אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הספאק של איציק פישר יחזיר את הכסף למשקיעים צילום: בלומברג

הספאק של איציק פישר יחזיר את הכסף למשקיעים

חברת הספאק, שגייסה 108 מיליון דולר במרץ 2007, הסבירה את ההחלטה בתנאי השוק הקשים. הספאק של ירון איתן דחה שוב את ההצעה על אישור רכישת סיאלום

22.11.2008, 18:23 | עומרי כהן

המשבר הכלכלי הגלובאלי ממשיך להכות בתוכניות מנהלי חברות הספאק (SPAC) הישראליות, ומאלצם להחזיר לבעלי המניות את הכסף שגויס מהם לצורך רכישת חברה או פעילות. אתמול (ו') הודיעה גם חברת צ'רצ'יל ונצ'רס, שהקים איציק פישר, כי לאור תנאי השוק היא משהה את הפעילות העסקית שלה, וכי תחל בתהליך של החזרה לבעלי מניותיה את הכספים שגייסה מהם במרץ 2007 ושנשמרו עד כה בידי נאמן. את ההחלטה קיבלו מנהלי החברה לאחר שלא הצליחו להוציא לפועל עסקת רכישה.

חברת ספאק היא חברה ללא פעילות שמגייסת מהציבור הון על פי המוניטין של מנהליה, ואשר תכליתה היא מציאת מטרה ראויה לרכישה בתוף פרק זמן קצוב. מנהלי הספאק מתחייבים בפני המשקיעים להשלים רכישה של חברה בעל פעילות בתקופה של עד שנתיים, אחרת מוחזר הכסף לבעלי המניות. השלמת העסקה מותנית באישור בעלי המניות ועד לביצוע מוחזקים הכספים שגויסו בהנפקה בידי נאמן.

במרץ 2007 גייס פישר לצ'רצ'יל ונצ'רס סכום גבוה של 108 מיליון דולר, אולם מאז לא דיווחה החברה על מציאת מטרה לרכישה. מנכ"ל צ'רצ'יל ונצ'רס ציין כי מייסדי החברה החליטו "לסגור את הדלתות ולהחזיר את ההון לבעלי המניות, מאשר לרדוף אחר עסקה רכישה או מיזוג בתנאי שוק אלו".

"ספאק כמו צ'רצ'יל נסמך על יכולות מינוף ועל הנכונות של משקיעים מוסדיים להשקיע הון, ושניהם לא קיימים בשוקי ההון כיום. מייסדי צ'רצ'יל יפסידו כסף באופן אישי מבחירה בהחלטה זו – ולבעלי המניות שלנו ייווצר רווח על ההשקעה בצ'רצ'יל – אבל אנו מאמינים מאוד שזהו הדבר הנכון לעשות במקום להביא לשוק עסקה מעוררת שאלות", הוסיף בוגארט.

צ'רצ'יל, עם זאת, שמרה לעצמה את הזכות לבטל את תהליך החזרת הכסף, ולהמשיך בביצוע רכישה, במידה ועסקה ראויה תגיע לתשומת ליבה של הנהלת החברה, לפני החזרת הכסף.

יום קודם לכן, הודיעה חברת ספאק אחרת, וקטור אינטרסאקט שהקים ירון איתן, כי דחתה פעם נוספת את אסיפת בעלי המניות שלה, שהייתה אמורה להתכנס לצורך הצבעה על רכישת חברת סיאלום טכנולוגיות אור (Cyalume Light Technologies), האמריקאית. וקטור מסרה, כי ההצבעה נדחתה בשל הצורך להשלים ולשלוח את כתבי ההצבעה לבעלי המניות, וכי תאריך חדש לאסיפה יקבע בהקדם האפשרי.

לווקטור, שגייסה במאי 2007 כ-60 מיליון דולר מהציבור, נותרה כחצי שנה להשלים את העסקה ומנהליה עשויים להמתין לשעת כושר טובה יותר. סיאלום מספקת לצבא ארה"ב ולצבאות אחרים בעולם מכשירים לראיית לילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות