אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכת השווי לטיב טעם התכווצה ביותר משליש צילום: ערן יופי כהן

הערכת השווי לטיב טעם התכווצה ביותר משליש

גיזה־זינגר־אבן חתכה את הערכת השווי לטיב טעם ל־287 מיליון שקל, פחות משנתיים לאחר שהעריכה את שווייה ב־446 מיליון שקל. הסיבות: עליית הריבית על ההלוואות והרעה בסביבה העסקית

01.12.2008, 21:24 | עומרי כהן

באיחור של כמעט שנתיים לקחה גיזה־זינגר־אבן צעד גדול לאחור. 20 חודשים לאחר שהעריכה את שווייה של טיב טעם הכרמל ב־446 מיליון שקל, חתכה גיזה את השווי המוערך ביותר משליש ל־287 מיליון שקל בלבד. וזאת לאחר ששווי השוק של החברה האם, טיב טעם הולדינגס, צנח בתקופה זו ביותר מ־70% ל־123 מיליון שקל בלבד.

הערכה המקורית סבלה מעודף של נתונים אופטימיים ועוררה ביקורת רבה כבר בעת פירסומה. היא הוזמנה בידי בעל השליטה , עמית ברגר, שביקש למזג את טיב טעם הכרמל לתוך חברת ציבורית שבשליטתו. ההערכה תמכה במיזוג לפי שווי גבוה, וכך אכן קרה.

אלא שכבר בסוף 2007 החל מודל תזרים המזומנים העתידי, שנבנה בהערכה הראשונה, להתברר כרחוק מהמציאות. למרות זאת, החליטו בגיזה להיצמד לשווי המקורי. שנה אחר כך כבר השתנתה התמונה והערכת השווי עודכנה כאמור כלפי מטה, בגלל עליית הריבית על ההלוואות במשק, שהביאה להעלאת שיעור ההיוון מ־9.4% ל־12%, ועקב ההרעה בסביבה העסקית של החברה.

המכירות ברשת החנויות של טיב טעם הכרמל צמחו ברבעון השלישי של 2008 ב־11% לעומת הרבעון המקביל ל־287.3 מיליון שקל. אולם למרות זאת צנח ה־EBITDA (רווח לפני ריבית, מס, פחת והפחתות) ב־52% ל־7 מיליון שקל וזאת עקב העיתוי של חגי תשרי, שנחגגו ברובם במהלך אוקטובר, וכן מהפסדי סניפים שנסגרו במהלך הרבעון.

טיב טעם הולדינגס סיימה את הרבעון השלישי עם הפסד של 81.6 מיליון שקל ועם גירעון של 232 מיליון שקל בהון החוזר. שלשום פרעה החברה קרן וריבית על האג"ח בהיקף של כ־34 מיליון שקל, ובעוד שנה היא אמורה לפרוע את התשלום האחרון בהיקף של כ־30 מיליון שקל. לדברי רואי החשבון, מותנה התשלום במימוש תוכניות החברה, ובראשן משיכת דיבידנד מהחברה־בת ומכירת נכסי נדל"ן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות