אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקליס יגייס 11.8 מיליארד דולר; בין המשקיעים - אבו דאבי וקטאר צילום: בלומברג

ברקליס יגייס 11.8 מיליארד דולר; בין המשקיעים - אבו דאבי וקטאר

הבנק הבריטי מבקש לעמוד ביעד עתודות המזומנים שקבע הרגולטור, בלי להשתמש בכספי תוכנית החילוץ הממשלתית. גורמים בבריטניה הביעו עם זאת ביקורת חריפה על העסקה

31.10.2008, 17:39 | בלומברג

ברקליס, הבנק השני בגודלו בבריטניה, יגייס 7.3 מיליארד ליש"ט (11.8 מיליארד דולר) במכירת מניות לקבוצת משקיעים, בהם נסיכויות אבו דאבי וקטאר. זאת, כדי שיוכל לעמוד ביעד עתודות המזומנים של ממשלת בריטניה, מבלי להזדקק לכספי החילוץ של הממשל.

ברקליס ימכור למשקיעים במזרח התיכון מניות בהיקף 5.8 מיליארד ליש"ט ו-1.5 מיליארד ליש"ט לבעלי מניות אחרים. כך מסר היום הבנק, שבסיסו בלונדון.

מנכ"ל הבנק, ג'ון וארלי, מנסה להימנע משימוש בכספי החילוץ הממשלתיים, אשר מגבילים את שכר המנהלים ואת תשלומי הדיבידנדים. בריטניה התחייבה בסכום של 37 מיליארד דולר לרויאל בנק אוף סקוטלנד ול-HBOS.

ביקורת נגד העסקה

גורמים בבריטניה הביעו עם זאת ביקורת חריפה על העסקה, במסגרתה יועבר כשליש מהבנק לקבוצת המשקיעים. "זהו סקנדל בממדים עצומים" אמר ל"גרדיאן" הבריטי וינסנט קייבל, בכיר במפלגה הליברל דמוקרטית השלישית בגודלה בפרלמנט. "זהו בנק התלוי לכאורה בכספי ציבור על מנת להיחלץ מהמשבר הכלכלי אליו הוא נקלע, אך הציע למשקיעים מהמזרח התיכון עסקה טובה הרבה יותר מאשר למשלם המיסים הבריטי". לדבריו ברור הדבר מדוע הציע הבנק תנאים טובים יותר למשקיעים זרים מאשר לממשלה. "התשובה לכך פשוטה: הם לא רוצים למנוע מהממשלה להגביל אותם בכל הנוגע לתשלומי השכר והבונוסים לבכירים".

יושב ראש ברקלי'ס, מרקוס אגיוס, דחה את טענותיו של קייבל ואמר כי לתשלומי הבכירים "אין קשר לעסקה. כמו כן דחה אגיוס את הטעה לפיה תלוי כעת ברקליס במשקיעים זרים באופן חד מידי. לדבריו הייתה העסקה חלק מתוכניות הבנק לטווח הארוך ויצרה הזדמנויות מסחריות חדשות ברחבי העולם. "כאשר המשקיעים הללו מגדילים את חשיפתם לברקליס הדבר מוביל, מטבעם של דברים, לעסקאות נוספות".

מניית ברקליס עלתה אתמול ב-7.9% בבורסת לונדון ל-205.26 פני. שווי השוק של הבנק הוא עתה 17.2 מיליארד דולר. העלייה אתמול הפחיתה ל-58% את שיעור הירידה של המניה מאז תחילת השנה.

הבנקים בבריטניה התבקשו להגדיל את הרזרבות כדי לעמוד בדרישות חדשות של הממשלה. ברקליס, שרכש את חטיבת צפון אמריקה של ליהמן ברדרס ב-1.75 מיליארד דולר בספטמבר, דוחה עתה תוכניות להרחבת פעילות בנקאות הצרכנות בשווקים המתפתחים על מנת לשמר את עתודות המזומנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות