אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר הכלכלי לא פגע בתנאי ההעסקה של בעלי העניין צילום: גלעד קוולרצ'יק

המשבר הכלכלי לא פגע בתנאי ההעסקה של בעלי העניין

למרות הפסדים, הערות "עסק חי" וקשיים בהחזר החוב מפתיע לגלות כי ישנם בעלי שליטה של חברות מפסידות שמבקשים לאשר לעצמם ולבני משפחותיהם תנאים מפנקים, כרטיס אשראי על חשבון החברה וטיסות חינם במחלקה ראשונה לכל החיים

07.12.2008, 22:24 | סיון איזסקו

אם יש נתון שיכול לשקף את גודל המשבר שעובר על המשק הישראלי בשל הצונאמי הכלכלי העולמי, הוא נמצא בדיווחי החברות הציבוריות. ברבעון השלישי של 2008 הציגו 37 חברות הנסחרות במדד ת"א־100 הפסד בדו"חותיהן הכספיים, זאת לעומת 11 חברות ציבוריות בלבד שחתמו בהפסד כספי את הרבעון המקביל.

מצבן של חלק מהחברות הורע בתקופה האחרונה בצורה ניכרת עד כי רואי החשבון המבקרים הצמידו לדו"חותיהן הכספיים אזהרה כי הן עלולות לחדול מלהתקיים כעסק חי אם לא יינקטו צעדים מיידיים.

המשקיעים מצפים כי בעלי השליטה יספקו לחברות הנאבקות על חייהן גב כלכלי איתן שיסייע להן לצלוח את המשבר בבטחה. אבל מפתיע לגלות כי לא מעט חברות דיווחו בשבועות האחרונים על זימון אסיפת בעלי המניות בבקשה שתאשר להם ולבני משפחותיהם תנאים מפנקים, כרטיס אשראי על חשבון החברה, טיסות חינם במחלקה ראשונה לכל החיים ועוד.

גלובליקום טרייד - הוצאות אירוח למנכ"ל

חברת האחזקות גלובליקום טרייד (לשעבר מילומור סחר) לא עמדה בהתחייבויותיה כלפי בעלי איגרות החוב ולא שילמה להם את תשלום הקרן בהיקף של 15 מיליון שקל שהיה אמור להתבצע בסוף נובמבר השנה וכן את תשלומי הריבית. נוסף על כך, הציגה החברה בדו"חות הרבעון השלישי אזהרת "עסק חי" לאחר שרשמה גירעון של 35 מיליון שקל בהון העצמי, תזרים מזומנים שלילי של 24 מיליון שקל בגין פעילות שוטפת בתשעת החודשים הראשונים של השנה והפסד נקי של 32 מיליון שקל.

למרות זאת, אייזיק ולדמן, מבעלי השליטה (26.11%) בגלובליקום טרייד המשמש מנכ"ל החברה ומנכ"ל החברה־בת HAT המוכרת טלפונים סלולריים ברומניה, מבקש מבעלי המניות לאשר לו בישיבה שתיערך ב־28 בדצמבר תנאי העסקה בהיקף של 96 אלף שקל בחודש הכוללים, בין היתר, הוצאות אירוח של 2,000 דולר בחודש.

אל על - תנאי פרישה מפליגים

בורוביץ בורוביץ'. המשקיעים לא מכירים את ההטבה | צילום: ג'ו קוט בורוביץ

הסביבה העסקית של אל על אינה פשוטה כלל וכלל. המשבר הכלכלי העולמי משפיע על החברה, אם בגלל מחירי הנפט המתעתעים ופוגעים ברווחיות ואם בשל צמצום היקף הטיסות של גופים עסקיים, ומדי פעם מגיעים משברים ביטחוניים מקומיים שפוגעים בהיקף התיירות הנכנסת. את תשעת החודשים הראשונים של 2008 חתמה אל על בהפסד של 108 מיליון שקל (29.4 מיליון דולר).

לאחר שבמשך שלוש וחצי שנים שבהן כיהן איזי בורוביץ', מבעלי השליטה בחברה, כיו"ר אל על בעלות של 60 אלף דולר לחודש, מבקשת כעת החברה לאשר לו ולאשתו, כחלק מתנאי הפרישה, שני כרטיסי טיסה חינם לכל אחד, שלושה כרטיסי טיסה בהנחה של 90%, ועוד כרטיסי טיסה ללא הגבלה בהנחה של 50%, כאשר לזוג בורוביץ' תישמר הזכות לשדרוג למחלקה הראשונה ללא תוספת תשלום.

כמו כן מבקשת אל על להעניק לילדי משפחת בורוביץ' ולבני זוגם כרטיס טיסה אחד בכל שנה בהנחה של 50%–80% לכל החיים. אל על לא יידעה את המשקיעים על עלות תנאי פרישה אלה, אולם בהתחשב בעובדה כי עלות טיסה במחלקה הראשונה נאמדת באלפי דולרים לכרטיס ומאחר שהם ניתנים לכל המשפחה המורחבת לכל החיים, הרי שהסכומים עלולים להגיע גם למאות אלפי דולרים. בקשה זו של החברה תידון באסיפת בעלי המניות של אל על שתתקיים ב־31 בדצמבר.

בנין - הגדלת הרווח למנכ"ל

חברת בנין עוסקת בייזום נדל"ן למגורים בצפון הארץ. על פי תנאי העסקתו של בעל השליטה דוד ביניאשוילי, המכהן כיו"ר החברה, הוא זכאי ל־5% מהרווח השנתי (לפני מס) של החברה. כיום צמודים כתבי האופציה של החברה למדד המחירים לצרכן, דבר המבטיח כי תמורת המימוש של כתבי האופציה לא תישחק עם עליית המדד. עם זאת, במסגרת תקנות ה-IFRS, עליית מחיר המימוש גוררת אחריה ירידה בהון העצמי של החברה כתוצאה מהעלייה הנרשמת בהתחייבות כלפי מחזיקי האג"ח.

ברבעון השני של השנה החברה רשמה ירידה של 441 אלף שקל ברווח כתוצאה מהצמדת האופציות למדד, וברבעון השלישי החברה דיווחה כי העלות הנוספת היא של כ־78 אלף שקל. ביטול ההצמדה שמתבקשים בעלי המניות לאשר יאפשר לחברה להציג בדו"חות השנתיים רווח שמן יותר לפני מס, ובעקבות כך גם בעל השליטה ייהנה מבונוס גדול יותר. מי שתיפגע מהמהלך היא חברת בנין אשר תקבל פחות שקלים עבור כל כתב אופציה שימומש למניה. בעלי המניות של החברה ידונו בבקשה זו ב־31 בדצמבר.

כלנית כרמון - כרטיס אשראי ליו"ר הדירקטוריון

חברת כלנית כרמון עוסקת בהקמת מערכות מחשבים ארגוניות ובתמיכה בהן. את תשעת החודשים הראשונים חתמה החברה ברווח נקי של 263 אלף שקל בלבד, צלילה של 75% לעומת התקופה המקבילה. את הרבעון השלישי של השנה החברה סיימה ברווח נקי מזערי של 4,000 שקל בלבד.

יו"ר הדירקטוריון של החברה מסוף חודש ספטמבר, אז גם רכש את השליטה בחברה (40%), הוא יצחק תורג'מן. עלות שכרו החודשי הצנוע (חצי משרה) של תורג'מן הוא כ־30 אלף שקל בחודש. למרות התוצאות הכספיות החלשות של החברה יבקש בעל השליטה החדש בישיבת בעלי המניות שתתקיים היום להעמיד לרשותו גם כרטיס אשראי שיחויב מחשבונה של החברה. בדיווח החברה לא מפורטת התקרה להוצאות היו"ר.

תורג'מן אמר ל"כלכליסט" כי השימוש בכרטיס האשראי יהיה בהיקף של מאות שקלים בודדים מדי חודש, וכי ייעשה בו שימוש רק בהוצאות שמקדמות את האינטרסים של החברה. עם זאת סירב לגלות את גובה התקרה לכרטיס האשראי.

קומסק - סידור עבודה לבן

חברת קומסק שבשליטת (75.8%) משפחת נסים בראל עוסקת בייעוץ בתחום מערכות אבטחת מידע לארגונים. בתשעת החודשים הראשונים של השנה ירדה רווחיות החברה ב־60% והיא הציגה רווח נקי של 2 מיליון שקל, המהווה תשואה על ההון של 3.38%. ברבעון השלישי עברה החברה להפסד כשהציגה הפסד נקי של 765 אלף שקל. קומסק פעילה בתחום הייעוץ במערכות אבטחה גם בבריטניה.

החברה זימנה את אסיפת בעלי המניות ל־25 בדצמבר, כדי לאשר את העסקתו של אורי בראל (27), בנו של בעל השליטה, כיועץ בכיר לאבטחת מידע בבריטניה בעלות העסקה שתסתכם בכ־48.5 אלף שקל בחודש. לבראל ניסיון של חמש שנים כיועץ באבטחת מידע בקומסק, והוא נושא תארים גבוהים בתחום אבטחת המידע. לדברי החברה, בראל הבן ייכנס לתפקיד שלא היה קיים בעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
תרבות התנהגותית של אלפיון עעליון
ישנן מישפחות מהאלפיון העליון שבחסות החוק{חוקי מס הכנסה}יונקות את לשד המדינה המישפחות שומעות כל הזמן מהאוצר ומנציב המס שבלעדיהן אין עבודה לאלפים.המיפעלים מקבלים מענקים מהמדינה.פטורים שונים ממס.מכניסים את כל המישפחה לעסק במשכורות ענק.אפילו הטלפון של הסבא הוא טלפון חברה כל הוצאות הביית חלות על העסק באמצאות רשת רואי חשבון שמתישה את פקידי מס הכנסה.כל בעל חברה שפושט רגל שולח מאות מישפחות ללא שכר ופיצוים. אבל לו עצמו ולמישפחתו דואג באמצאות העברת נכסים וכספים מהחברה לילדים .לאשה .לסבא והכל בחסות החוק
עמוס  |  08.12.08
לכל התגובות