אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשוק האפור חוגגים על המשבר: הריבית האפקטיבית מגיעה עד 783% לשנה צילום: shutterstock

בשוק האפור חוגגים על המשבר: הריבית האפקטיבית מגיעה עד 783% לשנה

מסקירה שערך ד"ר זוהר פלדבוי מהמרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה עולה כי הפער בין הריבית הבנקאית לבין הריבית ה"חופשית" שגובים בשוק האפור מגיע לפי 20 ויותר מהמותר בחוק

24.11.2008, 16:19 | רונית גודמן

השוק האפור מנצל את קשיי קבלת האשראי במערכת הבנקאית על רקע המשבר הכלכלי וגובה מלווים ריבית אפקטיבית בשיעור של עד 783% לשנה. כך עולה מסקירתו של ד"ר (רו"ח) זוהר פלדבוי מהמרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה.

הסקירה הקיפה 24 משרדים ברחבי הארץ שעוסקים בשוק האפור ומפרסמים את עצמם באופן גלוי באמצעי המדיה השונים. יצויין, כי גביית ריבית בשיעורים חריגים נעשית על אף הורדות הריבית במשק ולמרות החוק שקובע כי בשוק החוץ בנקאי ניתן לגבות ריבית של עד פי 2.25% מהריבית הבנקאית המאושרת על ידי בנק ישראל - כ-7%.

הסקירה מגלה עוד, שפרקי הזמן שלהם ניתנות ההלוואות הולכים ומצטצמים מפרק זמן של שנה לחצי שנה בלבד. הלוואות לתקופה של יותר משנה כמעט ולא ניתנות. את הממצא הזה מסביר פלדבוי בכך שבזמן משבר כלכלי, תנועת כסף מהירה בין לווים שונים מגבירה את התשואה והעמלות.

ההלוואה "הזולה" ביותר בסקירה נמצאה במשרד בחיפה, שם ניתנו 10,000 שקל בריבית אפקטיבית של 271%. ההלוואה היקרה ביותר ניתנה במשרד בנתניה, שגבה ריבית של 783%. לשם קבלת הכסף, הלווים נדרשים להציג תדפיסי חשבונות בנק משלושת החודשים האחרונים, פנקסי שקים, תדפיסים של פעילותם בכרטיסי אשראי ומידע על שכרם, תחום עיסוקם ומצבם האישי - כולל מידע על בעלות רכב או נכסי נדל"ן, במידה וישנם כאלה.

בנוסף לריבית על ההלוואות, בשוק האפור גובים בחלק מהמקרים גם כ-300-500 שקל בגין מה שמכונה "עמלת פתיחת אשראי".

כמו כן, במידה והלווה מפגר בתשלומי החזרת ההלוואה, עולה ריבית הפיגורים בשיעור חד ואמצעי הגבייה כוללים לעתים גם שימוש באלימות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות