אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אישור תוכנית בנייה יותנה בחוות דעת של מומחה לעצים צילום: מיכאל קרמר

אישור תוכנית בנייה יותנה בחוות דעת של מומחה לעצים

הכנסת אישרה תיקון לחוק שיחייב כל יזם החל ממאי 2009 למפות את העצים באתר הבנייה, ולעשות מאמץ לשמרם או להעתיקם למיקום חלופי

06.11.2008, 11:31 | אורי חודי

אישור תוכניות בנייה יותנה החל ממאי 2009 בחוות דעתו של מומחה לעצים. זאת לאחר שהכנסת אישרה אתמול את התיקון לחוק התכנון והבנייה שיזם ח"כ אופיר פינס.

אופיר פינס. "נושא העצים יוגדר כערך תכנוני", צילום: גלעד קוולרצ אופיר פינס. "נושא העצים יוגדר כערך תכנוני" | צילום: גלעד קוולרצ'יק אופיר פינס. "נושא העצים יוגדר כערך תכנוני", צילום: גלעד קוולרצ

 משמעות התיקון היא שיזם או קבלן העומד להקים פרויקט נדל"ני יידרש למפות את העצים הצומחים בשטח המיועד לבנייה, ולעשות כל מאמץ לשמירתם או להעתקתם או לשתילת עצים חלופיים במקומם. את ההנחיות יקבלו הקבלנים במסגרת אישור התוכניות במוסדות התכנון, והללו יתבססו על חוות דעתו של פקיד יערות, הגורם המומחה לעצים במשרד החקלאות.

עד כה, היתרי בנייה הוענקו לקבלנים בנפרד מהיתרי כריתת עצים, פיצול שיצר מצבים בהם פרויקט נדל"ן אושר על ידי מוסדות התכנון, אך כריתתו של עץ הנמצא בתחום הפרויקט נאסרה על ידי משרד החקלאות. התיקון לחוק מאחד את שני ההליכים, וכך נושא העצים יהפוך לאחד מהתנאים לאישור תוכניות בנייה. עוד נקבע כי באתר משרד החקלאות יפורסם דו"ח מאזן שנתי עם פירוט המקרים בהם נכרתו עצים ונסיבות המקרה.

יוזם הצעת החוק, חבר הכנסת פינס אמר כי: "החוק מאזן בין הפיתוח המבורך בישראל לבין לשמירה על ערכי הטבע, כך שלא נמצא עצמנו מוקפים בקוביות בטון. בשיקול הדעת של מוסדות התכנון. בימים אלה הכנסת עושה מהפכה ירוקה בענף הנדל"ן בישראל".

על פי התיקון לחוק, שאושר כאמור אתמול במליאת הכנסת, יתקיימו התנאים הבאים בכל תוכנית שתובא לאישור: בתשריט של תכנית מפורטת יסומנו כל העצים הבוגרים בתחומה. לא תאושר תכנית שבתחומה עצים בוגרים, אלא לאחר שבחן מוסד התכנון את הצורך בשמירת העצים ולאחר שהתייעץ עם פקיד היערות. פקודת היערות תוקנה במקביל, כך שהורחבה סמכות פקידי היערות להתנות מתן רישיון עקירה בנטיעת עצים חלופיים ולהתנות מתן רישיון העתקה בתנאים שיבטיחו את צמצום הפגיעה בעץ. שר הפנים יקבע בתקנות מנגנון שיאפשר לשלב את התנאים שקבע פקיד היערות בתנאים להיתר הבניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
החלטה גרועה
האומנם המטרה טובה - איכות הסביבה, אך בפועל מדובר בעוד מכשול בירוקרטי בתכניות פיתוח. פחות מטרידים אותי קבלנים שיש להם עץ או שניים במגרש, הם יסתדרו. העיכוב יורגש בפיתוח כבישים, רכבות ושכונות חדשות. פקיד היערות במשרד החקלאות יקבל מאות ואלפי תכניות לאישור, בוודאי יתווספו נהלי משנה בנוגע למה מותר לעקור ומה לא. פקיד היערות ינסה לשנות כל תכנית בדרך שתמנע עקירת עצים כי זה הרי תפקידו. בפועל - תכניות יתקעו בועדות התכנון עוד שנים רבות. למי שמצפה לרכבת קלה או כבדה, מחלף חדש, כביש חדש או כל פיתוח, שימשיך לחכות...
דן  |  07.11.08
לכל התגובות