אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלוש חקירות פדרליות ו-12 זימונים לעדויות נגד ליהמן ברדרס צילום: בלומברג

שלוש חקירות פדרליות ו-12 זימונים לעדויות נגד ליהמן ברדרס

לפי דיווחים שונים, מנכ"ל הבנק שקרס, ריצ'רד פולד, וסמנכ"ל הכספים, ארין קלן, זומנו למתן עדות

18.10.2008, 12:34 | בלומברג
בנק ליהמן ברדרס, שהגיש בחודש שעבר בקשה לפשיטת רגל, נמצא תחת שלוש חקירות פדרליות ו-12 זימונים לעדויות בבית המשפט. כך אומר עורך הדין של הבנק פושט הרגל, הארווי מילר. מילר אמר בבית משפט פדרלי במנהטן כי החקירות נפתחו על ידי תובעים מחוזיים בברוקלין, מנהטן וניוארק (ניו ג'רזי). הן מתמקדות במכירת ניירות ערך מסוג ARS ובפשעים הקשורים בהנפקת מניות של 6 מיליארד דולר, כך לפי אדם המקורב לנושא.

"ברור שהעניקו לזה דחיפות ועדיפות גבוהה", אומר עורך הדין רוברט פלוטקין, שעבד בעבר במשרד המשפטים האמריקאי, "בהתחשב בחומרת הכותרות, זה יהיה אחד הנושאים שיעלו על המסלול המהיר".

ליהמן ביקשה את הגנת בית המשפט ב-15 בספטמבר – מהלך שהחמיר את משבר האשראי שמחק בשנה האחרונה 30 טריליון דולר בשווי של מניות. במקביל, החלו הרשויות בארה"ב בחקירת עסקי המשכנתאות ניירות ערך ובנקים שקרסו. ה-FBI פתח בחקירה משלו, הכוללת 26 חברות, כולל AIG.

"הייתה התפרצות זעם של אנשים ברחוב, וזה מפעיל לחץ על התובעים לעשות משהו", אמר טוד הריסון, לשעבר תובע בניו יורק, "הם הולכים לבחון את כל ההבטים של משבר האשראי, כולל חברות משכנתאות שארזו ומכרו ניירות ערך".

העיתון ניו יורק פוסט דיווח אתמול, מבלי לציין את המקור, כי מנכ"ל ליהמן ברדר, ריצ'רד פולד, זומן להעיד. רשת CNBC דיווחה, גם היא מבלי לציין את המקור, כי סמנכ"ל הכספים של הבנק, ארין קלן, שמכהן כעת כמנהל קרנות הגידור של קרדי סוויס, זומן גם הוא. עורכת הדין של פולד, פטרישה היינס, סירבה להגיב. את תגובתו של קלן לא היה ניתן להשיג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
קריסת ליהמן ברודר מוכיחה:
בין שקריסת החברה המפוארת נבעה ממעשה נבלה או מטעויות אנוש עלינו להפנים את המסקנות הבאות: 1. כל ניהול סיכונים המתבסס על מודלים מתמטיים שכמות המשתנים בה מעבר ל3 המשתנים בו זמנית לקוח סכון של אובדן שליטה. מערכת המחויבת לשמר את עצמה ואת מחויבותה לציבור, עליה לפרוס את הסיכונים בפני הדירקטוריון כך שכל סיכון והשלכותיו יהיה ברור לכל הדיוט ודוקא להם.הסיכונים והשלכותיהם לא ברורות, לעצור ולסגת צעד אחורה. 2. כל תקינה תימצא במצב שאין היא מסוגלת להתמודד עם השינויים הדינמיים. לכן יש לשמר עקרונות יסוד מקודשים. למשל - בקרנות פנסיה- שיהיה ברור לכל מי שמצורף אליה נגד רצונו שהוא יכול לבחור באופציה לשמר את חסכונותיו ב100%. רוצה סיכון מדוד - שידע מה ההשלכות שלו. 3. לו מקבלי ההחלטות בארה"ב היו מסייעים לליהמן ברדר , ודי היה בהצהרה של מתן גיבוי, במקום לAIG מפולת השלג והפניקה לא היו מתרחשים. כיום הם במצב של המשל על זה שקנה דגים סרוחים באמצעות שקרים ניסה למזער את הנזק ולבסוף גם הפסיד כספו, גם אכל את הדגים הסרוחים וגם נבעט.
ראובן גרפיט  |  18.10.08