אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מציג: כך נציל את שוק האג"ח הקונצרניות צילום: יואב גלאי

האוצר מציג: כך נציל את שוק האג"ח הקונצרניות

מאחורי הגב של הממשלה ושל הכנסת, החליט החשב הכללי לצמצם את היקף ההנפקות בשוק המקומי - דבר שצפוי להזרים בחודשים הקרובים 20 מיליארד שקל לשוק אגרות החוב

08.12.2008, 08:14 | אמנון אטד

במשרד האוצר החליטו לא להמתין עוד להחלטות שיתקבלו בממשלה ובכנסת, והחלו לנקוט לאחרונה מדיניות יזומה להתערבות בשוק ההון. הדברים התבררו עם פרסום תוכנית הגיוס של האוצר בשוק האג"ח בשלושת החודשים הקרובים, שבמסגרתה יונפקו איגרות חוב ממשלתיות בהיקף כולל של 14 מיליארד שקל.

אורן. התוכנית נובע מצרכי הממשלה, צילום: יואב גלאי אורן. התוכנית נובע מצרכי הממשלה | צילום: יואב גלאי אורן. התוכנית נובע מצרכי הממשלה, צילום: יואב גלאי

מדובר אמנם בסכום גדול יותר מההנפקות שביצעה הממשלה בשלושת החודשים האחרונים, אולם נמוך משמעותית מגל הפדיונות החריג בגודלו באג"ח ממשלתיות, שעתיד לעמוד בשלושת החודשים הקרובים על 34 מיליארד שקל. בפער שבין הנפקות לפדיונות, העומד על 20 מיליארד שקל, עתידים הגופים המוסדיים המנהלים את קופות הגמל וקרנות הפנסיה לרכוש אג"ח בבורסה.

כבר כמה שבועות מקפידים ראשי משרד האוצר להבהיר את התנגדותם לפריסת רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני. במקום לתת סיוע לחוסכים, הם מסבירים, עדיף לפעול ישירות על הגורמים שאחראיים לצניחה בשווי החסכונות, העיקרי שבהם הוא שערי איגרות החוב הקונצרניות.

על פי הערכות בשוק ההון, חלק גדול מהכספים העודפים יופנה לרכישת אג"ח ויביא לבלימת גל ירידות המחירים במדדי האג"ח. פעילים בשוק ההון ציינו אתמול שהמדיניות של האוצר כבר גרמה בימים האחרונים לעליות נאות גם בשערי האג"ח הממשלתיות ואף חשוב מכך: בשערים של האג"ח הקונצרניות.

תוכנית האוצר מבוססת על כך שהגירעון בתקציב הוא בינתיים אפסי, ולפיכך אין צורך דחוף בביצוע עוד הנפקות אג"ח שנועדו למימון פעילות הממשלה. עם זאת, החשש הוא שבחודשים הבאים יצטבר גירעון משמעותי, ואז יהיה על האוצר להגביר מאוד את קצב הנפקות האג"ח.

גם במקרה כזה עדיין תהיה פתוחה בפני ראשי האוצר בראשות החשב הכללי שוקי אורן אפשרות אחרת במקום גיוס בשוק המקומי והיא ביצוע הנפקות בחו"ל. במסגרת זו, מזכירים גורמים באוצר, ניתן יהיה למשל להשתמש ביתרת הערבויות שנתן הממשל האמריקאי עוד בימיו של אריאל שרון כראש ממשלה.

תגובת האוצר לחשיפת המהלך: "תוכנית הגיוס של האוצר נובעת מצורכי הממשלה. אם יש בכך כדי לתמוך בשוק ההון - אנו מברכים על כך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות