אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העיתוי הגרוע של מימן בגדות צילום: שאול גולן

העיתוי הגרוע של מימן בגדות

מתחילת השנה הסתכם שיעור הרווח הגולמי של גדות כימיקלים ב־8% לעומת 10% בתקופה המקבילה, בין היתר על רקע עליית מחירי ההובלה הימית

04.11.2008, 08:45 | שי אספריל

רבות מההשקעות שנעשו ערב פרוץ משבר הסאב־פריים איבדו מערכן, ובהן גם ההשקעה בת שלושת השלבים של חברת אמפל, שבשליטת יוסי מימן, בגדות מיכליות.

שלשום בלילה פרסמה גדות, הפעילה בתחומי מכירת הכימיקלים וההובלה הימית, את תוצאותיה לרבעון השלישי. היתה זו הפעם האחרונה שהחברה מפרסמת תוצאות כספיות, הואיל ולאחרונה רכש יוסי מימן את כל מניותיה, והפך אותה לחברה פרטית.

את רכישת השליטה בגדות (65%) ביצע מימן בסוף 2007. אם משווים את המספרים שראה מימן לנגד עיניו אז אל מול התוצאות האחרונות, יש להניח שהיום הוא היה מצמיד תג נמוך יותר מהמחיר של 545 מיליון השקלים, שהעמיד

לחברה אז.

ההכנסות נטו שרשמה גדות בתשעת החודשים של 2008 אמנם צמחו ב־23%, אולם הרווח הגולמי הסתכם ב־133 מיליון שקל לעומת 140 מיליון שקל בתקופה המקבילה. במילים אחרות, את העלייה בהכנסות, שחלקן הגדול נבע מעלייה במחירי הכימיקלים, לא תרגמה החברה לשיפור ברווחים, להיפך.

אחת הסיבות לשחיקת הרווח הגולמי, אשר צנח בשלושת הרבעונים האחרונים לשיעור של 8.1%, לעומת התקופה המקבילה בה הוא הסתכם ב־10.4%. אחד ההסברים לירידה זו היא עלייה במחירי ההובלה הימית בשל הגאות

במחירי הנפט.

הרווח התפעולי של החברה בתשעת החודשים הראשונים של 2008 הסתכם ב־45.7 מיליון שקל, המהווים שיעור רווח תפעולי של 3%. כשמימן רכש את השליטה בחברה, הוא עשה זאת בהתבסס על רווח תפעולי של 76 מיליון שקל, או במילים אחרות, שולי רווח של 6%.

גם הרווח הנקי התכווץ משמעותית בהשוואה בין שתי התקופות. אם בשלושת הדו"חות הראשונים של השנה שעברה עמד רווח זה על 34.2 מיליון שקל, הרי שכעת הוא הסתכם ב־11.2 מיליון שקל בלבד.

לאחר שרכש את השליטה בחברה, ביקש מימן לרכוש גם את שאר המניות הציבוריות. בשתי הצעות רכש לבעלי המניות בקיץ האחרון הוא ניכס לידיו את שאר המניות בשווי חברה משוקלל של כ־400 מיליון שקל.

המחיר הנמוך יחסית שולם לאחר שמימן כבר הבין כי נקלע להרפתקה פחות מבטיחה מבחינתו, אולם גם כשעשה זאת, ספק אם צפה את תוצאות הרבעון השלישי.

גם ברבעון זה רשמה החברה גידול בהכנסות נטו, אשר נבע מעליית מחירי הכימיקלים, אך גם במקרה זה לא הצליחה לתרגם את העלייה לצמיחה ברווחים.

מהכנסות נטו בגובה 545.9 מיליון שקל נשארו רק 5.7 מיליון שקל בשורת הרווח הנקי. לשם השוואה, ברבעון המקביל עמד הרווח הנקי על 22.9 מיליון שקל, כאשר ההכנסות עמדו על כ־450.8 מיליון שקל. החברה ציינה בדו"חות כי תנודות בשערי המטבע והוצאות בגין התייעלות שחקו רווח זה. במהלך הרבעון רשמה החברה תזרים מזומנים תפעולי שלילי של 12.3 מיליון שקל.

בסך הכל הוציא מימן חצי מיליארד שקל עבור גדות. המשקיעים כבר לא יכולים לומר לו בכמה הם מעריכים את החברה, אולם כולם יסכימו כי את חלק הארי רכש בהתבסס על תוצאות טובות הרבה יותר מאלה שהוצגו שלשום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות