אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לקרנות הון סיכון ישראליות: הפסדי ענק לקרן קלפרס צילום: shutterstock

מכה לקרנות הון סיכון ישראליות: הפסדי ענק לקרן קלפרס

קרן הפנסיה של עובדי קליפורניה, אשר משקיעה בקרנות הון סיכון ישראליות, הפסידה כ־50 מיליארד דולר מחודש יוני. מנכ"ל הקרן התפטר

25.10.2008, 21:57 | אסף גלעד

קרן הפנסיה של עובדי מדינת קליפורניה, קרן קלפרס (Calpers), הודיעה בסוף השבוע על הפסדי ענק של 48 מיליארד דולר במהלך ארבעת החודשים האחרונים, המהווים כ־20% מנכסיה. בשנה האחרונה הפסידה קלפרס יותר מ־26% מנכסיה. בעקבות ההפסדים התפטרו לאחרונה מנכ"ל הקרן ומנהל ההשקעות הראשי בה.

קלפרס היא קרן הפנסיה הציבורית הגדולה בארצות הברית ולה נכסים בשווי 190 מיליארד דולר. בקרן חברים כ־1.6 מיליון עובדי מדינת קליפורניה ובני משפחותיהם.

קלפרס היא אחד הגופים המוסדיים הגדולים המשקיעים בתעשיית ההייטק בישראל, באמצעות השקעותיה בקרנות הון סיכון מקומיות כגון פיטנגו, כרמל ונצ'רס, ג'מיני ו־JVP. ההערכה היא כי השקעותיה בישראל מסתכמות בעשרות מיליוני דולרים. הפסדי הענק של קלפרס מהווים מכה לקרנות הון סיכון ישראליות: החשש העיקרי אינו כלפי השקעות העבר שהושקעו בקרנות ההון סיכון, מכיוון שהכסף כבר הועבר אליהן עוד טרם נחתמו הקרנות. חששן העיקרי של קרנות ההון סיכון הוא מסירוב של קלפרס להשתתף בגיוסים עתידיים, דבר אשר עלול לגרום לתגובת שרשרת ולסחוף אחריו גם קרנות פנסיה אמריקאיות נוספות.

קלפרס אינה קרן הפנסיה האמריקאית היחידה הסובלת מהפסדים גדולים בשבועות האחרונים. קרן הפנסיה של מורי קליפורניה, קלסטרס (Calstrs), שהתחייבה לאחרונה להשקיע 25 מיליון דולר בקרן גיזה, הפסידה 9.4% מנכסיה מתחילת חודש יולי ועד תחילת אוקטובר.

כיום עומד השווי של כלל נכסי קלסטרס על כ־162 מיליארד דולר. כדי לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הגופים שבהם השקיעה - קרנות הון סיכון, קרנות פרייבט אקוויטי וחברות נדל"ן - וכדי לא לפגוע בפנסיה של עמיתיה החלה קלפרס למכור חלק מהמניות שבהן החזיקה, מהלך שיש בו כדי להשפיע על ירידת שערי המניות בניו יורק ובעולם. כך דיווח ביום שישי העיתון "וול סטריט ג'ורנל". אם ההפסדים של קלפרס יימשכו עד סוף שנת הכספים הפיסקאלית של הקרן (יוני 2009), היא תנקוט צעד דרסטי - תגדיל את ההפרשות מהשכר של שני שלישים מעמיתיה מ־2% כיום ל־4% בשנת 2010, ואת ההפרשות של השליש הנותר בשיעור דומה בשנת 2011.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אחוז ההשקעה בקרנות כאן הוא קטן והרווחים עד היום היו גבוהים לכן הן השקיעו שוב ושוב
ההפסדים של הקרנות הן לא מההון סיכון בארץ בגלל שגם אילו הפסידו את כל ההשקעה כאן, כדיין היה מדובר בחלקי אחוזים מהקרן. אחוז אחד מ- 162 מליארד דולר הוא 1.6 מליארד דולר. הכתבה היא רלבנטית למה שקורה בארה"ב בשוק. כח רוב הקרנות בארה"ב הפסידו בסביבות 50% במשבר. אבל זה גם אומר שהמניות נפלו חזק וחלקן לפחות כבר מגלמות את נזקי המשבר. (חלקן צללו יותר מ- 50% ולכן משקפות את המשבר. עכשיו ניירות רבים יורדים בגלל לחצי אשראי. בל נשכח שהממשלות בכול העולם שופכות טריליוני דולרים לשווקים ולא נותנות לבנקים לקרוס. לכן יש להזהר בפסימיות, כי המשבר עשוי להיות קצר מהמשוער והבורסות יגיבו לפני שנראה ממש שינוי בכלכלות. הזהרו בחיסול השקעות והזהרו בכניסה להשקעה.
אלי222 , ירושלים  |  26.10.08
8.
3 אתה טועה, לרוב- תשואה שלילית להשקעות בקרנות הון סיכון ישראליות
אין כמעט קרן הון סיכון ישראלית שהחזירה למשקיעיה את השקעתם - שלא לדבר על רווחים. בשנים האחרונות יש מספר קטן של יוצאות מהכלל, כגון ג'רוזלם גלובל של שלמה קאליש. ברוב המוחלט של הקרנות, ממוצע ההחזר עומד על 60-70% מההשקעה, כלומר, הפסד למשקיעים בקרנות. מדוע המשיכו להשקיע בתעשייה הכושלת הזו, ש-"מנגבת" דמי ניהול של מאות אלפי דולרים לשנה לכל שותף בקרן? כנראה בגלל שזו היתה "אסטרטגיית ההשקעות", ונכלל בה חלק (קטן יחסית) להשקעות בקרנות הון-סיכון. די ברור שעכשיו יצטרכו לחשוב מחדש על הכל, ובהחלט ייתכן שקרנות פנסיה לא ישקיעו יותר בהון סיכון (הגיוני, לא?)
X45  |  26.10.08
6.
גם התחייבויות העבר בסכנה
הקרן התחייבה להשקיעה , אבל לא העבירה בפועל את כל הכספים, בטח לא לקרנות האחרונות. כאשר מנהל השקעות מתחלף , יש מצב שבו בוהקרן מחליטה כי לא תעמוד בהתחייבויותיה , גם במחיר מחיקת כספים שהועברו בעבר. זה מתכון לתגובת שרשרת ואז הקרנות בארף יעמדו בפני שוקת שבורה. לא תסריט דימיוני. כנראה שזהו פחדן הגדול של הקרנות ולכן הן מובילות את צעקות השבר ואת דגל הצמצומים בחברות פורטפוליו. מכיר מקרוב את קרבות הסכינים בין הקרנות שיש להם כסף ובין אילו שאין להם, עוד ממועד הבועה. שעתם הגדולה של עורכי הדיןץ מעניין יהיה למצוא את פיטנגו , הפעם, בצד השני של המתרס.... או שלא
מרק  |  25.10.08
לכל התגובות