אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: מחריפה הצניחה בגביית מס מחברות ומהבורסה צילום: צביקה טישלר

בנק ישראל: מחריפה הצניחה בגביית מס מחברות ומהבורסה

ברבעון השלישי צנחה ההכנסה ממס חברות ב־27.7% בהשוואה לרבעון הקודם, וההכנסה ממיסוי שוק ההון נפלה ב־56.5%

30.11.2008, 20:59 | אמנון אטד

מחריפה הצניחה בגביית מס הכנסה מחברות ומרווחי הון בבורסה. ברבעון השלישי של השנה צנחו ההכנסות ממס החברות, בהשוואה לרבעון הקודם, בשיעור ריאלי של 27.7%, בהמשך לירידה של 12.9% ברבעון הקודם. ההכנסות ממיסוי שוק ההון צנחו ברבעון השלישי ב־56.5%, בהמשך לירידה חדה של 54.1% ברבעון הקודם. כך עולה מעיבוד נתוני רשות המסים שנערך במחלקת המחקר של בנק ישראל.

מנתוני בנק ישראל מתברר כי בתשעת החודשים הראשונים של השנה צנחו ההכנסות ממיסוי שוק ההון בשיעור ריאלי של 49% והסתכמו בכ־1.9 מיליארד שקל בלבד, לעומת כ־3.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה. גביית מס החברות התכווצה בתקופה זו ב־23.3% והסתכמה בכ־17.1 מיליארד שקל, לעומת כ־21.3 מיליארד שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2007.

ברבעון השלישי צנחה ההכנסה ממס חברות ב־27.7% בהשוואה לרבעון הקודם, וההכנסה ממיסוי שוק ההון נפלה ב־56.5%, צילום: אוראל כהן ברבעון השלישי צנחה ההכנסה ממס חברות ב־27.7% בהשוואה לרבעון הקודם, וההכנסה ממיסוי שוק ההון נפלה ב־56.5% | צילום: אוראל כהן ברבעון השלישי צנחה ההכנסה ממס חברות ב־27.7% בהשוואה לרבעון הקודם, וההכנסה ממיסוי שוק ההון נפלה ב־56.5%, צילום: אוראל כהן

ירידה חדה יחסית של 15.8% נרשמת מתחילת השנה גם בגביית מס הכנסה מעצמאים. הגבייה מעצמאים הסתכמה בתקופה זו בכ־5.6 מיליארד שקל, לעומת כ־6.4 מיליארד שקל בתקופה המקבילה - ירידה ריאלית של 15.8%. ירידה ריאלית מתונה יותר של 8% נרשמת השנה גם בגביית מס הכנסה משכירים.

עיבוד נתוני המסים של בנק ישראל נוגע רק בשולי המשבר הפיננסי והריאלי, שהחל להתפתח רק לקראת סוף הרבעון השלישי. מסיבה זו הירידה החדה שכבר נרשמה השנה בגביית מס החברות ומס הבורסה עוד תחריף במידה ניכרת, והיא תבוא לידי ביטוי בנתונים שיפרסם האוצר בחודשים הבאים.

לפי הערכות מעודכנות של האוצר, תהיה גביית המסים הכוללת (מסים ישירים ועקיפים) נמוכה השנה מהמתוכנן בכ־4 מיליארד שקל. אולם גם באוצר וגם בבנק ישראל מעריכים כי למרות הירידה הצפויה בצד ההכנסות, הגירעון בתקציב לא יחרוג השנה מהתכנון המוקדם, ויסתכם בכ־11.5 מיליארד שקל.

הבעיה הגדולה תהיה בתקציב השנה הבאה, משתי סיבות עיקריות: הירידה החדה שתירשם בגביית המסים כתוצאה מהמשבר העולמי, ויעד הגירעון השאפתני של האוצר ל־2009 (7.6 מיליארד שקל בלבד). כבר עכשיו ברור שהגירעון בפועל יסתכם ביותר מ־20 מיליארד שקל. כדי לממן את הגירעון הלא מתוכנן יהיה על האוצר להגביר את קצב הנפקת איגרות החוב הממשלתיות, דבר שיגרום לעליית הריבית לטווח ארוך במשק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
המצב רק יחריף! את התיק ינסו להפיל עלינו!
הרבעון האחרון של השנה יהיה הקטסטרופלי במונחי הפסדים מניירות ערך,יש כבר מיתון ברכישות-רכבים בנמלים,חנויות חשמל ואלקטרוניקה שוממות,קניונים צחיחים-וזו רק ההתחלה. עם הגשת הדו"חות לשנת 2008 יצטרך האוצר גם להדפיס כסף כדי לבצע החזרי מס. בשורה התחתונה: תור הזהב של שמירה על גירעון קטן-חלף, נתנחם רק בכך שכך זה בכל העולם-מרחיבים גירעון כדי להזרים חמצן כדי להציל את החולה האנוש. רק שאצלנו באוצר שכל של קופאי במכולת-מיד יחפשו איך לא להוריד מיסי הכנסה,איך להגדיל מס רווחי הון,איך לא להפחית מכסים ומיסי קניה ,איך להעלות מע"מ - הכל הפוך על הפוך - יורידו=יעודדו, יעלו או לא יורידו=ישתקו , אבל הם מסתכלים בחשבון מכולת והסופר מרקט ישותק.
כלכלן שוק , כאוס  |  01.12.08
1.
ומה הפתרון של בנק ישראל לחור בתקציב ?
בנק ישראל מוריד ריבית "כדי לעודד את הכלכלה" , אבל בעצם מה שהם רוצים יותר זה שהבורסה "תעלה" . הבורסה עולה , המדינה מקבלת מסים על הרווחים , והתקציב עולה , לכאורה כלכלה פורחת , המדינה לא צריכה לגייס כסף והריבית יורדת דבר שדוחף שוב את הבורסה מעלה . כולם מרוצים במיוחד הנגיד שבמשמרת שלו הכל ורוד . איזה יופי , הא ?
אני רק שאלה  |  30.11.08