אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: הפרויקט החדש והחשאי של ביל גייטס צילום: בלומברג

טכנולוגי על הבוקר: הפרויקט החדש והחשאי של ביל גייטס

מי משלם את מחיר האייפון, תביעה ייצוגית נגד גוגל וסיועה ל"פולשי מילים", מיקרוסופט מביאה למשתמשים הסינים את הסעיף, והמקרה המוזר של השוד האמיתי של הרכוש הווירטואלי

23.10.2008, 10:11 | יוסי גורביץ

משעמם בפנסיה

ביל גייטס הוא המובטל הידוע בעולם: מייסד ומנכ"ל מיקרוסופט סיים לפני חצי שנה את התהליך הארוך של פרישה מהחברה שהקים, והודיע שהוא יתמסר מעתה לפילנתרופיה. בתחום הזה הוא עשה יותר מכל אדם אחר לפניו – הקרן שלו הודיעה אתמול, למשל, על פרס בסך 100 אלף דולרים ל-104 מדענים בתחום הבריאות – אבל כנראה שזה לא מלהיב מספיק.
משועמם בפנסיה. ביל גייטס, צילום: בלומברג משועמם בפנסיה. ביל גייטס | צילום: בלומברג משועמם בפנסיה. ביל גייטס, צילום: בלומברג

מדובר, אחרי הכל, באדם פעיל מאד שגילו הוא בסך הכל 53. הוא עוד לא בשלב של משחקי גולף ושעמום נכדים. אז הוא הקים חברה חדשה וחשאית למחצה – אין לה, למשל, דף רשת - ששמה הוא bgC3. מה היא עושה? לא לגמרי ברור. היא רשומה כ"צוות מחקר", שאמור לעסוק במתן "שירותם מדעיים וטכנולוגיים", "ניתוח ומחקר תעשייתי", ו"עיצוב ופיתוח של תוכנה וחומרה". שווה לעקוב: ודאי יהיו התפתחויות.

מי משלם את מחיר האייפון?

בנאומו שלשום – הנאום שבו הודיע שיש לקוחות שהוא פשוט לא רוצה לראות – ציין מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס שחברתו הפכה לספקית מכשירי הסלולרי השלישית בגודלה בעולם – מבחינת רווחים, לא מבחינת מכירת יחידות. ואכן, מכירות האייפון הצילו את אפל. השאלה היא משלם את המחיר.

ולא, אני לא מדבר על המשתמשים. אם החלטת לקנות ג'יזספון, מגיע לך. אני מדבר על שותפתה לעסקים של אפל, AT&T. משקיעיה של זו נדהמו לגלות שברבעון האחרון נפטרה חברתם מ-900 מיליון דולרים, שהעבירה לאפל עבור 2.4 מיליוני מכשירי אייפון. ב-AT&T טענו שמשתמשי האייפון הם משתמשים כבדים, ומכוח כך שהם כבולים לחברה לשנתיים, הם יחזירו את הכסף הזה בריבית דריבית. הם רק שכחו לציין שמשתמשי אייפון גם חונקים את שירות הדור השלישי של החברה בכמות המידע שהם מעבירים ללא הרף. המשקיעים לא התרשמו: המניה נפלה ב-7.6%.

טעית? שילמת (לגוגל)

פרופסור לעסקים מהרווארד, בנג'מין ג'י אדלמן, הגיש תביעה ייצוגית ייחודית כנגד גוגל: לדבריו, גוגל משתפת פעולה עם נוכלים קטנים המכונים Typosquatters (מילולית, "פולשי שגיאות הקלדה"), וגורפת כך מיליונים.

מהם טייפוסקוואטרז? נניח שאתם מקישים כתובת לא נכונה בשורת הכתובת. רציתם להגיע לאתר מסוים וטעיתם באות אחת. במקום לקבל עמוד 404 שמרני אבל יעיל, שיודיע לכם שטעיתם, אתם מגיעים לאתר אחר. לעיתים קרובות מתחזה. ובהמון, המון מקרים העמודים האלה מלאים במודעות AdSense של גוגל. המודעות הופכות את העמודים לרווחיים עבור אוכלי הנבלות הקטנים – ומכניסות לא מעט לגוגל.

כמה? קשה לדעת, אבל כנראה שדי הרבה. על פי מחקר שהתבסס על נתונים ממאי 2008, ישנם 80,000 אתרים שמוצצים את לשדם של כ-2,000 האתרים הגדולים בארה"ב. אם תטעו בהקלדת Cartoon Networks, למשל, יש 327 עלוקות שינסו להרוויח מכך, 80% מתוכן ממומנות באמצעות מודעות AdSense. בתביעה קודמת שהוגשה כנגד גוגל בנושא, היא נדרשה לקזז כשני מיליוני דולר בחודש מהסכום שהיא מעבירה ל-16 חברות העוסקות בתחום. שני מיליונים. רק מ-16 חברות.

מיליארד סינים לא מרוצים

גוגל לא היחידה שחטפה תביעה לאחרונה. מיקרוסופט ממשיכה במאבקה בפיראטיות, ואחד הצעדים שנקטה לאחרונה הקימה עליה את חמתם של קבוצה גדולה מאד: תושבי סין. מוצרי מיקרוסופט נפוצים מאד בעריצות – הרודן עצמו, הו ז'ינטאו, הצהיר שהוא משתמש בהם. אבל הסינים מעדיפים לא לשלם עבור המוצרים: על פי הערכות מיקרוסופט, 90% מתוכנותיה בסין הושגו באופן פיראטי.

זה לא מודל עסקי רווחי, ולכן הכניסה מיקרוסופט שטיק חדש ומעצבן, שדרוג של Windows Genuine Advantage, תוכנית האנטי-פיראטיות שלה: בכל שעה, המסך של מחשבים שמריצים גרסה לא חוקית של חלונות מוחשך. זה הביא לסינים את הסעיף, ואחד מהם אף הפגין חוסר הבנה מסוים כשהתלונן שלמיקרוסופט אין זכות לגעת בחומרה שלו ללא רשותו.

עורך דין סיני – מסתבר שגם בסין הם נוטים להתקרצץ – הגדיל לעשות ופנה לרשויות הביטחון האימתניות של הרודנות, והגיש תביעה כנגד מיקרוסופט בטענה שהיא "ההאקר הגדול ביותר בסין, שחודרת למחשבים ללא הסכמת משתמשים וללא כל סמכות חוקית". אחח, היצירתיות של גנבים.

השוד היה אמיתי, השלל וירטואלי

משחקי מחשב מקוונים הפכו בשנים האחרונות למכרה זהב של ממש: מכורים למשחק מוכנים לשלם כסף טוב עבור חפצים וירטואליים שיאפשרו להם להתקדם במשחק. בסין יש אלפי אנשים שמבלים חודשים, תמורת תשלום זעום, כדי לחסוך לגיימרים מפונקים את הצורך לשחק ברמות הנמוכות והמשעממות יחסית של המשחקים.

וכמובן, במקום שבו יש רווח יש מי שחושב שאפשר להשיג אותו בלי לעבוד. בית משפט בהולנד הרשיע שני נערים, בני 14 ו-15, בתקיפתו של נער שלישי, בן 13, ובשוד מזוין שלו באמצעות סכין. השלל היה חפצים קסומים מהמשחק Runescape, שהקורבן העביר לחשבונם של תוקפיו. השניים נידונו לעבודות שירות.

במהלך המשפט, טען עורך דינם של השרצים הקטנים שלא היה כאן שוד, משום ששום חפץ בעל ערך לא הועבר מידי הקורבן לידי תוקפיו. המדינה טענה שלחפצים, אף שהם וירטואליים, יש גם יש ערך – ולראיה, יש בהם מסחר ער. בית המשפט קיבל את עמדת התביעה. ומעכשיו זה רשמי: חפצים בעולמות וירטואליים ניתנים לגניבה ולשוד.

קצרצרים

הקמפיין של מקיין קיבל תמיכה ממקור לא צפוי, וגם לא רצוי: בפורום התומך בארגון הטרור אל-קאעדה, קרא אחד הכותבים הקבועים לארגון לבצע פיגוע בארה"ב קודם הבחירות, כדי לסייע למקיין "שממשיך את המצעד הכושל של קודמו". הטקטיקה הזו, כידוע, עובדת נהדר – וישראל וספרד יכולות לספק דוגמאות. קמפיין מקיין, כמובן, נחרד מהודעת התמיכה הנלהבת ודובריו טענו שמדובר בפרובוקציה ושאל-קאעדה לא באמת תומכת בהם.

ובהמשך לידיעה על האופן שבו יוכלו תומכים של מועמד מסוים – שיעול, ג'ון מקיין, שיעול – לגנוב את הבחירות, הופל שלשום אתר הבחירות של מדינת אוהיו על ידי האקרים. משרדו של מזכיר המדינה, האחראי על הבחירות, הוצף בקריאות טלפונים מאיימות והיתה אפילו חבילת איום. הסיבה: המזכיר מאפשר רישום קל להצבעה מוקדמת – והמועמד הדמוקרטי, ברק אובמה, מוביל בהפרש עצום בהצבעות המוקדמות. המפלגה הרפובליקנית מחתה על הנהלים החדשים, המזכיר התעלם, ההאקרים היכו. יש לקוות שזו לא חזרה גנרלית למה שמחכה לנו עוד פחות משבועיים.

ואם כבר בחירות, כנראה שבגוגל לא קיבלו את המזכר הרפובליקני והם פועלים במרץ להבאת כמה שיותר בוחרים לקלפיות: הם השיקו אתר שמיועד לסייע לכל בוחר למצוא את הקלפי שלו. גוגל מצאה שב-2004 מספר גדול של מצביעים לא הגיעו לקלפי מחוסר מידע, והתנדבה למלא את החסר. נו, כולם יודעים שהיא בצד של אובמה.

אוקיי, די עם הבחירות. בסוף פברואר - כלומר, 40 יום לאחר שהנשיא החדש יושבע - יעברו כל רשתות הטלוויזיה בארה"ב לשדר באופן דיגיטלי. 20% מבעלי המכשירים האנלוגיים לא יעברו לשיטה החדשה – ופשט יכבו את המסכים. המדובר בכ-3% מצופי הטלוויזיה בארה"ב. בדרך כלל אני מברך על כל מי שמכבה את קופסת השוטים, אבל זה נראה באופן חשוד כמו טכנוציליות מתקדמת.

בעוד סממן של המשבר הכלכלי, הודיעה אמזון שזו הולכת להיות עונת חגים חלשה מאד, ושהיא מצפה להכנסות של שישה עד שבעה מיליארדי דולרים בלבד. ההערכות קודם לכן עמדו על 7.05 מיליארד, ומניית אמזון צנחה ב-14%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות