אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: כלכלנים צופים כי המיתון יימשך עד סוף 2009 צילום: דוד הכהן

ארה"ב: כלכלנים צופים כי המיתון יימשך עד סוף 2009

מסקר של האיגוד הלאומי לכלכלנים עסקיים עולה כי הירידה בביקוש הצרכנים, העלייה באבטלה ומשבר האשראי המתמשך יזינו את השפל עד לסוף השנה הבאה

03.11.2008, 13:53 | סוכנויות הידיעות

מסקר של כלכלנים מובילים שפורסם היום (ב') עולה כי הרוב המכריע חושב שכלכלת ארה"ב נכנסה למיתון שיימשך כל שנת 2009, כך לפי דיווח האתר CNNmoney.com. לפי האיגוד הלאומי לכלכלנים עסקיים - NABE - 

90% מתוך 102 החברים שהשיבו ראו את הכלכלה באור קודר יותר מאשר בחודש יולי.

הכלכלנים ציינו כי המיתון צפוי להימשך לפחות עד סוף השנה הבאה, 79% אמרו כי הצמיחה תהיה נמוכה מאחוז ו-38% אמרו כי הכלכלה תתכווץ בשנה הבאה."יש ירידה חדה בציפיות המיידיות ולטווח הקרוב בקרב הכלכלנים", אמר קן סימונסון, חבר ועדת NABE שערכה את המחקר. "זה מעיד על תפנית משמעותית ביחס לכלכלה".

לאחר שהכלכלה שקעה במשבר אשראי ממושך, קיצץ הפדרל ריזרב  את שיעורי הריבית מספר פעמים. האחרונה מביניהן הייתה ב-29 באוקטובר, אז הורדה ריבית במחצית האחוז ל-1%. עם זאת, רק 36% מהכלכלנים אמרו כי לקיצוצי הריבית ולפעולות נוספות שהפדרל ריזרב נקט בהן להפשרת שוקי האשראי השפעה חיובית, ו-58% אמרו כי לתוכניות השפעה מועטה. הסקר הושלם ב-23 באוקטובר, לפני קיצוץ הריבית האחרון של הפדרל ריזרב. "הכלכלנים רואים את תוכניות הפדרל ריזרב באופן פסימי מאוד", אמר סימונסון. "חוסר היכולת להשגת מימון הורידה את ציפיותיהם מהכלכלה לטווח הקרוב".

אמון הצרכן הנמוך והתנאים הכלכליים הגרועים הורידו את הביקוש לסחורות ולשירותים באופן חד. לפי הסקר, 35% דיווחו על ירידה בביקוש, ורק 30% אמרו כי הביקוש עולה. זו הפעם הראשונה מאז 2001 שיותר משיבים דיווחו על ירידה בביקוש מאשר על עלייה. לשם השוואה, 44% מהמשיבים דיווחו על עלייה בביקוש ביולי, ורק 19% דיווחו על ירידה בביקוש. מ-NABE נמסר כי בכל פעם שהכלכלנים דיווחו על יותר ירידות בביקוש מאשר עליות מאז 1982, הכלכלה אכן הייתה במיתון לאחר מכן.

במקביל לירידה בביקוש, המשיבים אמרו כי שולי הרווח של החברות שלהם ירדו גם הם. רק 15% השיבו כי שולי הרווח של חברותיהם עולים, לעומת 44% שדיווחו על ירידה.

קיצוצי המשרות גם הם צפויים להימשך, ו-23% השיבו כי בחברה או בתעשייה שלהם מקצצים במשרות, לעומת 16% שדיווחו כי הם מגייסים עובדים."במשך חצי השנה הקרובה הרבה יותר חברות צפויות לצמצם את התעסוקה, דבר אשר צפוי להחריף את המיתון", אמר סימונסון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות