אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערבים איבדו שליש מהשקעותיהם במניות בחו"ל צילום: בלומברג

הערבים איבדו שליש מהשקעותיהם במניות בחו"ל

משקיעים ערביים הפסידו 250 מיליארד דולר מתוך 750 מיליארד דולר שהושקעו בשוקי מניות זרים מאז פרוץ המשבר הכלכלי בעולם. עקב כך מסתמנת בעולם הערבי מגמה של הקמת בנקים המנותקים משותפים זרים

01.12.2008, 09:41 | דורון פסקין
מוחמד ג'מיל עמראן, ראש מחלקת הכלכלה באוניברסיטת דמשק, הצהיר כי בעולם הערבי מסתמנת מגמה להקים בנקים משותפים המנותקים משותפים זרים, וזאת בכדי לנסות ולהתמודד עם השלכות המשבר הפיננסי העולמי. לטענתו, אם יוקמו בנקים אלה הם יתבססו על עקרונות האיסלאם.

עמראן ציין כי משקיעים ערביים הפסידו 250 מיליארד דולר מתוך 750 מיליארד דולר שהושקעו בשוקי מניות זרים, מאז פרץ המשבר הפיננסי העולמי. האקדמאי הסורי הדגיש כי הבנקאות האסלאמית היא המשתלמת ביותר כיום מאחר שהיא משקיעה את הכספים בפרויקטים "אמיתיים" ולא בניירות ערך או מוצרים פיננסיים אחרים הנתונים לסיכונים גדולים.

עמראן העריך כי הבנקים הערביים המשותפים יוכלו לקצור רווחים נאים אם יכוונו את השקעותיהם לעבר תחום הייצור בעולם הערבי, שם קיימות, לדעתו, הזדמנויות השקעה רבות.

מאז פרץ המשבר, מתרבים הדיווחים כי הפגיעה בבנקים האסלאמיים מינורית. נכסי הבנקים האסלאמיים בשנה שעברה צמחו ב-27% והם צפויים להשיג שיעור צמיחה דומה גם במהלך השנה הנוכחית. עם זאת, ההערכה היא כי שיעור הצמיחה של הבנקאות האסלאמית יואט במהלך שנת 2009 בשל המשבר הפיננסי העולמי.

יצוין כי מדינות המפרץ דנו באחרונה בהקמת בנק מרכזי משותף לשש המדינות וזאת כחלק ממאמציהן להקים גוש כלכלי משותף. הרעיון שגיבשו המומחים הוא כי בנק משותף זה יפעל עצמאית ובמנותק מהבנקים המרכזיים הפועלים בכל אחת מהמדינות.

הכותב הוא מנהל מחלקת מחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות