אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: שלום לעפרך, CD צילום: טד ג'ונסון, flickr.com

טכנולוגי על הבוקר: שלום לעפרך, CD

טוויטר וויקיפדיה דיווחו על פיגועי מומבאי לפני התקשורת, משפט "התאבדות מייספייס" הסתיים בהרשעה חלקית (ויימשך), פאדיחות צנזורה גורמת לממשלת אוסטרליה לחשוב שוב על פילטור הרשת, והספאמרים עושים קאמבק

27.11.2008, 10:10 | יוסי גורביץ

עוד טכנולוגיה מתגוללת בעפר

 

רשת המוזיקה אטלנטיק דיווחה בצניעות על מהפכה קטנה: ברבעון הפיסקלי האחרון של 2008, היא אומרת, הגיעו לראשונה רוב רווחיה (51%) ממכירה של מוזיקה בפורמט דיגיטלי, לא ממכירה של דיסקים המכילים מוזיקה.
העתיד. בשנים הקרובות, על כל פנים, צילום: dpicker cc-by-sa העתיד. בשנים הקרובות, על כל פנים | צילום: dpicker cc-by-sa העתיד. בשנים הקרובות, על כל פנים, צילום: dpicker cc-by-sa

אטלנטיק שייכת לחברה – וורנר ברדרז מיוזיק – שאחראית אמנם "רק" ל-27% מכלל המוזיקה הנמכרת בארצות הברית, אבל עדיין יש כאן שינוי מגמה בולט. חלק מחברות המוזיקה עדיין נצמדות למכירה של מוזיקה בפורמט פיזי – הן שוקלות הפצת מוזיקה באמצעות כרטיסי mini-SD – אבל ההובלה עברה בעליל לפורמט דיגיטלי ומקוון. ואלה רק הרכישות החוקיות, שחלקן משוק המוזיקה הופך לקטן יותר ויותר. טכנולוגיית ה-CD, שהפציעה בחיינו לפני 26 שנים, גוועת. היא הולכת בדרכו של תקליט הוויניל. עכשיו, אם חברות המוזיקה יואילו לקלוט את זה....

הכרעה, אבל לא סוף, במשפט "התאבדות מייספייס"

חבר המושבעים שדן במשפטה של לורי דרו, הנאשמת העיקרית בפרשת "התאבדות מייספייס" (לפרטים, כאן), הגיע אתמול (ד') להחלטה: הם הרשיעו את דרו בשלוש עבירות מסוג עוון (misdemeanor), זיכו אותה מסעיפי הפשע, ולא הצליחו להגיע להחלטה בשאלה האם דרו קשרה קשר לביצוע פשע; על הסעיף הזה תעמוד דרו למשפט מחדש.

העובדה שההרשעה היא בסיווג עוון ולא פשע ודאי מספקת נחמה פורתא לדרו, שעומדת כעת בפני אפשרות של מאסר לשלוש שנים במקום 20 שנים, אבל המשפט היה ונשאר בעייתי מאד. בפעם הראשונה, הופעלו חוקים שמטרתם היתה למנוע פריצה למחשבים מצד עבריינים כדי להעניש מישהי ששיקרה כשמסרה פרטים לרשת חברתית.

התובע הפדרלי של לוס אנג'לס אמר, בסוף המשפט, שהוא שולח מסר חריף: "אם בכוונתך לרדוף ילדה קטנה באמצעות הרשת, המשרד הזה (היינו, משרד התובע – יצ"ג) ודומיו ברחבי ארצות הברית ידאגו לכך שתישא באחריות". שזה נחמד, ובהתחשב בעלייה בבריונות-רשת גם ראוי, אבל אולי רצוי שהממשלה תעביר חוקים בנושא ולא תעקם לצורך כך חוקים קיימים.

ראשונים תמיד אנחנו

אויבי המין האנושי יצאו הלילה למתקפת טרור שנראית מתואמת היטב במקבילה ההודית של ירושלים, מומבאי. עד כה דווח על יותר ממאה הרוגים ומאות פצועים; ישנם גם בני ערובה.

והידיעות הראשונות מזירות האימים השונות – היו מספר מתקפות, בתשעה אזורים שונים של העיר – הגיעו לא באמצעות CNN או אחד מאתרי החדשות הממוסדים, אלא באמצעות הכלים של התקשורת החדשה: טוויטר, בעיקר, אבל גם דף וויקיפדיה שהתעדכן במהירות מטורפת. עדכונים טורדי שלווה במיוחד הגיעו גם לפליקר (באמצעות המשתמש "וינו"), ומישהו הספיק להעלות גם מפת גוגל של ההתקפות. ודווקא התמונה הזו, שבה נראה אחד המחבלים, שצולמה במצלמת אבטחה, הפכה למצוטטת מכולן.

התקשורת הממוסדת הגיעה אחר כך, וניסתה לכפות סדר על הכאוס. אבל היה פער זמן ניכר בין האירוע ובין הדיווח המסודר הראשוני עליו. את הפער הזה מילאו אזרחים-עיתונאים, והפעם נראה שהם עשו את מלאכתם נאמנה.

אופס, הפילטר פישל

ממשלת אוסטרליה הצליחה להערים על תושביה ולהעביר החלטה לסנן להם את הרשת, מה שהעלה לתושבים הרגועים בדרך כלל את הסעיף. עכשיו, אחרי שתי פשלות מביכות של המסנן, הממשלה חושבת שוב על הנושא – ואופוזיציה תוקפנית מתחילה להתארגן.

הדיילי טלגרף האוסטרלי דיווח בהנאה על כך שהמסנן לא מאפשר למצוא את המילה סוציאליזם (socialism), משום שהיא מכילה בתוכה את המילה cialis, תרופה נגד אין אונות הנפוצה בעיקר בקרב ספאמרים. שרת התקשורת לשעבר של אוסטרליה, הלן קונאן, התלוננה שכאשר רצתה להזמין את המאפה הנפוץ מאפין (muffin), המסנן הטיפש בלם את ההזמנה בגלל שהמילה מכילה את muff. מה זה? תבררו בעצמכם. יש לכם גוגל בר וזה עיתון לכל המשפחה.

מפלגת הירוקים האוסטרלית כבר הודיעה על התנגדותה לתכנית, ועכשיו הממשלה מגלה שלציבור יש דעות משלו. המאבק עוד לא נגמר, אבל יהיה מעניין.

היה נחמד, אבל נגמר

במשך כשבועיים, יכלו גולשי הרשת לנשום קצת לרווחה: ספק הספאם האימתני מכולם - חברת מקולו, שהשרתים שלה נחשבו כאחראים ל-75% מנפח הספאם העולמי – נותקה, ונתח השוק של הספאם צלל בחדות: הוא איבד 65% במהלומה אחת.

שום דבר טוב, כמובן, לא יכול להמשך – והספאמרים התאוששו במהירות. ביום שני האחרון נרשמה עלייה חדה בשיעור הספאם. וביום שלישי, הספאמבוט האימתני מכולם, סריזבי, הצליח להתחבר מחדש לכמה ממחשבי-הזומבי שלו, ששכבו ללא תנועה מאז ניתוקה של מקולו, ושב לפעולה. מאט סרג'נט, שעוקב אחרי הלקוחות המפוקפקים האלה, מעריך שסריזבי אחראי לכמעט 50% מנפח הספאם העולמי, ולדבריו הוא יצליח לחזור לעצמו בתוך שבוע. הפעם, כמובן, הספאמרים עובדים מאזורי העולם שבהם אין חוק – סין, רוסיה – כך שאי אפשר יהיה לנתק אותם בכמה איומים בפניה לבית משפט. יהיה רע יותר, ככל הנראה; הספאם עבר תהליך אבולוציוני, והמתאימים ביותר שרדו.

קצרצרים

המיליארדר קארל אייקן, "הפושט התאגידי" שהצליח להתנחל בחבר המנהלים של יאהו, כנראה חש אופטימיות באשר לעתיד החברה שלו: הוא קנה כשבעה מיליוני מניות שלה בשבוע האחרון. אמנם, המחיר היה מגוחך, אבל בכל זאת. אולי הוא יודע משהו שאנחנו לא יודעים. אם זה המצב, כמובן, הוא צריך ללכת לכלא; אבל זה כבר סיפור אחר.

לניו יורק טיימס היתה כתבת לענייני (חוסר) תעסוקה, מארסי אלבור. הדגש הוא על הפועל "היתה". אלבור עדיין קצת בהלם. כנראה שבניו יורק טיימס לא קולטים את האירוניה שבפיטור כתבת הפיטורים. העורך הראשי של הניו יורק טיימס הבטיח שהוא ישתדל שלא לפטר עובדים, אבל אלבור היתה רק עובדת זמנית וחיצונית, וגם זה מסימני הזמן.

סקר השוק החודשי של הדפדפנים יצא, והוא מגיע עם התוצאות הצפויות: אינטרנט אקספלורר בראש, עם 71%, פיירפוקס מלחכת בעקביו עם מעט פחות מ-20%, ועל השאריות מתקוטטים כל השאר. כרום, אגב, הדפדפן הידוע של גוגל, מצליח להיאחז בשיניים ב-0.74%.

צבא בריטניה ניסה את המזל"ט החדש שלו, ה-Watchkeeper, בשמי ישראל שלשום. הווצ'קיפר, שמפותח במשותף על ידי הזרוע הבריטית של Thales ואלביט הישראלית, הצליח להשלים את משימתו ללא צורך בהתערבות אדם. בניגוד לאחיו הידועים והקטלניים יותר מסדרת Predator, הווצ'קיפר איננו חמוש בטילים, אבל הוא מסוגל לאכן מטרות – באמצעות סמן לייזר – עבור פצצות חכמות, מטוסים ושאר כלי משחית אחרים.

האם גוגל תחלק השנה מתנות? כולם במתח. מדי שנה, מחלקת גוגל מתנות לקראת חג המולד למי שרוכש פרסומות באדסנס. בשנתיים האחרונות נרשמה ירידה באיכות המתנות. השמועות אומרות שהשנה, בהתאם למצב הכלכלי, ייגנזו המתנות. בעוד שבועיים נדע.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות