אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נרל מוטורס מאיימת לקרוס בתוך חודש צילום: איי פי

ג'נרל מוטורס מאיימת לקרוס בתוך חודש

יצרניות הרכב האמריקאיות מגבירות את הלחץ על הממשל האמריקאי. סמנכ"ל התפעול של ג'נרל מוטורס, פריץ הנדרסון הזהיר ש-4 מיליארד דולר זה הסכום הקריטי ואם סיוע זה לא יגיע ל-GM בתוך חודש היא תגיע לפשיטת רגל

03.12.2008, 10:34 | אולגה ויניאר
יצרניות הרכב מדטרויט מגבירות את הלחץ על ממשלת ארה"ב. ראשי ג'נרל מוטורס (GM) פנו לקונגרס בבקשה לזרז העברת כספי סיוע מאחר ואם תשלום ראשון בסך 4 מיליארד דולר לא יתקבל עד סוף החודש, החברה תגיע לפשיטת רגל.

GM, פורד מוטור וקרייזלר הציגו הלילה לקונגרס את פרטי תוכניותיהן לטווח הארוך בנסיון להשיג הלוואות ממשלתיות בהיקף של 25 מיליארד דולר שיסייעו להן לשרוד את המשבר הכלכלי. החברות מתעקשות כי פשיטת רגל הינה אפשרות אמיתית, גם כשהחברות מנצלות את מזומניהן ומנסות לצמצם משרות.

סמנכ"ל התפעול של ג'נרל מוטורס, פריץ הנדרסון הזהיר ש-4 מיליארד זה הסכום הקריטי והחברה מסתמכת עליו.

במקביל פונה גם פורד לקונגרס בבקשה להקצות גם לה סיוע מיוחד. מנכ"ל החברה אלאן מאלולי אמר כי זקוק ל-9 מיליארד דולר על מנת להפוך את היצרנית לרווחית ב-2011. הוא ציין שהוא יכול אולי לגייס אשראי בנקאי, אך מעדיף סיוע ממשלתי. גם קרייזלר דיווחה כי היא זקוקה להזרמת הון מיידית בסך 7 מיליארד דולר כדי להימנע מקריסה.

עוד ביקש מנכ"ל פורד לעזור למתחרה שלו GM ופנה לחברי הקונגרס להעביר לה כספי סיוע מהר ככל הניתן. לדבריו קריסה של החברה תיצור אפקט דומינו בשוק הרכב האמריקאי ומיליוני בני אדם יאבדו את מקומות העבודה שלהם.

אין זו התרעה ראשונה של GM על קריסה אפשרית והיא השמיעה את האזהרות הללו בעבר, כאשר נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש תכנן להעביר את הטיפול בחברה ליורשו-ברק אובמה שיכנס לתפקיד רק בינואר 2009. בעקבות מסכת של לחצים אושר סיוע לחברה והועמד על 18 מיליארד דולר. אך כעת GM נלחמת על לוח הזמנים של העברת ההלוואות מאחר וחוששת כי לא תספיק לקבל את הסכומים הדרושים לה. ראשיה מדגישים כי היא זקוקה ל-8 מיליארד דולר על מנת לפתור את הבעיות המיידיות ומקווה לקבל את הכסף לפני מרץ.

בתוך פך פורסמו בארה"ב נתוני מכירות הרכב בנובמבר המעידים על ירידה של 37% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, לשיעור שנתי מותאם לעונה של 10.2 מיליון כלי רכב. בנתונים אלה נכללות שלוש יצרניות הרכב הגדולות מדטרויט, וכן חברות זרות המוכרות כלי רכב בארה"ב. מה שמרמז כי הקשיים של תעשיית הרכב האמריקאית טרם הסתיימו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות