אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים רומנו:  "לפעמים הפחד מהפחד יותר גרוע מהמשבר עצמו" צילום: סיוון פרג'

חיים רומנו: "לפעמים הפחד מהפחד יותר גרוע מהמשבר עצמו"

מנכ"ל אל על אמר את הדברים במהלך כנס המי"ל בנושא המשבר הכלכלי. יו"ר רפאל אמר בפאנל כי הדו"חות הכספיים אינם מספקים אינדיקציות לגבי בעיות בחברות

27.11.2008, 12:26 | יסמין גיל ותומר קורנפלד

מנכ"ל אל על, חיים רומנו, אמר היום (ה') כי "השימוש בטרמינולוגיה של 'אם כל המשברים' גורם לנו להיבהל ומעצים את המשבר, שעשוי להיות קטן יותר מכפי שאנו חוששים". רומנו אמר את הדברים ביום עיון בנושא המשבר הכלכלי והעסקי והתמודדות הדירקטריון עמו, שערך המרכז הישראלי לניהול (המי"ל).

"לפעמים הפחד מהפחד יותר גרוע מהמשבר עצמו", אמר רומנו. לדבריו, "יש מומחים שטוענים שאנחנו לגמרי בטווח הפסיכולוגיה, וזה גם מה שיעזור לנו לצאת מזה. חלק מהמוסדות שמסביבנו מתנהגים בצורה שמבהילה את עצמם ואת הלקוחות, וזה יכול ליצור הדף".

רומנו ציין כי על הממשלה "לקבל החלטות הרבה יותר מהר וליישם אותן בדבקות", על מנת לסייע למשק הישראלי.

 

"חלק עיקרי של הבעיה הכלכלית הוא המעבר לתקינה ה- IFRS",  אמר בכנס יו"ר רפאל אילן בירן. "אי אפשר לראות בדוחות הכספיים שום אינדיקציות לבעיות בחברות ומה שצריך לעשות זה לחזור לראשית באופן המייצר שקיפות כדי שבעלי המניות ואנשים יקבלו דו"ח שמייצג משהו".

בירן הדגים את דבריו בדו"חות של הבנק האמריקאי סיטיבנק הנמצא על סף קריסה. "מתוך דוחות הבנק לא היה ניתן לזהות שום סימן למשבר".

בפאנל השתתפו  גם יו"ר אורמת יהודה ברוניצקי, נשיא קבוצת רד יהודה זיסאפל, ומנכ"לית הבורסה אסתר לבנון.

כשנשאל ברוניצקי על ההזדמנויות איתם מתמודדת אורמת הוא אמר שאנשים מחפשים לראות תוצאה מיידית – כאן ועכשיו אך תהליכים כאלו לוקחים זמן רב. ברוניצקי עקץ את אלו המחפשים פתרונות מהירים: "אנחנו באורמת מצאנו לזה פתרון. אם רוצים תוצאה מיידית – זה נורא פשוט – מתחילים הרבה קודם". לברוניצקי ישנם גם פתרונות לגל המפוטרים במשק: "את דמי האבטלה שיקבלו המבטלים צריך לנצל כמו שצריך. יש לשלב מובטלים במערכת החינוך".

אסתר לבנון נשאלה לגבי הסיבות מדוע הוחלט לא לסגור את הבורסה לאחר החגים כשבעולם השווקים קרסו: "אילו היינו סוגרים את הבורסה – לא היה לה זכות קיום. אף אחד לא היה קונה מניות אם הוא היה יודע שהוא יוכל למכור כאשר ירצה". לבנון התייחסה גם לביקורת על תעודות הסל הממונפות המסיטה את המדדים בשלב הנעילה (בעיקר מדד הנדל"ן) ואמרה שהנושא נמצא בבדיקה של הבורסה והם פועלים למצוא לבעיה פתרון.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות