אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק ששוקל רכישת ערוץ 9 קשור בהקמת כור באיראן צילום: צביקה טישלר

הבנק ששוקל רכישת ערוץ 9 קשור בהקמת כור באיראן

הקרמלין אישר לאלפא בנק סיוע חירום של 2 מיליארד דולר, אולם למרות המצב הכלכלי של הבנק ושל בעליו האוליגרך מיכאיל פרידמן, הוחלט לצאת למסע קניות. בין היתר נבדקת רכישת ערוץ 9

02.11.2008, 09:21 | אולגה ויניאר

אלפא בנק, הבנק השביעי בגודלו ברוסיה, שבשליטת האוליגרך היהודי מיכאיל פרידמן, קיבל במהלך סוף השבוע סיוע חירום מהקרמלין בסכום של 2 מיליארד דולר. הבנק ביקש 400 מיליון דולר נוספים על מנת לעמוד בהתחייבויות לבנקים זרים, בהם דויטשה בנק הגרמני ובעלי איגרות חוב.

מצבו הפיננסי הלא קל של הבנק וההפסדים האישיים של פרידמן על רקע המשבר הכלכלי הגלובלי, המוערכים ב־12 מיליארד דולר, לא מנעו ממנו להכריז על תחילת מסע רכישות. על הכוונת - שורה של בנקים קטנים ברחבי העולם וערוץ 9 הישראלי (ישראל פלוס) אשר 46.2% מהמניות שלו מוחזקות ישירות על ידי איש העסקים לב לבייב ו־46.2% נוספות נמצאות בשליטתו דרך התאגיד אפריקה ישראל.

בערוץ 9 מסרבים להגיב לידיעה, וגם דוברו של לבייב סירב להתייחס לאפשרות זו ("נדווח כנדרש אם יהיה צורך בכך"). במסדרונות הערוץ הודו כי בימים אלו מחפשים שם שותף אסטרטגי שיסייע לישראל פלוס לעבור בשלום את הימים הלא קלים של המשבר הכלכלי המביא עמו ירידה בהכנסות מפרסום.

האפשרות ששותף זה יהיה דווקא מיכאיל פרידמן גרמה ללא מעט הרמות גבה. שותפויות קודמות של פרידמן, בין היתר עם איראן, הופכות את דמותו לשנויה במחלוקת בישראל בשל קרבתו לקרמלין. הבנק שלו היה הראשון לקבל סיוע מקרן מיוחדת שהוקמה להתמודדות עם המשבר הכלכלי במדינה. כמו כן, הבנק זכה לחוזה רווחי במסגרתו עסק בסליקת כספים מטהרן שהועברו לרוסיה, בתמורה לבניית הכור האטומי בבושר. במסגרת אותו חוזה התחייבה איראן לשלם 850 מיליון דולר עבור הקמת הכור ועוד 350 מיליון דולר עבור עבודות פיתוח והנדסה. התקשרות זו היתה רצופת מחלוקות ושערוריות, כאשר הצד הרוסי דיווח כי לא קיבל את הכסף עבור העבודות שהוזמנו, ואילו מאיראן נמסר כי בכל חודש מועברים 20 מיליון דולר בהתאם להסכם שהתקבלו על ידי אלפא בנק.

ברוסיה טענו כי בגלל השליטה היהודית באלפא בנק נעשו צעדים מכוונים להכפיש את איראן, ולהציגם כלא עומדים בהתחייבויות, אך לא נשללה גם האפשרות כי מדובר במעילה בתוך הבנק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות