אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודי'ס צונחת אבל באפט עדיין מורווח צילום: בלומברג

מודי'ס צונחת אבל באפט עדיין מורווח

הרווח הנקי של סוכנות הדירוג השנייה בעולם צנח ב־17%, אבל המיליארדר המחזיק ב־20% ממנה עדיין מורווח בחצי מיליארד דולר על מחיר ההשקעה

29.10.2008, 23:45 | ענת ציפקין ובלומברג

הקושי של אמריקאים רבים לעמוד בתשלומי החוב שנטלו על עצמם גרם להתמוטטות שוק האג"ח מגובות המשכנתאות, שהיתה הגורם שהצית את המפולת הפיננסית הנוכחית. מאז התגלגל כדור השלג, שכבר זכה לתואר "המשבר הגדול ביותר מאז שנות השלושים", ולכן אין פלא שהאג"ח המורעלות, ששיתקו כמעט לגמרי את שוק ניירות הערך מגובי הנכסים, פוגעות גם בחברות שדירגו אותן.

בתקופה של קיפאון פיננסי, שבה הצטמצמו מאוד הנפקות האשראי, מפרסמת סוכנות הדירוג השנייה בגודלה בעולם, מודי'ס, את תוצאות הרבעון השלישי. לא במפתיע צנח הרווח הנקי של החברה ב־17% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, והסתכם ב־113 מיליון דולר. הכנסות החברה צנחו ב־19% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב־433 מיליון דולר. הפרט המעניין הוא שבעלת המניות העיקרית במודי'ס (20%) היא חברת ההשקעות ברקשייר האת'אוויי, שבשליטת המיליארדר וורן באפט.

וורן באפט, צילום: בלומברג וורן באפט | צילום: בלומברג וורן באפט, צילום: בלומברג

כאשר רכש באפט את האחזקה במודי'ס עמד מחיר המניה על 10.3 דולרים, ועל אף שהמניה איבדה מינואר 42% מערכה, הרי שגם במחירה הנוכחי (21 דולרים), מדובר ברווח של כ־500 מיליון דולר, על הנייר כמובן. ברקשייר האת'אוויי מחזיקה בכ־60 חברות בענפי הביטוח, ההלבשה, הריהוט, התכשיטים, ההסעדה, המזון, האנרגיה ועוד. עם אחזקותיה המהותיות נמנים קוקה־קולה ובנק וולס פארגו.

רוב ירידת הערך של מניית מודי'ס התרחשה בחודש אוקטובר, בעקבות הביקורת שהטיח בית הנבחרים האמריקאי בסוכנויות דירוג האשראי, במסגרת שימוע שקיים בעניין אחריותן למשבר. יו"ר ועדת הפיקוח והרפורמה של בית הנבחרים, הנרי וקסמן, האשים את הסוכנויות ש"במתן דירוגים גבוהים לאג"ח מגובות משכנתאות, הן עזרו להצית את משבר האשראי".

הרשויות הפדרליות אינן מרפות, ובשבוע שעבר פרסמו חוקרים מטעם בית הנבחרים חילופי מכתבים בדואר אלקטרוני בין מנהלים לעובדים במודי'ס, שבהם טענו העובדים כי מתן המלצות דירוג מפוקפקות לאג"ח מגובות משכנתאות מצייר אותם כמי "שמכרו את נשמתם לשטן עבור הכנסות".

מודי'ס, הנסחרת לפי שווי שוק של 5 מיליארד דולר, נמצאת בחברה טובה: גם חברת מקגרו היל, החברה־אם של סוכנות הדירוג הגדולה בעולם - סטנדרד אנד פור'ס, הודיעה שהכנסות זרוע השירותים הפיננסיים שלה צנחו ב־14% לעומת הרבעון המקביל בשנת 2007.

גם מודי'ס וגם מקגרו היל נפגעו בשל צניחה דרמטית של 62% בהיקף הנפקות האג"ח הקונצרניות בארצות הברית: אם ברבעון השלישי של 2007 הסתכמו ההנפקות ב־263 מיליארד דולר, הרי שברבעון שחלף הן כבר צנחו ל־105 מיליארד דולר בלבד.

למודי'ס יש בהחלט סיבה טובה להתגעגע לשנות השיא של הנפקות האג"ח מגובות המשכנתאות, 2005 ו־2006. בשנים ההן זינק הרווח הנקי שלה ב־30% בשנה. את השנה שעברה כבר סיימה החברה עם ירידה של 7% ברווח הנקי, עקב ירידה בהיקף ההנפקות.

ברוח הזמן נאלץ מנכ"ל מודי'ס, ריימונד מק'דניאל, לקצץ את מצבת כוח האדם של החברה ב־7% ולחתוך בעוד הוצאות, כדי לפצות על הירידה ברווחים. במקביל הפחיתה מודי'ס את תחזית הרווח שלה לשנת 2008 מ־1.9 ל־1.77 דולרים למניה, ולבסוף ל־1.71 דולרים למניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות