אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: הפניקס דורשת מכנפיים לשעבד מניות נוספות של אל על צילום: לואיז גרין

בלעדי: הפניקס דורשת מכנפיים לשעבד מניות נוספות של אל על

צניחת מניית אל על הביאה לירידה בשווי המניות שבידי הפניקס, ששועבדו לטובתה בעת מתן הלוואה לכנפיים בשנת 2004

12.11.2008, 07:40 | סיון איזסקו

כמה גבות הורמו השבוע בשוק לאור החלטתה של כנפיים, בעלת השליטה באל על (39%), לפרוע בטרם עת שתי סדרות אג"ח (א' וב'), שמועד פירעונן המקורי הנו מרץ 2009. נדמה כי היום מתבררת הסיבה האמיתית למהלך.

ל"כלכליסט" נודע כי חברת הביטוח הפניקס שבשליטת יצחק תשובה, שהעמידה ב־2004 לאחים איזי ודדי בורוביץ' המחזיקים בכנפיים הלוואה לרכישת השליטה באל על, שיגרה לעברה בקשה להגדיל את הביטחונות שנתנה כנגד ההלוואה. דרישתה של הפניקס הגיעה על רקע הצניחה החדה של מניית אל על מתחילת ספטמבר. מאז איבדה החברה 42% משווייה.

הפניקס דורשת מכנפיים לשעבד מניות נוספות של אל על, צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן הפניקס דורשת מכנפיים לשעבד מניות נוספות של אל על | צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן הפניקס דורשת מכנפיים לשעבד מניות נוספות של אל על, צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

נכון לסוף שנת 2007, היקף ההתחייבות של כנפיים לפניקס עומד על 28.4 מיליון דולר (ההלוואה נושאת ריבית צמודה של 6.5%). בנוסף, לכנפיים יש התחייבות גם כלפי בנק בישראל שהצטרף להפניקס והעמיד לה הלוואה בהיקף של 14.4 מיליון דולר (בריבית של 7.8%) לטובת רכישת אל על.

לפי ההערכות, שני הגופים מחזיקים יחד מניות משועבדות של אל על בהיקף של כ־21.6% - כ־55% מהאחזקות כנפיים באל על. שוויי המניות המשועבדות לגופים הוא 24.5 מיליון דולר.

ב־2004 רכשה כנפיים את השליטה באל על ב־71.9 מיליון דולר, ומאז זכתה לדיבידנדים של 4.8 מיליון דולר. כיום, שווי אחזקות אלה עומד על 44.3 מיליון דולר והיקף ההתחייבויות כנגד מניות אלה הוא 43 מיליון דולר (נכון לסוף 2007).

חלק מתנאי ההלוואה

דרישתה של הפניקס לשעבד מניות נוספות של אל על אילצה את כנפיים לפרוע שתי סדרות אג"ח, שכנגדן שעבדה 37 מיליון מניות אל על (כ־7.46%). כנפיים ביצעה את הרכישה העצמית במחיר מלא, ושילמה לבעלי האג"ח כ־44 מיליון שקל תמורת הסדרות. באופן זה השתחררו לידיה מניות נוספות של אל על, שאותן התכוונה לשעבד כעת לטובת הפניקס. כך למעשה שמרה כנפיים על היחסים הפיננסיים שנקבעו בעת לקיחת ההלוואה, והסירה מעליה את דרישת פירעונה המוקדם.

בסוף החודש צפוי איזי בורוביץ' לסיים את כהונתו כיו"ר אל על, על רקע סכסוך נמשך עם אחיו דדי בורוביץ'.

חברת כנפיים תקיים ב־3 בדצמבר אסיפה, שבה יבחרו בעלי המניות את הרכב הדירקטוריון החדש של החברה.

כדי להגדיל את כוחם לקראת האסיפה רכשו בעלי עניין שונים בחברה מניות כנפיים בהיקף של עשרות

מיליוני שקלים וגרמו למניה להוסיף כ־20% בתוך חודשיים.

לא רק בכנפיים

דרישות דומות לזו של הפניקס התקבלה לאחרונה בחברות ציבוריות רבות שגייסו הלוואות כנגד שעבוד מניות ששוויין צנח לאור החרפת המשבר. כך למשל, נדרש לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל, להגדיל ביטחונות שהועמדו למשקיעים מוסדיים כנגד איגרות חוב שהנפיק להם, אך הוא העדיף לפרוע את מלוא ההלוואה. גם יצחק תשובה, בעל השליטה בהפניקס, נקט במהלך דומה לאחר שנדרש מהמשקיעים המוסדיים להגדיל את הבטחונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות