אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: ירידה חדה בהיקף האשראי לעסקאות יצוא מישראל צילום: אלעד גרשגורן

בלעדי: ירידה חדה בהיקף האשראי לעסקאות יצוא מישראל

קושי נוסף ליצואנים: ל"כלכליסט" נודע שהיקף האשראי שמעניקים הבנקים ירד בתקופה האחרונה באופן משמעותי - רק 8% מהעסקאות מאושרות, אם הן בהיקף של עד 50 מיליון דולר

10.11.2008, 07:02 | נעמה סיקולר

המשבר הכלכלי והמיתון העולמי ממשיך לפגוע בייצוא הישראלי. ל"כלכליסט" נודע, שבתקופה האחרונה נרשמה ירידה חדה בהיקף המימון לעסקאות יצוא שמעניקים הבנקים - גם לכאלה שאושרו בידי החברה הממשלתית אשרא, העוסקת בביטוחי סחר חוץ, ובידי החשב הכללי במשרד האוצר.

גורמים העוסקים בתחום מסבירים, שעד פרוץ המשבר אישרו הבנקים מימון לכ־15% מהעסקאות שלהן אישרה המדינה ביטוח, אולם כעת ירד שיעור העסקאות המאושרות ל־7%-8% בלבד.

לשם המחשה מסבירים באוצר, שבתקופה האחרונה אישר החשב הכללי ביטוח אשראי לעסקאות בהיקף כולל של 600 מיליון דולר בתחומי הייצוא הביטחוני, התשתיות והתקשורת. עד כה, ההערכות היו, שעסקאות בהיקף של כ־90 מיליון דולר יזכו גם למימון הבנקים וייצאו לבסוף לפועל. כעת ההערכה היא שהבנקים יאשרו עסקאות בהיקף של 50 מיליון דולר בלבד.

 

מקורבים לחברת אשרא מציינים, שהיקף העסקאות שהיצואנים בארץ הגישו לאישור החברה, היה גדול בהרבה מ־600 מיליון הדולרים שאושרו. עם זאת, בשל החשש מהתקשרויות עם בנקים זרים, שיציבות חלקם מוטלת בספק, רבות מהן נדחו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות