אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוחרים נשיא: נפתחו הקלפיות בניו-המפשייר צילום: בלומברג

בוחרים נשיא: נפתחו הקלפיות בניו-המפשייר

יריית הפתיחה של יום הבוחר בארה"ב כבר נורתה. דקה לאחר חצות נפתחו שתי קלפיות ראשונות בניו-המפשייר, באחת מהן ניצח אובאמה עם 15 קולות מול 6 למקיין. יתר הקלפיות ייפתחו רק בצהריים. מי יצליח לגייס את 270 האלקטורים?

04.11.2008, 09:41 | יצחק בן-חורין, וושינגטון

זהו זה, מערכת הבחירות הארוכה והיקרה ביותר לנשיאות ארה"ב מגיעה לסוף הדרך. על פי המסורת האמריקנית, נפתחו הבוקר (יום ג') הקלפיות הראשונות בשני כפרים בניו-המפשייר. הקלפיות נפתחו דקה אחרי חצות, שעון ארה"ב, ובמהלך היום ייפתחו יתר הקלפיות ברחבי המדינה. עשרות מיליוני אמריקנים כבר הצביעו בהצבעה המוקדמת.

ברק אובמה וג ברק אובמה וג'ון מקיין. 140 מיליון בוחרים יכריעו | צילום: בלומברג ברק אובמה וג

באחד משני הכפרים בניו-המפשייר, דקסביל נוטץ', גרף המועמד הדמוקרטי 15 קולות, בעוד יריבו קיבל 6 קולות בלבד. היתה הזו הפעם הראשונה מאז בחירות 1968 שהדמוקרטים מנצחים ביישוב. החל משעות הצהריים (שעון ישראל) ילכו 140 מיליון אמריקנים לקלפיות, כדי להכריע למי יתנו את חוזה ההעסקה לארבע השנים הבאות: סנאטור ג'ון מקיין או סנאטור ברק אובאמה

 

אחד משני המועמדים ייבחר לנשיא ה-44 של ארה"ב וייכנס לתפקידו ב-20 בינואר 2009 ב-12 בצהריים. המירוץ ההיסטורי מגיע לקו הסיום, בצל הידיעה על מות סבתו של המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובאמה. סקר אחרון שפרסמה רשת CNN ערב יום הבוחר מצביע על יתרון של שבעה אחוזים לאובאמה על מקיין. סקר של מכון "זוגבי" מעניק למועמד הדמוקרטי יתרון של 11 אחוזים ומצביע על כך שאובאמה מוביל לפחות חמש משמונה מדינות מתנדנדות.

 

שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות אמר אובאמה, כי סוף המירוץ מהווה עבורו "רגע קצת מתוק-מריר". לדבריו, סבתו "היתה מאוד צנועה וכנה. היא היתה אחד מאותם גיבורים שקטים שיש לנו בכל רחבי אמריקה". בעוד דמעות שוטפות את לחיו, סיפר אובאמה על סבו וסבתו ואמר: "הם לא מפורסמים... אבל הם עובדים קשה בכל יום ויום".

על קו הסיום

כל אחד משני המועמדים נאבק עד לרגע האחרון, למרות המשימה הקשה מנשוא: לחלץ את ארה"ב ממשבר פיננסי חמור ביותר ולסיים בהצלחה שתי מלחמות שאמריקה מסובכת בהן. הם הפכו עולמות כדי לנצח, הם השקיעו במאבק יותר ממיליארד דולר, נתנו את כל כולם בקרב שאין דומה לו בעולם כולו.

 

אובאמה ומקיין יצאו אמש ליום אחרון של עצרות, כינוסים ונאומים במדינות המתנדנדות, בניסיון לשכנע את המצביעים שטרם גיבשו דעה עבור מי להצביע. המועמד הרפובליקני, ג'ון מקיין, דילג בין שבע מדינות, בהן פלורידה בעלת 27 האלקטורים, טנסי, וירג'יניה, ניו-מכסיקו וסיים את הקמפיין בעצרת בחירות ב"מגרש הביתי" שלו בפרסקוט, אריזונה.

המועמד הדמוקרטי, ברק אובאמה, יצא אף הוא לפלורידה ולאחר מכן ביקר בוורג'יניה ובאינדיאנה בטרם יחזור לשיקגו - שם קיים עצרת בחירות ענקית מסכמת. כעת מחכים כולם לראות מי יגייס את 270 האלקטורים אשר מעניקים את המפתח לבית הלבן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות