אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התמ"ת: הפרות קשות של חוקי העבודה בקרב עובדי ניקיון צילום: shutterstock

התמ"ת: הפרות קשות של חוקי העבודה בקרב עובדי ניקיון

עדויות ראשוניות מצביעות על אי תשלום שכר מינימום, אי תשלום מלא עבור שעות נוספות, פדיון חופשה במקום הוצאה לחופשה, אי מתן הודעה לעובד על תנאי עבודתו ועוד

10.11.2008, 11:41 | מיקי פלד

בדיקה ראשונית של משרד התמ"ת מעלה הפרות קשת של חוקי העבודה בקרב עובדי חברות קבלן של שירותי הניקיון.

תחום פרוץ זה היה ידוע בעבירות הרבות על חוקי העבודה שבו, אולם עתה מתבררות גם חומרת העבירות לכאורה והיקפן. מתוך 440 העובדים שתושאלו על ידי מפקחי אגף האכיפה בתמ"ת, רוב העדויות הראשוניות מצביעות על אי תשלום שכר מינימום, אי תשלום מלא עבור שעות נוספות, פדיון חופשה במקום הוצאה לחופשה (בניגוד לחוק חופשה שנתית), אי מתן הודעה לעובד על תנאי עבודתו ועוד. סך הכל הגיעו הפקחים אל עובדיהם של כ-53 חברות ניקיון ב-210 אתרים.

חזי אופיר, מנהל אגף האכיפה במשרד התמ"ת, אומר כי "בשלב הבא האגף ימשיך ויחקור את תלונות העובדים בהתאם להליך הפלילי ובמקרה הצורך יוגשו כתבי אישום או יוטלו קנסות וזאת בהתאם לחוק". לדברי אנשי התמ"ת, מקור ההפרות של חוקי המגן אצל עובדי הניקיון הוא שהם מועסקים ברובם על ידי קבלני שירותים ולא על ידי המעסיקים בפועל.

במבצע השתתפו כ-80 מפקחים שהגיעו לאתרי עבודתם של עובדי הניקיון וגבו מהם עדויות ראשונות על תנאי העסקתם. המבצע נערך בפריסה ארצית וכלל בין היתר את ג'סר אל זרקה, אופקים, אשדוד, חיפה, נשר, רחובות, בת-ים, אשקלון, רעננה, נצרת, צפת עפולה ועוד. המבצע התמקד במקבץ של חוקי עבודה, כגון חוק שכר מינימום, חוק הגנת שכר, חוק שעות עבודה ומנוחה, חוק הודעה מוקדמת (תנאי עבודה) וחוק חופשה שנתית. רובם המכריע של העובדים היו עולים חדשים מחבר העמים ,עובדים ממוצא אתיופי ומבני המיעוטים.

מספר העובדים בענף הניקיון (לפי הלמ"ס) הוא כ- 45,000 עובדים. מספר חברות ניקיון הפועלות כיום (מספר לא רשמי) הוא כ-1000. כמו כן, בשנה האחרונה נפתחו עשרות תיקי חקירה כנגד חברות ניקיון ברחבי הארץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות