אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפקט המשבר: אהוד בן ש"ך נפרד מהשכר צילום: מיכאל קרמר

אפקט המשבר: אהוד בן ש"ך נפרד מהשכר

מוותר על דמי הניהול של חברת נאוסיטי שבשליטתו; חברת פרופיט הודיעה כי הריבית על האג"ח שלה תעלה ל־7.25%

22.10.2008, 20:50 | נעמה סיקולר

שני דיווחים לבורסה במהלך החג חשפו את השלכות המשבר הפיננסי על החברות הציבוריות, בעיקר אלה בהן שעוסקות בנדל"ן.

אהוד בן ש"ך , צילום: מיכאל קרמר אהוד בן ש"ך | צילום: מיכאל קרמר אהוד בן ש"ך , צילום: מיכאל קרמר
חמישה חודשים בלבד לאחר שנאוסיטי, חברת נדל"ן יזמית הפועלת בעיקר במזרח אירופה ובישראל, החליטה להעניק הטבה משמעותית לבעל השליטה ויו"ר הדירקרטוריון אהוד בן ש"ך בדמות העלאת דמי ניהול לחברה שבשליטתו, הודיעה נאוסיטי כי "כדי לחסוך כסף לטובת החברה" לא תעביר את יתרת התמורה לחברת הניהול בסכום של 2.2 מיליון שקל, כאשר גם את הסכומים שכבר שולמו - 1.2 מיליון שקל - היא תפעל לקבל בחזרה מחברת הניהול.

הודעתה של נאוסיטי מגיעה על רקע העובדה כי במאי האחרון החליטה החברה להגדיל את דמי הניהול המשולמים לחברת הניהול של בן ש"ך בסכום חודשי של 27 אלף שקל, כך שהוויתור על דמי הניהול כעת בוודאי מלמד במשהו על צעדי החיסכון שאינם מנת חלקה של נאוסיטי בלבד.

הסכמי הניהול יבוטלו

לא מן הנמנע שהסכמי ניהול נדיבים, שהיו צעד נפוץ בימי הפריחה של הנדל"ן, יבוטלו באופן דומה בחברות נוספות בתקופה הקרובה כחלק מההיערכות להשלכות המשבר הפיננסי על ביצועי החברות.

בחברת הנדל"ן פרופיט לובש השלכות המשבר הפיננסי באות לידי ביטוי באופן שונה. לאחר שחברת בזק החליטה בחודש אפריל שלא להאריך חוזה התקשרות עם פרופיט לשכירת מגדל משרדים של 11 קומות בחיפה, נאלצה החברה להודיע כי על פי תנאי התשקיף משנת 2004 הריבית על איגרות החוב שלה מסדרה ג' תעלה מרמה של 6.25% לרמה של 7.25%.

במסגרת הגיוס שעבדה פרופיט את הבניין לנאמן האג"ח של החברה, כאשר אחד מתנאי התשקיף קבע כי אם לא תוארך האופציה לשכירת הנכס מעבר לאוקטובר 2008 תשתנה הריבית שנושאות האג"ח.

החוזה הופסק

בבזק החליטו לפני כמה חודשים כי לא משתלם להחזיק שני בנייני משרדים בחיפה, העבירו את העובדים למגדל אחד בעיר והפסיקו את החוזה עם פרופיט מה שהעלה כאמור ב־1% את התשואה על האג"ח.

שוק הנדל"ן הרומני הוא אחד מכרי הפעילות העיקריים של פרופיט, שבשליטת משפחת יצחקי, בדומה לזה של נאוסיטי, אולם החברה מחזיקה גם בשורה של נכסים בפולין, הונגריה, רוסיה וליטא. כמו כן, החברה פועלת בתחום הנדל"ן המניב בישראל.

בתקופה הקרובה צפויים איתותים נוספים מצד חברות נדל"ן על שורה של צעדי מנע. חשוב לציין שהמשקיעים כבר מתמחרים את הסיכון שטמון כנראה להערכתם ליכולת ההחזר של החברות, כאשר שתי סדרות האג"ח, של חברת נאוסיטי ושל חברת פרופיט, נסחרות כבר היום בתשואה דו־ספרתית: נאוסיטי בתשואה של 34% ופרופיט בתשואה

של 22%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות