אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחמדינג'אד: כמעט לא נפגענו מהמשבר צילום: בלומברג

אחמדינג'אד: כמעט לא נפגענו מהמשבר

בשיחה עם שר החוץ הברזילאי אמר נשיא אירן שהמשבר במערב לא משפיע על ארצו, מפני שכלכלתה כבר מבוססת על צריכה פנימית

02.11.2008, 11:39 | רן לוצקי

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד אמר אתמול (שבת) כי למשבר הכלכלי במערב הייתה השפעה מינימאלית על ארצו, מפני שהשוק האירני כבר מבוסס על צריכה עצמית. לפי סוכנות הידיעות האירנית פארס, אחמדינג'אד השמיע את הדברים בפגישה עם שר החוץ הברזילאי סלסיו אמורים, המבקר בטהרן. העיתונים בברזיל מדווחים שמטרת הביקור היא העברת מסר מנשיא ברזיל לואיס אינאסיו לולה דה סילבה לאחמדינג'ד.

הנשיא האירני אמר במהלך הפגישה כי השיטות הכלכליות הנהוגות כיום בעולם עומדות להיעלם, וכי "עלינו לחשוב יחד ולפעול כדי למסד שיטות חדשות". בנוסף, אמר אחמדינג'אד שמדינות כמו אירן וברזיל צריכות לשתף פעולה באווירה רגועה, "כדי להעלים את השיטות הכלכליות של הקולוניאליזם".

לפי הדיווח, אמורים, שר החוץ הברזילאי הראשון שמבקר בטהרן ב-17 השנים האחרונות, הדגיש בפגישה את האינטרס שיש לממשלה ולעם הברזילאי בהידוק היחסים עם אירן. "הדבר החשוב הוא שבתנאים החדשים שייווצרו מדינות מתפתחות יצמצמו את הפערים וינסו להשפיע על עיצובו של הסדר העולמי החדש" אמר אמורים, שמסר לנשיא האירני הזמנה לביקור אצל נשיא ברזיל בתחילת השנה הבאה. אמורים הוסיף שאירן ממלאת תפקיד חשוב במזרח התיכון, והיא צריכה לשחק תפקיד מרכזי במאמצים להגיע להסכם שלום באזור.

הביקור של השר הברזילאי בטהרן מלווה במחאות חריפות של שגרירות ישראל בברזיל, אשר בהודעה לעיתונות מסרה כי "אחמדינג'אד מדבר כאילו היה מנהיג העולם השלישי, אבל למעשה הוא המנהיג של ציר הרשע במזרח התיכון". הציר הישראלי בברזיליה רפאל זינגר אמר לעיתון "פוליה דה סאו פאולו" שאחמדינג'אד "הוא מנהיג אנטישמי שאמר שיש למחוק את ישראל מהמפה, ולכן אנחנו חשים קצת לא בנוח עם ביקורו של אמורים באירן".

האירנים מנסים להשיג תמיכה בינלאומית בתוכנית הגרעין שלהם, במיוחד ממדינות כמו ברזיל, שמפעילה כורים גרעיניים לייצור חשמל. היקף הסחר בין המדינות עומד כעת על כ-2 מיליארד דולר, ובטהרן מקווים להגדיל אותו ל-10 מיליארד דולר בשנים הקרובות. אירן היא יצרנית הנפט הרביעית בגודלה בעולם וברזיל נמצאת במקום ה-13 ברשימת מפיקות הנפט – אך לאחרונה התגלו מול חופיה רזרבות נפט משמעותיות ברמה העולמית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות