אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה כסף הפסדתי מתחילת השנה בקופת הגמל שלי - והאם למשוך את הכסף? צילום: איי פי

כמה כסף הפסדתי מתחילת השנה בקופת הגמל שלי - והאם למשוך את הכסף?

שאלות ותשובות על קופות גמל

13.10.2008, 12:20 | הדר רז

לפי הערכות, התשואות של קופות הגמל בחודש ספטמבר ינועו בין 5.3%- ל- 5.8%- ותשואות שליליות דו ספרתיות מתחילת השנה. אם חודש אוקטובר יימשך במגמה השלילית שלו, עמיתי הגמל עלולים לראות הפסדים נוספים, אך המומחים עדיין ממליצים לא למשוך את הכספים בכל מחיר.

"כלכליסט" ביקש מדן פנחסי - מנכ"ל כלל פנסיה וגמל, אורן חנוכה - מנכ"ל דש ניהול קופות גמל ומגיל וייסמן- מנכ"ל ישיר גמל, לענות על השאלות הבוערות.

בגלל הירידות החדות - מה כדאי לעשות עם הקופה ? האם כדאי לעבור לקופה מסלולית ללא מניות?

חנוכה: "ניהול השקעות מורכב משני סוגי החלטות: החלטות מאקרו – באיזה אחוז חשיפה לאפיקים השונים נכון להחזיק בכל רגע נתון והחלטות מיקרו – באיזה מניות או אג"ח או מט"ח נכון להחזיק. אדם שבוחר לעבור לקופה מסלולית למעשה לוקח על עצמו את האחריות להחלטות המאקרו (שהן גורליות יותר) ומשאיר למנהל הקופה רק את האחריות להחלטות המיקרו.

האם הגענו לתחתית?, צילום: איי פי האם הגענו לתחתית? | צילום: איי פי האם הגענו לתחתית?, צילום: איי פי

בשל העובדה שמרבית הציבור לא ידע לזהות בדיוק את נקודת תחילת המשבר ואת נקודת סיום המשבר מרבית העמיתים נפגעים מהמעבר בין המסלולים. במיוחד כיום לאחר הירידות המשמעותיות מי שלא זיהה את תחילת המשבר ונפגע מהירידות סביר שלא ידע לחזור לשוק בכדי ליהנות מהעליות. 

כל חוסך צריך להגדיר לעצמו את רמת הסיכון שאיתה הוא מוכן לחיות, לבחור קופת גמל שמתאימה לו ולהתמיד איתה ולתת למנהל ההשקעות את האחריות גם לירידות וגם לעליות. וכך יוכל לבחון את התוצאות לאורך שנים".

פנחסי: "מרבית קופות הגמל וקרנות ההשתלמות מאפשרות בחירה בין אפיקי השקעה שונים, בין אם בקופות בעלות מאפיינים שונים ובין אם במסלולי השקעות מגוונים בקופה מסלולית.

וועדות ההשקעה האחראיות על אסטרטגיית ההשקעות בקופות השונות מנסות באמצעות המסלול הכללי, שבו מרוכזים עיקר כספי החוסכים, לפזר את מרכיב ההשקעות בין מגוון שלם של סוגי השקעה. כך שבשוק תנודתי ההשפעה של ירידת שוק תהיה מתונה ומנגד במידה ושוק ההון יעלה, תוכל הקופה ליהנות מעליה זו.

בחירה במסלול מסוים וספציפי תיתן מענה במרבית המקרים לכיוון שוק מסוים, לדוגמא : השקעה באפיק שיקלי - תיתן מענה לשוק יורד, אולם, במידה ושוק ההון יבצע תיקון כלפי מעלה, התשואה בקופה זו עשויה להיות נמוכה יותר".

הבנתי שתשואות ספטמבר יהיו מינוס 5%. מה המשמעות עבורי?

וייסמן: "אם פתחת קרן השתלמות או קופת גמל שאין בה צבירה עדיין או שהצבירה בה נמוכה כי מדובר באדם צעיר – המשמעות היא קטנה שכן הנכסים שצברת ערב הירידות לא היו גבוהים, אבל אם אתה חוסך בסמוך לגיל הפרישה – כל החסכונות שצברת הפסידו מערכם כ-5% בספטמבר, כלומר אם היו לך ערב הירידות מיליון שקל הרי שנשארו לך לאחר הירידות בספטמבר 950 אלף שקל .

כאן ראוי להזכיר שבמהלך חמש השנים האחרונות צברו הקופות הטובות עשרות אחוזי תשואה".

אני אישה בת 80 עם קופות גמל של 50 אלף שקל. מה כדאי לי לעשות?

חנוכה: "בכדיי לענות על השאלה חשוב לדעת תוך איזה פרק זמן נידרש לפדות את הכסף ? ככול שפרק הזמן העומד לרשותנו קצר יותר, כך יש להקטין את רמת הסיכון, ולכן אם את זקוקה לפדות את הקופה תוך שנה עד שנה וחצי, הייתי מציע לשקול מעבר לקופה בעלת רמת סיכון נמוכה ככל הניתן".

מה כדאי לעשות עם הקופה?, צילום: בלומברג מה כדאי לעשות עם הקופה? | צילום: בלומברג מה כדאי לעשות עם הקופה?, צילום: בלומברג

פנחסי: "במידה ואינך נדרשת לכספים והיות שמדובר כנראה לאור גובה הסכום, כחסכון נוסף על תכניות פנסיוניות אחרות, ניתן לשקול בחירה במסלול סולידי בדומה לפק"מ או קרן נאמנות שקלית שייתן מענה והגנה לתנודתיות בשוק ההון.

חשוב לזכור שהחסכון בקופת גמל פטור ממס רווחי הון וכי בחירה באלטרנטיבה אחרת, דוגמת קרן נאמנות, תחייב תשלום מס רווח הון בעת משיכת הכספים".

אני בחורה בת 25 עם קופת גמל של 50 אלף שקל. מה עליי לעשות?

חנוכה: "ככל שאופק ההשקעה שעומד לרשותך הוא ארוך יותר, כך תוכלי להרשות לעצמך להגדיל את הסיכון.

בשל העובדה כי יש לנו עוד הרבה שנים עד לפדיון הקופה ונוכל ליהנות בעתיד מהתיקונים והעליות של שוקי ההון בעולם. בכל מיקרה אני ממליץ להתייעץ עם נציג קופת הגמל שלך".

וייסמן: "אם את דואגת לכסף שכבר צברת ולא מוכנה לראות הפסדים לגביהם – אני מציע לך לשים אותם במסלול סולידי, ולפתוח קופה בהפרשה חודשית בערוץ מנייתי (שכן נפילות נוספות לא ישפיעו עליך שכן אין לך צבירה בקופה זאת – ואילו כל כסף שתשקיעי בעתיד יזכה לתשואות צפויות גבוהות).

מאידך אם הכסף מיועד לטווח ארוך – הייתי שוקל להשקיע את כולו במסלול ממונף במניות (לא פחות מ – 50% מניות) דווקא היום".

חשיפה של 5%-15% לחו"ל, צילום: איי פי חשיפה של 5%-15% לחו"ל | צילום: איי פי חשיפה של 5%-15% לחו"ל, צילום: איי פי

מה שיעור החשיפה של קופות גמל למניות בחו"ל?

וייסמן: "אין אחידות בקופות הגמל. החשיפה לחו"ל היא בין 5% ל – 15% במסלולים הכלליים.

כאן המקום להגיד שבאופן חריג בשנים האחרונות ישראל היוותה אי של יציבות, והתשואות של המניות בחו"ל היו יחסית נחותות אל מול המניות בישראל. בטווח הארוך – חשוב שהתיק יהיה מפוזר ולא מרוכז במשק מצומצם שיכול "לסבול" מבעיות מקומיות".

כמה כסף הפסדתי מתחילת השנה?

פנחסי: "חשוב לציין שוב שההתייחסות להשקעה בקופת גמל היא כאל השקעה לטווח ארוך ורצוי לבחון את התשואה על פני מספר שנים. התשואה ברובן המכריע של קופות הגמל משנת 2003 ועד היום היא חיובית, למרות המשבר בשוק ההון השנה . התשואה בקופת הגמל משתנה בהתאם למסלול ההשקעות בו בחר החוסך. במסלולים סולידיים, דוגמת שיקלי או מדדי, ישנן קופות שאף הניבו תשואה חיובית מתחילת השנה.

במסלולים הכלליים התשואה במרבית הקופות נעה בטווח של 6%- עד 10%-, עד לחודש ספטמבר. צריך לזכור כי במידה ושוק ההון ייבצע תיקון כלפי מעלה יכולות מרבית הקופות לצמצם משמעותית את התשואה השלילית שהושגה מתחילת השנה ולהראות בסוף שנת 2008 תשואה שונה לחלוטין מהמצב כרגע".

מה היתרונות של קופת הגמל?

חנוכה: "לקופות הגמל שני יתרונות עיקרים. הראשון הוא הטבות מס הכנסה (זיכוי וניכוי) ומס על רוחי הון (פטור ממס של 20% על הרווחים). השני הוא שקופות הגמל מניבות לאורך שנים תשואות גבוהות.

למרות שהיום קצת קשה לדבר על רווחים חשוב לזכור כי בתי ההשקעות מרכזים את מרבית המאמצים בניהול קופות הגמל ורואים בקופות הגמל את ספינות הדגל שלהן. אני לא מצליח לחשוב על חלופה טובה יותר לאורך שנים (גם שנים טובות וגם שנים רעות)".

הקופות מיטיבות עמנו במס ההכנסה, צילום: גלעד קוולרצ הקופות מיטיבות עמנו במס ההכנסה | צילום: גלעד קוולרצ'יק הקופות מיטיבות עמנו במס ההכנסה, צילום: גלעד קוולרצ
מה היתרונות של קופות גמל על פני קרנות נאמנות, תעודות סל או ניהול תיקים? האם בטווח הארוך הן ישיגו תשואות דומות לאלו של הגמל?

וייסמן: "קופות גמל יכולות לייצר השקעה לטווח ארוך ולהשתמש באפיקים שונים שיניבו תשואות גבוהות יותר מהתחליפים הללו.

התזרים של קרנות נאמנות, תעודות סל או ניהול תיקים לא יציב ופעולות אמוציונליות של חוסכים מכריחות אותם למכור נכסים בתקופות שלעיתים לא נכון לממש אותם – מה שיוצר בטווח הקצר מצב שמוכרים את הסחורה הטובה ונשארים עם הפחות טובה – כי חייבים להנזיל את הנכסים באופן יחסית מהיר .

לעומת זאת ניהול חכם של חסכון לטווח ארוך מאפשר למנהלי ההשקעות לנהל את החסכון באופן מושכל – תוך התמקדות בתשואות בטווח הארוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות