אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלת ארצות הברית התכווצה ב-0.3% ברבעון השלישי צילום: בלומברג

כלכלת ארצות הברית התכווצה ב-0.3% ברבעון השלישי

מרבית האנליסטים צפו כי התוצר יתכווץ ב-0.5%; מדובר בירידה הראשונה בתוצר מאז 2001. הוצאות הצרכנים צנחו ב-3.1%

30.10.2008, 14:48 | סוכנויות הידיעות

כלכלת ארצות הברית התכווצה ב-0.3% ברבעון השלישי, מעט פחות מהתחזיות של רוב האנליסטים שצפו ירידה של 0.5%. הירידה בתוצר, הראשונה מאז 2001, מעוררת חששות כבדים במדינה, הנמצאת על סף מיתון.

התוצר הצטמק עקב הירידה בהוצאות הצרכנים, על רקע הפחד מהמשבר הכלכלי ומפיטורים המוניים. מדובר בנתונים ראשוניים, וייתכן שיעודכנו בחודשיים הבאים, לאחר שייאסף עוד מידע.

נסיגה גדולה יותר בתמ"ג נמנעה עקב ירידה בגירעון המסחרי וירידה קטנה מהרגיל במלאים, ככל הנראה בגלל ההאטה בצריכה. ללא שני הנתונים האלה, התמ"ג היה אמור להתכווץ ב-1.8%.

הוצאות הצרכנים בארה"ב צנחו ב-3.1% ברבעון השלישי, ירידה ראשונה בצריכה מאז 1991, והגדולה ביותר מאז 1980. אנליסטים שהשתתפו בסקר של סוכנות הידיעות "בלומברג", צפו ירידה של 2.4% בהוצאות לצרכן. ההוצאה על טובין לא עמידים כמו מזון ובגדים צנחה ב-6.4% - הירידה הגדולה ביותר מאז 1950.

לפי הנתונים, עדיין קיים לחץ איפלציוני במדינה, אך זה ייעלם ככל הנראה ברבעון הנוכחי, מאחר שחברות ייאלצו להגביל את עליות המחירים נוכח המיתון. מדד הליבה לרבעון השלישי עמד על 2.9%. המחירים כולל מזון ואנרגיה עלו ב-4.2%.

נתוני התמ"ג פורסמו הבוקר בוושינגטון על ידי משרד המסחר. זהו הנתון המשמעותי האחרון שיפורסם עד הבחירות ביום שלישי, וצפויה להיות לו השפעה מכרעת על תוצאותיהן. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות