אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זוכו מחמת הספק הנאשמים בפרשת מניות אורסיס צילום: בלומברג

זוכו מחמת הספק הנאשמים בפרשת מניות אורסיס

שמונת הנאשמים הורשעו בכך שהעלימו מהרשות לניירות ערך ומהבורסה את קיומו של הסדר שנעשה ביניהם. בית המשפט המחוזי התערב באופן חריג בהחלטה וקבע כי הפעילות לא הצביעה בהכרח על הסדר

19.11.2008, 16:29 | איתי הר אור
בית המשפט המחוזי בתל-אביב זיכה היום (ד') מחמת הספק את כל 8 הנאשמים בפרשת תרמית המניות של חברת אורסיס. השמונה הורשעו בבית משפט השלום בתל אביב בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וכן בעבירה של הנעה בתרמית לרכוש ניירות ערך. בנוסף, הורשעו בביצוע עבירה של השפעה בתרמית על תנודות השער של ניירות הערך של חברת אורסיס, שעסקה בפיתוח מערכות תוכנה למעבדות רפואיות, בעת שהונפקה לציבור בשנת 1995.

כתב האישום הוגש ב-1998 נגד 13 אנשים וחברות, בין היתר נגד חברת לידר הנפקות, ששימשה כחתם בהנפקה, ומנהלה אהוד ליבמן, בעל השליטה באורסיס ד"ר משה בן שאול, וחברת החיתום זיו-טל ובעל השליטה בה, אריה פוגלמן.

בית משפט השלום הרשיע את הנאשמים כי העלימו מהרשות לניירות ערך ומהבורסה את קיומו של הסדר שנעשה ביניהם, אשר כלל תוכנית תמיכה בשער מניית אורסיס, שאיפשרה לחתמים למכור בבורסה בימי המסחר הראשונים כשליש מהמניות שרכשו בהנפקה.

המחלוקת בתיק התמקדה בשאלת קיומם של תוכניות לתמיכה בשערה של מניות אורסיס, ההסדר בין אורסיס לבין החתמים ובשאלה אם הוצגו מצגי שווא על מנת ליצור את הרושם של הנפקה מוצלחת.

הרכב בית המשפט המחוזי, שכלל את השופטים דבורה ברלינר, זאב המר ותחיה שפירא, התערב באופן חריג, בממצאי הערכאה הדיונית של השופט עמירם בנימיני (כיום שופט בבית משפט המחוזי), זיכה את הנאשמים מחמת הספק, וקבע כי "הפעילות, הן של אנשי המנפיקה והן של החתמים, אינה מצביעה בהכרח על הסדר. היו 'דיבורים' שמכוחם יכלו החתמים להבין כי אורסיס יתמכו במניה, אולם הפעילות אינה מצביעה על הסדר מגובש ומתואם". עוד ציין בית המשפט כי "משקבע בית המשפט  כי עד לחתימת התשקיף והסכם החיתום לא התרחשה פעילות פלילית - נכרת הענף עליו יושב כתב האישום".

בית המשפט המחוזי אימץ את גרסתם של ד"ר בן שאול, שיוצג ע"י עו"ד גיורא אדרת, ואהוד ליבמן, שיוצג ע"י עוה"ד ד"ר ליפא מאיר ואלון פומרנץ, אשר הכחישו את דבר קיום ההסדר בין אורסיס לבין החתמים. עו"ד ליפא מאיר מסר כי "אני מברך על פסק הדין האמיץ ורק מצטער על עינוי הדין הממושך שהיה מנת חלקם של הנאשמים ובני משפחותיהם, פסקי דין כאלה מחזקים את אימון הציבור במערכת המשפט ובצדק שהיא מיישמת". לידר הנפקות ניירות ערך בעם יוצגה בידי עוה"ד רם כספי ויאיר כספי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות