אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק המרכזי של ארה"ב הפחית את הריבית בארה"ב ל-1% צילום: בלומברג

הבנק המרכזי של ארה"ב הפחית את הריבית בארה"ב ל-1%

שיעור ריבית של 1% הוא הנמוך ביותר שהיה במשק האמריקאי מאז 2004

29.10.2008, 20:18 | סוכנויות הידיעות

כצפוי, יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי, הפחית הערב (ד') את הריבית במשק האמריקאי ב-0.5% ל-1% בניסיון לעצור את ההיסטריה בשווקים ולמנוע גלישה של המשק למיתון, מהקשים שידע מאז סוף מלחמת העולם השנייה. הבנק המרכזי של ארה"ב ("פד") הוריד במקביל בחצי אחוז את ריבית הדיסקאונט לרמה של 1.25%. החלטת הריבית התקבלה פה אחד על דעת כול חברי המועצה המוניטרית של הבנק.

"הגורמים המאיימים על הצמיחה נותרו בעינם", נאמר בהודעת הריבית שפורסמה לאחר ההחלטה. "צעדי המדיניות האחרונים, בכללם הורדת הריבית היום, לצד הורדות ריבית מתואמות עם בנקים מרכזיים אחרים בעולם, צעדים יוצאי דופן להגברת הנזילות, וצעדים רשמיים לחיזוק המערכות הפיננסיות, צריכים לסייע לאורך זמן בשיפור תנאי האשראי במשק, ובקידום החזרה של המשק לפסים של צמיחה מתונה".

עוד נאמר בהודעה שהבנק המרכזי צופה התמתנות של קצב האינפלציה במשק "במהלך הרבעונים הקרובים לרמות העולות בקנה אחד עם יציבות מחירים".

שיעור ריבית של 1% הוא הנמוך ביותר שהיה במשק האמריקאי מאז 2004. 

הירידות החדות במחירי הסחורות והמזון מפיגות את החשש לאינפלציה, ששלט בכלכלה העולמית בתחילת השנה, ואת מקומו תפס החשש ממיתון. סטטיסטיקות שיפורסמו בהמשך השבוע יצביעו ככל הנראה באופן רשמי שכלכלת ארה"ב התכווצה ב-0.5% ברבעון השלישי.

הריבית בארה"ב עומדת על הרמה הנמוכה מאז 2004 הריבית בארה"ב עומדת על הרמה הנמוכה מאז 2004 הריבית בארה"ב עומדת על הרמה הנמוכה מאז 2004

לנוכח הנתונים הקשים, כלכלנים רבים סברו שהצעד האגרסיבי של הורדת ריבית נחוץ והכרחי. מספר כלכלנים מעריכים שצפוי קיצוץ נוסף בדצמבר, לרמת ריבית שלא נראתה בארה"ב זה עשרות שנים. חלקם אף סבורים שהנגיד ברננקי וצוותו ימשיכו להוריד את הריבית, והיא עשויה להגיע ל-0% עד אמצע השנה הבאה.

זו הפעם התשיעית בה הפד מוריד את הריבית תוך 13 חודשים. הורדת ריבית אגרסיבית הייתה בינואר, כשהחלו להתברר מימדי המשבר, וברננקי קיצץ בבת אחת 0.75% מריבית הבסיס. ב-8 באוקטובר יזם הנגיד האמריקאי מהלך משולב בו שישה בנקים מרכזיים בעולם הורידו ריבית בו זמנית. אתמול הוריד גם הבנק המרכזי של סין את הריבית, בפעם השלישית תוך חודשיים. אפילו הבנק המרכזי של יפן הודיע שהוא שוקל הורדת ריבית, למרות שהריבית במדינה עומדת על 0.5% בלבד.

הקיצוץ החד בריבית כבר מעורר מחלוקות בארה"ב. בפעם האחרונה שהריבית בארה"ב הועמדה על רמה נמוכה כל כך היתה בתקופתו של הנגיד גרינספאן, טוענים המתנגדים, והדבר זרע את הזרעים למשבר הנוכחי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות