אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: כולם מחזיקים אצבעות לגוגל צילום: בלומברג

טכנולוגי על הבוקר: כולם מחזיקים אצבעות לגוגל

יאהו עומדת לפטר אלפים אבל לא מבטלת את מסיבת חג המולד, ברקליס מקבלים שיעור יקר במחירן של טעויות המרה, ענן שחור מרחף מעל איביי, ו"אקצהטיוב" ירדה מהרשת

16.10.2008, 10:03 | יוסי גורביץ

תפילות חרישיות

מעולם לא חשו כל כך הרבה אנשים כל כך הרבה רצון טוב כלפי חברה אחת: גוגל אמורה לפרסם היום את מאזניה לרבעון השלישי של 2008, ואנליסטים ברחבי העולם מחזיקים אצבעות ומקווים שהם יהיו חיוביים.

מניית גוגל איבדה בחודשים האחרונים 45% מערכה – נתון שרוב עובדי גוגל חשים על בשרם - ונסחרה אתמול בשווי של 363 דולרים. הסיבה שכולם מתבוננים בה עכשיו היא שגוגל היא, במובן מסוים, הקנרית שבמכרה: היא חברת הפרסום הגדולה בעולם ומובילה חשובה בתחום הטכנולוגיה. אם התוצאות שלה יהיו שליליות, אם גוגל תקטין את רכישותיה ואת התפתחותה, זו תהיה ההכרזה הרשמית על משבר גם בתחום הפרסום והטכנולוגיה. ואז יהיה רע. מאד.
המתנה שלכם לחג: פיטורים וקיצוץ בהטבות. אה, ותהנו מהמסיבה.מנכ"ל יאהו ג המתנה שלכם לחג: פיטורים וקיצוץ בהטבות. אה, ותהנו מהמסיבה.מנכ"ל יאהו ג'רי יאנג | צילום: בלומברג המתנה שלכם לחג: פיטורים וקיצוץ בהטבות. אה, ותהנו מהמסיבה.מנכ"ל יאהו ג

החשש הוא שההאטה, שכבר מורגשת בשוק הפרסום, תשפיע גם על גוגל. העובדה שהממשלה האמריקאית לא ממהרת לאשר את העסקה שחתמה עם יאהו גם היא גורמת לשערם של רבים להאפיר בטרם עת. אבל מצבה של גוגל עדיין טוב, טוב מאד, לעומת...

תזמורת הטיטאניק בהופעה מיוחדת בעמק הסיליקון

יאהו עומדת לפטר 3,500 מעובדיה ב-10 בדצמבר. כך מסר מקור בחברה לאתר הרכילות וביקורת ההייטק וואליוואג. "השנה האיומה של ג'רי יאנג", קראו לזה פרשנים לפני כמה חודשים, בשיא המשבר בין יאהו ומיקרוסופט. הם לא ידעו אפילו על מה הם מדברים.

הגרזן צפוי ליפול בעיקר על מחלקות הכספים, שתאבד 50% מכוח האדם שלה, והניהול – שתאבד 25%. מחלקת ההנדסה עדיין חשובה, ורק 10% מעובדיה יצטרכו לעדכן את הרזומה שלהם. מנהל היחידה הפיננסית של יאהו בסנטה מוניקה, רוז'ה אבנסיאן, הקדים את יאנג והתפטר.

פיטורים ערב חג המולד נחשבים, בתרבות האמריקנית, לפחות או יותר הדבר הבזוי ביותר שבוס מסוגל לעשות – והעובדה שיאנג מקצץ גם בהטבותיהם של הפורשים רק מגבירה את המרמור והזעם ביאהו. וכמו להוסיף חטא על פשע, ארבעה ימים קודם ליום התליין, תחגוג יאהו בפראות את עונת החגים: המסיבה תיערך במרכז כנסים גדול, תעלה מיליונים – ותהיה, כמה הולם, בתמה של קזינו בלאס ווגאס. המקור של וואליוואג טוען שעובדים זועמים מתכוונים להחרים את המסיבה – ומי יוכל להאשים אותם? זו המסיבה שלהם, והם יבכו אם ירצו.

לקח לעתיד

כשקיבלו עורכי הדין של בנק ברקליס, שרכש לאחרונה את שרידי בנק להמן ברדרס, את אישור בית המשפט לרכישה שביצעו, נעשה להם שחור בעיניים: בית המשפט אישר כי הם רוכשים 179 חוזים של להמן ברדרס שלא היתה להם כל כוונה לרכוש. והבעיה היתה שהם ביקשו מבית המשפט לאשר את מה שלא רצו לעשות.

לטעות זה אנושי, אמר אלכסנדר פופ, והתשובה המודרנית המרירה היא שזה נחמד, אבל בשביל באמת לפשל – צריך מחשב. זה מה שקרה: האנשים הטובים בברקליס הכינו טבלת אקסל מסודרת של כל הנכסים של להמן שהם רוצים לקנות – טבלה מסיבית, בת 10,000 שורות ו-24,000 תאים. את 179 הנכסים שלא עניינו אותם הקפידו עורכי הדין לציין כ"בלתי נראים". אחר כך הם הורו לעורך דין צעיר – לא הייתי מהמר על גורל הקריירה שלו – להמיר את הקובץ למסמך PDF ולהגיש אותו לבית המשפט.

ובמהלך ההמרה, השורות הבלתי נראות צפו, הודפסו, ובית המשפט ראה אותן גם ראה, ויראה כי טוב, ויאשר. הסיפור פורסם על ידי צהובון-משפט בשם המקסים Above the Law. עכשיו מנסים עורכי הדין של ברקליס לשכנע את בית המשפט לחזור בו ממה שביקשו שיאשר.

המסחר עצר בחריקת בלמים

החדשות הטובות בקשר לדו"חות הכלכליים שהגישה אתמול איביי היא שהיא ציינה רווח ברבעון השלישי. כל השאר עגום מאד, כשהפחם שבכתר הוא העובדה שלראשונה בהיסטוריה של אתר המכירות הפופולרי נפח המסחר שלו הצטמצם.

הצמצום קטן יחסית, אחוז אחד בלבד, אבל זה מגיע אחרי הרבעון השני – שבו אמנם היתה עדיין צמיחה, אבל היא היתה נמוכה: שמונה אחוזים בלבד. ב-2007 רשמה איביי צמיחה דו ספרתית. החברה הודיעה שהתחזית לכלל השנה נמוכה מהציפיות: המחזור שלה צפוי לעמוד על 8.53 מיליארד, לעומת ציפיות ל-8.8 עד 9.05 מיליארדים. במחזור הרביעי, היא מצפה לכל היותר להכנסות של 2.17 מיליארד – בהשוואה לציפיות האנליסטים, שחזו כי הן תעמודנה על 2.43 מיליארד.

המנכ"ל, ג'ון דונאיו, אמר בשפל רוח ש"השגנו תוצאות חזקות בזמן מאתגר מאד. אלו זמנים סוערים מאד, ולאף אחד אין פתרון בית ספר". המשקיעים לא התרשמו, והמניה צנחה ב-13.6%. מניית איביי איבדה יותר ממחצית מערכה מאז אפריל.

שלום ותודה על הקסאמים

וקצת חדשות טובות: זוכרים את ארגון הטרור ההוא, החמאס? זה ששולט ברצועת עזה? יש לו מנהג מגונה – קצת פחות מפיגועי התאבדות, יש להודות, ובכל זאת – להעתיק מותגים של גופים אחרים. היה לו מיקי מאוס משלו, פרפור, שלימד את הילדים איך להיות מחבלים מתאבדים. למרבה הצער, בחמאס נאלצו להוציא את הדמות לגימלאות, כי אין להם בעיה להלחם עם צה"ל אבל עורכי הדין של דיסני זה סיפור אחר לגמרי, וכך פרפור מצא לו מות קדושים בידיו של סוכן שב"כ.

עכשיו, מסתבר, בחמאס החליטו להעתיק מותגים של חברה אכזרית אחרת, גוגל, והשיקו את "אקצהטיוב", העתק של יוטיוב. משתמשים תומכי חמאס – בהנחה שצה"ל לא חיסל את תשתית הרשת שלהם – יכלו לצפות בסרטונים מעודדי טרור ואף להעלות כאלה משלהם. אקצהטיוב אפילו שידר פרקים מסדרות סוריות פופולריות; זכויות יוצרים חלשות בעולם הערבי בדיוק כמו בעולם המערבי. אפילו היו שם מודעות גוגל.

ואז מישהו ניתק אותם. בחמאס מיהרו להאשים את ה-FBI האמריקני. אבל נראה שההסבר פשוט יותר: אקצהטיוב רצה על שרת חברת OVH – חברה צרפתית, אלא מה – וברגע שהחברה הבינה מה בדיוק היא מארחת, ואיזו תשומת לב שלילית היא מושכת לעצמה, היא הוציאה את השלטר.

קצרצרים

דיווחנו אתמול שקמפיין מקיין התבכיין ליוטיוב שהיא מורידה את הסרטונים שלו בגלל הפרות זכויות יוצרים. התגובה של יוטיוב היתה קרירה: היא הודיעה שאין לה זמן לבדוק כל סרטון, ושהיא מורידה כל סרטון שלגביו יש תלונות כצעד ראשוני לפני בדיקה. בקצרה, היא שלחה את מקיין לחפש את החברים שלו.

ואולי זה בכלל קשור לבעלים התאגידיים של יוטיוב, גוגל. האוונגליסט הרשמי של החברה, וינט סרף, הצהיר על תמיכתו הרשמית בברק אובמה לנשיאות. זה קרוב עד מאד להצהרה מצד גוגל עצמה, שלאחרונה הוציאה הודעה חריגה על התנגדותה לתיקון לחוקת קליפורניה שיאסור על נישואי גאים. בנוסח הפוצי הרגיל שלו, הודיע וינט "אין פרטיות, תשכחו מזה" סרף שהסיבה לתמיכתו באובמה היא מדיניותו כלפי נייטרליות רשת. וואלה. אולי הגיע הזמן להוציא את הראש מבית השחי, סרף, ולראות מה קורה מסביב.

אחרי שבמיקרוסופט התלוננו שמשתמשי המק משלמים "מס אפל", הלכו האנשים הטובים ב-Wired לבדוק את הנושא, והגיעו למסקנה שאכן, מחשבי המק עולים 50% עד 100% יותר ממחשבים רגילים. מצד שני, אפל לא מוציאה מחשבי מיני זולים, מה שיכול להסביר את ההפרש.

ואם כבר אפל: שלשום היא הודיעה על סדרה של לפטופים חדשים. אתמול כבר יצא שפצור התוכנה הראשון שלהם. מצד אחד, שאפו על המהירות; מצד שני – תגידו, למה השקתם מחשבים שידעתם שהם לא מושלמים? אה, כי זו אפל: עיצוב מעל פונקציונליות.

איביי ויאהו לא לבד: מניות עיתוני הדפוס בארה"ב רשמו צלילה עמוקה, לאחר שאנליסט הגיע למסקנה שהמהדורות המקוונות שלהם, שהן רווחיות, יידרשו לחמש שנים כדי לכסות על הפסדי הדפוס.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות