אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם המסעדות ברוסיה נפגעות מהמשבר הפיננסי צילום: אלכסנדר זימליאניצ'נקו, איי פי

גם המסעדות ברוסיה נפגעות מהמשבר הפיננסי

למרות ההתעקשות השלטונות כי הכלכלה במדינה לא במשבר, מאות מסעדות בתי קפה ורשתות מזון מהיר נערכות לפטר בין 5% ל-30% מהעובדים

28.10.2008, 12:20 | אולגה ויניאר

למרות שהשלטונות ברוסיה מתעקשים כי הכלכלה של המדינה לא במשבר ומדובר בבעיות מקומיות של שוק ההון, יותר ויותר אנשים מתחילים לחוש את תוצאות ה"לא משבר". מאות מסעדות, בתי קפה ורשתות מזון מהיר נערכות לפטר בין 5% ל-30% מהעובדים. אלה שתכננו לפתוח סניפים חדשים מקפיאים את כל תוכניות ההתרחבות.

בענף הסעדה מדווחים כי בספטמבר חלה ירידה של 5% בהכנסות לעומת אשתקד וצופים כי מגמה שלילית תשמר. רק בתחילת 2008 פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תחזית כי שוק המסעדות ברוסיה יצמח השנה ב-26% ויגלגל 24 מיליארד דולר. במאי התחזית עודכנה כלפי מטה ועמדה על 22% וכעת היא צפויה לרדת שוב.

המשבר מגיע לרוסיה הציבור הרוסי משך 7 מיליארד דולר מחשבונות הבנקים הרוסים ממירים את כספם לדולרים על רקע חששות לקריסת בנקים ולפיחות הרובל - ומכינים מאגרי מזון לקראת קריסה אפשרית של רשתות מזון אולגה ויניארלכתבה המלאה

בתוך כך, רשת בתי קפה הפופולארית ברוסיה "קופי-האוז" המונה מאות סניפים ברחבי המדינה, מפטרת 10% מעובדיה. אחד מבכיריה סיפר כי עד כה היא התרחבה על חשבון אשראי שהוענק לה על ידי כמה מהבנקים הגדולים. כעת פסק זרם המזומנים והרשת מחפשת מקורות מימון להחזרת החוב ובמקביל מקצצת בהוצאות. ברשת נערכים לירידה של כ-20% בהכנסות בעקבות המשבר.

אנליסטים: מסעדות גדולות ואולמות אירועים יספגו את עיקר הפגיעה

בעל רשת גורמה לה שייכות שלוש המסעדות היקרות ביותר במוסקבה - "פושקין", "טורנדוט" ו"מו-מו" הודיע כי לא ירחיב את עסקיו למרות שתכנן לפתוח לפני סוף שנה עוד ארבע מסעדות יוקרה. ואילו רשת מסעדות מצליחה "ארפיקום", המחזיקה בשלושה מותגים מאד מצליחים במדינה, הודיעה כי תפטר 30% מכוח האדם שלה.

אנליסטים צופים כי מסעדות גדולות ואולמות אירועים יהיו אלה שיספגו את עיקר הפגיעה מהמשבר, זאת בעקבות ויתורן של חברות רוסיות על מסיבות לעובדים שנהגו לערוך באופן מסורתי. אירועים אלו היוו מקור של כ-10% מהכנסות המסעדות וכבר היום מדווחים כי מספרן נחתך ב-50%.

כלכלנים מעריכים, כי בעקבות ירידה בהכנסות, תושבי רוסיה יעברו למקומות זולים יותר – כלומר, במקום מסעדות ל"ג'אנקיות" וכאלה יש שם בשפע.

מי שדווקא צפוי להיפגע מההאטה בענף המסעדות הרוסי אלה שוב האוליגרכים שכבר הפסידו לא מעט כסף מהמפולת בבורסת רוסיה. עד כה מסעדות פאר ומועדוני לילה יוקרתיים היו עסק צדדי נחמד ומצליח עבורם - סוג של תחביב.

מיכאיל פרידמן, יו"ר אלפא בנק, פתח ב-2006 בר בשם "צבע הלילה" במרכז מוסקבה ואילו איש העסקים רומן אברמוביץ' שותף על פי השמועות למועדון "דה-מוסט" שהקים מיליארדר אחר - אלכסנדר מאמוטוב. ההערכות שמקומות אלו ומסעדות יוקרה אחרות ייעלמו מהנוף הרוסי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות