסגרת תוכנית ההצלה הבריטית, העבירה הבוקר הממשלה 20 מיליארד ליש"ט תמורת מניות RBS, מהם 5 מיליארד ליש"ט עבור מניות בכורה. מנכ"ל הבנק, שביצע מאז שנת 2000 רכישות בסך 90 מיליארד דולר, יודח מתפקידו. גם HBOS הולאם ועבר לשליטת הממשלה וכן הועבר סיוע ל-לוידס

13.10.2008, 11:52 | בלומברג
תאגיד הבנקאות הבריטי, רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS ), עבר הבוקר (ב') לשליטת ממשלת בריטניה, אשר תזרים אליו, בתמורה לשליטה בבנק, כ-20 ממיליארד ליש"ט. כמו כן הודיע RBS, כי מנכ"ל הבנק יודח מתפקידו. עוד פורסם היום, כי גם בנק HBOS הולאם וכן הועבר סיוע ל-לוידס TSB.

בהודעה שפרסם הבוקר RBS, נאמר כי במסגרת הסיוע תערוב הממשלה למכירתן של מניות הבנק בשווי כולל של כ-15 מיליארד ליש"ט, אשר יוצעו לציבור המשקיעים תמורת 65.5 פני למנייה. בנוסף תרכוש הממשלה מניות בכורה ב- RBS בהיקף של 5 מיליארד ליש"ט. לממשלה תהיה נציגות בהנהלת הבנק וזכות לקבוע את היקף הדיבידנדים והשכר של מנהליו הבכירים.

הפעולה הבריטית: "המבצע הכלכלי הגדול אי פעם" בבריטניה ייצא מחר לדרך ארבעת הבנקים המסחריים - HBOS, רויאל בנק אוף סקוטלנד, לוידס וברקליס יבקשו חבל הצלה כולל של כ-35 מיליארד ליש"ט. 15 מיליארד מתוכם עתידים ללכת לרויאל בנק, HBOS יקבל 10 מיליארד. ברקליס צפוי לנסות ולגייס הון מבעלי מניות קיימים סוכנויות הידיעותלכתבה המלאה
הבנק, אשר נוסד ב-1727, הינו הגדול ביותר שהולאם עד כה באירופה. במסגרת תהליך הארגון חדש יסיים, כאמור, מנכ"ל הבנק מאז שנת 2000, פרד גודווין, את תפקידו. במהלך שנותיו בתפקיד היה אחראי גודיין למדיניות רכישות אגרסיבית בשווי כולל של כ-90 מיליארד דולר, אשר כללה את רכישת חלק מתאגיד הבנקאות ההולנדי ABN תמורת 19.3 מיליארד דולר.

"אנו מצרים על-כך שנאלצנו לגייס הון נוסף, אך אנו מאמינים כי היה עלינו לנקוט בפעולה החלטית לאור המצב בשווקים", אמר יושב ראש הבנק, טום מקילופ. על אף ש-RBS הציג רווחים במהלך הרבעון השלישי של השנה, ציין מקילופ, כי "ההדרדות בתנאי השוק" עשויה להוביל את הבנק לבצע מחיקות נוספות ברבעון הקרוב.

מתחילת השנה מחק הבנק, אשר מטהו ממוקם באדינבורו, הכנסות עתידיות בשווי כולל של 5.9 מיליארד ליש"ט. מניית RBS צנחה במהלך המסחר בלונדון בשבוע שעבר ב-62% והדבר הביא לירידה של 12 מיליארד לשי"ט בשווי השוק של הבנק.

בחודש האחרון הפחיתה חברת הדירוג S&P, לראשונה זה עשור, את דירוג האשראי של RBS, בשל "קשיים בהם נתקל הבנק בגיוס הון ביחס למתחריו". לאחרונה נאלץ הבנק לזנוח תוכנית למכירת החטיבת ההשקעות של ABN באוסטרליה וניו-זילנד תמורת 4 מיליארד ליש"ט, לאחר שלא נמצא לה קונה. כמו כן מתקשה RBS למצוא קונה לחטיבת הביטוח שלו בבריטניה, אשר שוויה מוערך בכ-7 מיליארד ליש"ט.

הממשלה לא מתכוונת להיות "משקיע קבוע"

 

בתוך כך נחשפו הבוקר פרטים נוספים מתוכנית החילוץ הבריטית, לפיהם 17 מיליארד ליש"ט יוזרמו ל-HBOS וללוידס TSB. לדברי רוברט פסטון, עורך העסקים של הבי.בי.סי, מדובר "ביום היסטורי עבור מגזר הבנקאות בבריטניה. יום המהווה השפלה מוחלטת עבור הבנקים".

משרד האוצר הבריטי הצהיר עם זאת, כי אין בכוונתו להיות "משקיע קבוע". בהודעה שפורסמה מטעם האוצר נאמר, כי "הכוונה היא להיפטר בהדרגה ובאופן מסודר מהאחזקות בבנקים". עם זאת, בשלב זה, כאמור, תקבל הממשלה נתח שליטה ב-HBOS, בדומה ל-RBS וכן נציגות בהנהלת הבנק. גם ב-HBOS תהיה לה הסמכות לקבוע את היקף הדיבידנדים לחלוקה ואת שכרם של בכירים.

במסגרת תוכנית הסיוע, עליה הכריז ראש הממשלה, גורדון בראון, במהלך השבוע שעבר, תרכוש הממשלה מניות HBOS תמורת 8.5 מיליארד ליש"ט ומניות בכורה בשווי 3 מיליארד ליש"ט.

הבי.בי.סי מדווח הבוקר (ב') כי שני HBOS ו-לוידס דנים מחדש בתנאי העסקה ביניהם, במסגרתה אמור היה לוידס לרכוש את יריבו תמורת 12.2 מיליארד ליש"ט. אולם הירידה החדה בערכן של מניות HBOS, כמו גם מצבו הרעוע של הבנק, הביאה את לוידס להפחית את הצעתו לבעלי המניות של HBOS. כתוצאה מכך יקבלו בעלי המניות של HBOS 0.605 מניות של לוידס עבור כל מניה שברשותם, זאת לעומת 0.833 במסגרת תנאי העסקה המקוריים.

שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג, אמר הבוקר בראיון טלוויזיוני, כי "הנסיבות הכלכליות כיום הן יוצאות דופן. מהלך זה הינו חשוב מאוד לעתידם של הבנקים בבריטניה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות