אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אולמרט, פישר ובר־און יכריעו לגבי רשת הביטחון: המודל הישראלי או הצ'יליאני צילום: עטא עוויסאת

אולמרט, פישר ובר־און יכריעו לגבי רשת הביטחון: המודל הישראלי או הצ'יליאני

ראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל יתכנסו היום ויכריעו בין שתי חלופות לרשת הביטחון הפנסיוני, כשברקע איומי ההסתדרות לפתוח בסכסוך עבודה כללי במשק. משרד האוצר ממשיך להתנגד למהלך

08.12.2008, 08:13 | אמנון אטד ושאול אמסטרדמסקי

היום (ב') עתידים הצוותים המקצועיים לגיבוש רשת הביטחון לחיסכון פנסיוני למסור את המלצותיהם לפורום הבכיר בהרכב ראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל. לכבוד האירוע חזר אתמול נגיד בנק ישראל סטנלי פישר מארצות הברית, שם השתתף בין השאר במפגש התקופתי של הפורום לנושאים כלכליים ופיננסיים בינלאומיים (G־30).

הצוותים המקצועיים, הכוללים בכירים מהאוצר, מבנק ישראל ומהמועצה הלאומית לכלכלה, יגישו לפורום הבכיר שתי הצעות: מתן רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני והצעה לתוכנית חלופית לרשת הביטחון. הפורום הבכיר יהיה זה שיחליט איזו הצעה לאמץ.

המועד להגשת ההצעות לא נבחר באקראי - מחר מסתיימת תקופת הצינון לסכסוך העבודה שעליו הכריזה ההסתדרות, ולאחריה תהיה ההסתדרות רשאית לפתוח בשביתה כללית במשק.

משרד האוצר ממשיך להתנגד להפעלת רשת ביטחון, גם במתכונת המצומצמת שכבר סוכמה ושאמורה להבטיח את חסכונותיהם הפנסיוניים של חוסכים הקרובים לגיל פרישה. התוכנית החלופית היא לתת הגנה מפני ירידה עתידית בערך החסכונות לא לחוסך הבודד אלא לקופות הגמל ולקרנות הפנסיה. בניגוד לרשת ביטחון שלא נוסתה מעולם, מנגנון של הבטחת תשואה לגופים הפנסיוניים קיים בכמה ארצות בעולם.

ככל הידוע, הכוונה היא להפעיל את מה שנקרא "המודל הצ'יליאני", שבו חייבות קופות הגמל - בהיעדר הוראה מפורשת של החוסך - להתאים את תיק ההשקעות לגילו של החוסך. ככל שגילו עולה, יש להתאים לו תיק השקעות סולידי יותר. בר־און עתיד להתייחס לראשונה לתוכניתו מחר בוועידה המרכזית לחיסכון פנסיוני של "כלכליסט". בוועידה ישתתף גם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, המתנגד לתוכנית האוצר ומאיים להשבית את המשק בגינה.

בישיבת הממשלה אתמול שב שר האוצר רוני בר־און וקרא לוועדת הכספים לא להתנות את אישור תוכנית ההאצה ותוכנית ההתערבות בגיבוש רשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני. בר־און אף רמז על אחד הצעדים שבכוונת האוצר לנקוט כדי להבטיח את כספי החוסכים. "המשבר יחייב תיקון עמוק, ובכלל זה ברמות הסיכון באפיקי חיסכון שונים ובגילים שונים", אמר.

בר־און סקר אתמול את המצב הכלכלי ואת תוכנית ההאצה של משרדו, וטען כי חבילת הצעדים שגובשה אינה סוף פסוק. "חבילת הצעדים גובשה על יסוד ההנחה כי שיעור הצמיחה במשק יהיה נמוך משמעותית מהערכות שקדמו להחרפת המשבר ועל ההנחה כי הגירעון הממשלתי ב־2009 יגדל באופן ניכר. למרות זאת וכדי לתת מענה למשק, אנו נוקטים מדיניות אנטי־מחזורית מידתית - ממשיכים במתווה הורדות המס, ומרחיבים את ההשקעות בתחומים מחוללי צמיחה; זאת בלי להעלות בשלב זה מסים או להקטין את הוצאות הממשלה", אמר בר־און.

בישיבה אמר ראש הממשלה אהוד אולמרט כי כל ההחלטות צריכות להתקבל ללא השפעה של הנושא הפוליטי אלא לפי המצב הכלכלי. "עד כה נהגנו באיפוק הראוי ובמהירות הדרושה. מה שנותר עוד להחליט לגבי החסכונות הפנסיוניים - נחליט כפי שהתחייבנו עד מחר", אמר.

במקביל אישרה הממשלה באופן סופי להקציב עוד 600 מיליון שקל למיגון יישובים בטווח של 4.5 ק"מ מרצועת עזה. בעקבות אישור זה ימוגנו בשנים הקרובות כ־6,000 יחידות דיור באזור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות