אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: דור האינטרנט טיפש יותר צילום: shutterstock

טכנולוגי על הבוקר: דור האינטרנט טיפש יותר

הפשיטה בסוריה מראה את ההבדלים בין המדיה הישנה לחדשה, שוק גניבת הזהות מגיע לרוויה, יצרניות הסלולרי מתכווצות ומחכות למכה, ובית משפט בלגי קובע שסינון פיראטיות הוא בלתי אפשרי

27.10.2008, 10:09 | יוסי גורביץ

מותק, הילדים התטמטמו

טיפה אחרי טיפה, פינג אחרי פינג, זה מגיע: ההכרה שאנחנו מתכנתים את עצמנו מחדש ושלא תמיד יש לכך תוצאות חיוביות. המאמר המדובר של השנה, "האם גוגל מטפישה אותנו" של ניקולאס קאר, טען שרוחב הידיעה שלנו גדל משמעותית – אבל הידע העמוק, והיכולת להעמיק קריאה, התדלדלה מאד בעקבות הרשת. קאר היה הגון מספיק כדי להודות בכך שהמסקנה שלו נשענה על מידע אנקדוטלי, לא מחקר, ואמר שהמאמר שלו היה הזמנה למחקר. ובכן, ההזמנה נענתה.
מחשבים החליפו את פעילויות הפנאי, האינטליגנציה יורדת (אילוסטרציה), צילום: מיכאל קרמר מחשבים החליפו את פעילויות הפנאי, האינטליגנציה יורדת (אילוסטרציה) | צילום: מיכאל קרמר מחשבים החליפו את פעילויות הפנאי, האינטליגנציה יורדת (אילוסטרציה), צילום: מיכאל קרמר

צוות של פסיכולוגים בריטים ערך מחוקר בקרב בני 14, שמטרתו היתה לבחון את הבנתם במושגי מדע בסיסיים ופשוטים – נפח, מרחב וכדומה. התוצאות היו מרתיעות, אם גם לא מפתיעות: בני ה-14 של 2008 הפגינו אותה רמת הבנה של בני 12 בשנת 1976.

גרוע מכך, מספרם של התלמידים שהפגינו הבנה טובה של החומר, לא רק הבנה בסיסית, צנח משמעותית. במבחן הבסיסי רק אחד מעשרה תלמידים השיג תוצאות טובות – בהשוואה לאחד מארבעה ב-1976. במבחן שנועד לבחון כישורים מתמטיים, רק אחד מ-20 השיג תוצאות גבוהות – אבל ב-1976, המספר היה אחד לחמישה. מעבר לכשלים של מערכת החינוך הבריטית, מעריך עורך המחקר כי השינוי בפעילויות הפנאי – גלישה, משחקי מחשב, עליה בצפיה בטלוויזיה – עמעם את היכולת המוחית של הילדים הבריטים. רק את שלהם?

הפשיטה בסוריה? לבלוגים בלבד

הפשיטה אמש בסוריה, ככל הנראה על ידי כוחות מיוחדים אמריקניים, תפסה את הכותרות בישראל – מסיבות מובנות לגמרי. אחרי הכל, כפי שהעיר מכר אמריקאי שלי בציניות, ישראל מתפקדת כשכן ב"נוהל שכן" האמריקני במזרח התיכון; אין הרבה מטרות אמריקניות שסוריה יכלה לפגוע בהן במהירות. בישראל, מצד שני...

אבל אדם שחי בארה"ב, ורצה לשמוע על הפשיטה, לא קיבל את המידע מכלי התקשורת המסורתיים שם – העיתונים והטלוויזיה, מה שמכונה כבר שנים MSM – mainstream media. דווקא אתרי הטכנולוגיה והבלוגים מיהרו לדווח על האירוע, והרוויחו "סיבוב חדשות" מול כלי התקשורת המסורתיים. טוויטר, כרגיל, הוביל: הידיעות על הפשיטה הגיעו לשם במהירות שיא.

וכמובן, המדיה החדשה לא רואה עצמה מחוייבת באובייקטיביות של הישנה. הכותרת של דיג היתה "הפתעת אוקטובר: בוש תוקף בסוריה." הביטוי "הפתעת אוקטובר" משמעו תרגיל מסריח ערב הבחירות, שמטרתו שינוי תוצאותיהן. לא ברור איך תקיפה של עוד מדינה ערבית תועיל לרפובליקנים בבחירות, אבל חלק ניכר מההערות בטוויטר הביעו אותו חשד.

 

כרטיס האשראי שלך שווה 40 סנטים

מסתמן שאחד השווקים הפחות סימפטיים, זה של גניבת זהויות, מגיע לרוויה. הנתונים קשים להשגה, כי השוק השחור הזה מאמין בשקיפות עוד פחות מאפל והוא אמין אף פחות מהבנקאי הממוצע, אבל גם הוא מציית לחוק הזהב: במקום שבו ההיצע עולה על הביקוש, המחיר יירד.

והוא יורד. משמעותית. נתונים של כרטיס אשראי בשוק השחור נמכרים במחיר מגוחך שיכול להגיע ל-40 סנט לכרטיס. פרופילים מלאים של משתמשים – שכוללים כרטיס אשראי, שם נעוריה של האם, תאריך לידה, מספר זיהוי לביטוח לאומי ועם קצת מזל גם את הקוד הסודי של כרטיס הכספומט - נמכרים במחיר מגוחך של עשרה דולרים לערכה. במקרה אומלל אחד, ניסו האקרים למכור פרטים של 200,000 כרטיסי אשראי תמורת 10,000 דולרים בלבד – כלומר, בערך של חמישה סנטים לכרטיס.

מה סיבת הדשדוש הזה? כאמור, היצע רב. מאגרי המידע הגדולים כה לא מאובטחים, עד שלפחות במקרה אחד מנהלי האתר לא הבחינו שהוא נפרץ אלא חצי שנה לאחר מעשה. רשויות החוק מנסות לשבור רשתות של פושעים מקוונים, במידה מסוימת של הצלחה, אבל זו טיפה בים.

חושקים שיניים, מחכים שזה יעבור

השנה החדשה עומדת להיות אומללה לרבים – גל הפיטורים טרם הגיע לשיאו. אבל יצרניות הסלולר, שעד לאחרונה טענו בזחיחות שרכישות הסלולרי תמיד עולות, גם בעת משבר, מפגינות אומללות לא שגרתית. נוקיה הודיעה שערך המניות שלה צפוי לרדת; סוני אריקסון נכנסה לגל פיטורים עמוק; ומוטורולה מתכננת למכור את חטיבת המכשירים הניידים שלה.

בפעם הראשונה בשמונה שנים, צפויות מכירות הסלולרי לרדת במהלך 2009. עומק הירידה איננו ידוע, והאנליסטים מדברים על מספרים פרועים מאד – בין ארבעה אחוזים ל-27%. עולה החשד שפער גדול כזה מעיד על כך שלאף אחד אין בעצם מושג ברור.

ההערכה היא שמכירות מכשירים למשתמשים חדשים לא תפצנה על העובדה שחלק ניכר מן המשתמשים הקיימים יבלום את בולמוס השדרוג שלו, ויעדיף להשאר עם הטלפון הישן עוד קצת זמן; עד לאחרונה, המשתמש הממוצע שידרג את ניידו מדי 18 חודשים. הפעם נראה שהוא יחכה קצת.

מלחמה בפיראטים? לא באמצעות ספקית הרשת

לפני כחודש דיווחנו כאן על מצבה הקשה של ספקית הרשת הבלגית סקארלט, שבית משפט מקומי הורה לה למנוע כל פיראטיות מחשבים בקרב משתמשיה, ובעודו נישא על כנפי הפנטזיה שמכרה לו תעשיית ההקלטות, ציווה עליה להשתמש בתוכנת סינון פלאית, שהשם היאות לה היה צריך להיות "בגדי המלך".

התוכנה לא עבדה, כמובן, ונציגי תעשיית ההקלטות נאלצו להודות שהם "הטעו את בית המשפט". סקארלט, בינתיים, חטפה קנס של 2,500 יורו מדי יום שבו לא הצליחה לעשות את הבלתי אפשרי. מששמע בית המשפט שעבדו עליו, עלתה בו חרופתו להשחית, והוא הפך את פסק הדין. סקארלט לא צריכה לשלם יותר כלום, כל הנושא עבר לבית המשפט לערעורים בבריסל, והרעיון שניתן לסנן תוכן ברמת ספקית הרשת ספג מכה אנושה. הפרלמנט האירופי, למרבה המזל, כבר קבע ששימוש במסננים "נגד פיראטיות" איננו הולם.

קצרצרים

רוצים לטעום מעט את משמעותם של חיים תחת רודנות? התקינו בפיירפוקס (אתם משתמשים בפיירפוקס, נכון?) את התוסף China Channel, ותזכו לחוות את הרשת כפי שתושבי העריצות הסינית חווים אותה מדי יום.

אחד הדברים המעצבנים במחשב הוא שהוא נדרש לכמה דקות תמימות כדי להתחיל לפעול. ידיד שלי נזכר בנוסטלגיה בימי שירותו בכוחותינו המזוינים, כששאגו עליו שלא יעלה על הדעת שתת אלוף שלם בצה"ל יבזבז שלוש דקות בהמתנה למחשב. ומאחר והבעיה מטרידה לא רק תתי אלופים ושלישים אלא גם יצורים עליונים יותר במדרג הקיום הקוסמי, המכונים לקוחות, החברות התעוררו לטיפול בבעיה. HP, לנובו, אסוס ודל עובדים על מחשבים שיתחילו לתפקד בתוך 30 שניות בלבד.

שוק הפרסום, זה לא סוד, נמצא במשבר. כמה במשבר? אין מספרים, אבל לראשונה, דווח על ירידה ניכרת בנפח הפרסום באותן דקות מקודשות של ההפסקה במשחקי הסופרבול. ואם בפרסומות הסופרבול אחזה השלהבת, מה יגידו מודעות הסלולר?

משתמשי הג'י1 – הטלפון מבוסס האנדרויד של גוגל – הם ככל הנראה אנשים רציניים יותר ממשתמשי האייפון: הם מעדיפים להוריד אפליקציות ולא משחקים. נכון ליום שישי, 20 אפליקציות יכלו להתגאות בכך שהורידו אותן בין 10,000 ל-50,000 פעמים, בניגוד לחמישה משחקים בלבד.

אם לא היו מספיק סיבות להתנגד לרובוטים אינטליגנטים (הם כבר מתאגדים בקבוצות כדי לצוד בני אדם) - הרי שעכשיו אנו גאים להגיש לכם פרק מיוחד של "דברים מובנים מאליהם": רובטיקאי בכיר סבור שרובוטים עתידים לגרום לאבטלה ניכרת בקרב בני האדם. וואלה. עלית על זה לבד, שרלוק?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות