אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוש: נחלץ עוד מוסדות פיננסיים, ככל שיידרש צילום: בלומברג

בוש: נחלץ עוד מוסדות פיננסיים, ככל שיידרש

הנשיא היוצא אישר תוכנית סיוע לסיטיגרופ, בהיקף של יותר מ־300 מיליארד דולר. שר האוצר פולסון מבקש להקצות 350 לשיקום שוק האשראי הצרכני

24.11.2008, 20:35 | סוכנויות הידיעות

אף על פי שכהונתו תגיע לקיִצה בתוך כחודשיים, הכריז היום הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש כי הוא מוכן לבצע חילוצים נוספים למוסדות פיננסיים הנתונים בקשיים. בוש אמר את הדברים על רקע החלטת הממשל להעניק לסיטיגרופ, שמנייתה צנחה ב־60% בשבוע שעבר, ערבות של 306 מיליארד דולר לנכסים בעייתיים והזרקת הון של 20 מיליארד דולר.

"קיבלנו החלטות כאלה בעבר, ביצענו מהלך כזה עכשיו, ובמידת הצורך נבצע מהלכים דומים בעתיד כדי לשמור על המערכת הפיננסית", אמר בוש במסיבת עיתונאים, בתום פגישה עם שר האוצר הנרי פולסון. "אמריקה נמצאת במצב קשה, אך תתאושש. הצעד הראשון יהיה להבטיח את קיום המערכת הפיננסית".

בוש אמר כי את ההחלטה לסייע לסיטיגרופ קיבל עם פולסון. הוא הדגיש עוד כי עדכן את הנשיא הנבחר ברק אובמה בכל שלבי ההחלטה, וכי בכוונתו להמשיך ולעשות כן עד תום כהונתו. "בכל פעם שנקבל החלטות כבדות משקל, נעדכן אותו ואת צוותו", אמר. הוא ציין כי פולסון עובד אף הוא עם צוות המעבר של אובמה, והוסיף כי חשוב שהאומה האמריקאית תדע כי הממשל היוצא מקיים שיתוף פעולה הדוק עם הממשל הנכנס.

בתוך כך נודע כי פולסון יבקש את אישורו של הקונגרס להשתמש ב־350 מיליארד הדולר שנותרו מתוכנית החילוץ האמריקאית כדי לשקם את שוק האשראי הצרכני, הליך שמיועד לסייע לשיקום המערכת הפיננסית. פולסון עוסק גם בהקמת משרד ממשלתי המיועד לטיפול בעיקולי משכנתאות.

גישתו האקטיבית של פולסון, שיוחלף בעוד חודשיים על יד טים גייתנר, עומדת בניגוד לעמדת הממשל מהעת האחרונה, שבמסגרתה נמנע הממשל ככל האפשר ממהלכים נוספים, פרט להעברות כספי סיוע במסגרת תוכנית החילוץ. עם זאת, ההידרדרות המתמשכת במצב הכלכלה האמריקאית אילצו את בוש ואת צוותו לנקוט עוד אמצעים בטרם ייכנס אובמה לתפקידו.

בימים האחרונים עדכנו כלכלני גולדמן זאקס את תחזיותיהם, וכעת הם צופים כי הכלכלה האמריקאית תתכווץ ב־5% ברבעון הרביעי של 2008, ובעוד 3% בשלושת החודשים הראשונים של 2009. "הסיבה העיקרית להרעה בתחזית היא מדיניותה של וושינגטון, אשר הביאה למבוי סתום", נאמר בהודעת הבנק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות