אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החולשה בתעשיית הרכב העבירה את תדיר-גן להפסד של 640 אלף יורו ברבעון צילום: shutterstock

החולשה בתעשיית הרכב העבירה את תדיר-גן להפסד של 640 אלף יורו ברבעון

החברה, העוסקת בייצור מכלולים לתעשיית הרכב, מדווחת על ירידה בהזמנות מג'נרל מוטורס הנמצאת בקשיים. ירידת מחירי הסחורות עלולות לפגוע בתוצאותיה הכספיות ברבעון הרביעי. ברבעון האחרון היא דווקא רשמה צמיחה של 11% בשורת ההכנסות

24.11.2008, 22:49 | תומר קורנפלד

מזה תקופה ארוכה סובלת תעשיית הרכב בארה"ב מהמשבר הכלכלי, על רקע האטה במכירת כלי רכב חדשים, הגורמת להפסדי עתק של יצרניות הרכב הגדולות ובראשן ג'נרל מוטורס.

לרוע מזלה של חברת תדיר-גן, הפועלת בשוק הרכב, ההאטה במכירות כלי הרכב פגעה בתוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי, שמצביעות על הפסד נקי של 641 אלף יורו בהשוואה לרווח של 163 אלף יורו ברבעון המקביל – וזאת למרות שבשורת ההכנסות השיגה החברה צמיחה של 11% לכדי 12.7 מיליון יורו. כמו כן, מציינת תדיר-גן שההאטה צפויה להשפיע לרעה על תוצאותיה הכספיות לרבעונים הבאים.

תדיר-גן עוסקת בייצור ועיבוד של מכלולים מכאניים עשויים אלומיניום עבור תעשיית הרכב, כשעיקר לקוחותיה הם יצרני הרכב המשלבים את מוצרי תדיר-גן ברכבים המיוצרים. ג'נרל מוטורס הוא לקוח מהותי של החברה, שתרם לה 23% מההכנסות בשנת 2007. לתדיר-גן יש הסכמים בהיקף של 160 מיליון יורו מול ג'נרל מוטורוס בארבע שנים הקרובות – מתוכם 33 מיליון יורו בשנת 2009.

הקשיים הפיננסיים בהם מצויה ג'נרל מוטורוס, הביאו אותה לצמצם את היקף ההזמנות שלה מתדיר-גן ב-56 מיליון יורו בארבע השנים הקרובות, שמתוכם 13 מיליון יורו צומצמו מהזמנות שנת 2009.

פרט לכך, לתדיר-גן ישנה חשיפה נוספת לג'נרל מוטורס, בכך שחובותיה של ג'נרל מוטורוס אליה מסתכמות ב-4.9 מיליון יורו. תדיר-גן מציינת כי היא עוקבת מקרוב אודות מצבה של החברה המהווה לקוח מהותי שלה.

אולם בכך לא תמו צרותיה של תדיר-גן וירידת מחירי הסחורות בעולם בחודשים האחרונים צפויה אף היא לפגוע בחברה. חברות הקבוצה הצטיידו בחומרי גלם שנרכשו במחירים גבוהים, כחלק מהיערכות הייצור של החברה. בעקבות ירידה בהזמנות נותרה החברה עם מלאי, באופן כזה שאילו ימומש היום במחירי השוק הנוכחיים – עלול להוביל להרעה על התוצאות הכספיות ברבעון הרביעי.

חברת תדיר גן נשלטת על ידי קרן אינספייר של אבי ורטהיים, המחזיקה ב-55.1% ממניות החברה. במאי 2006 רכשה אינספייר את השליטה בחברה מידי קרן פימי של ישי דוידי, אשר נותרה בעלת עניין בחברה עם החזקה של 9.4%. מתחילת השנה איבדה מניית החברה 65% והיא נסחרת לפי שווי של 45 מיליון שקל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות