אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: יאהו חוגגת כאילו 1929 צילום: בלומברג

טכנולוגי על הבוקר: יאהו חוגגת כאילו 1929

היסטריית "פורנוגרפיית הילדים" נמשכת בבריטניה ועכשיו גם באוסטרליה, פרסי פוליצר מכירים בעיתונות רשת בדיוק כשעיתונות הפרינט גוססת, מאבק חשוב על אנונימיות רשת בארה"ב, וחברות ההקלטה מנסות לסחוט את האוניברסיטאות

09.12.2008, 09:57 | יוסי גורביץ

אחרי ג'רי, המבול

זה היה ידוע כבר זמן רב, אפילו התאריך היה ידוע, אבל ביאהו העדיפו לא לחשוב על זה יותר מדי. ובכל זאת:אם לא יקרה משהו חריג, מחר, ה-10 בדצמבר, תפטר יאהו כ-10% מכוח האדם שלה, שהם כ-1,500 איש.

ובדיוק של שעון ישן – זה של הטיטאניק הוא הדוגמא הראשונה שעולה – ערכה יאהו את חגיגת חג המולד השנתית שלה. היא נערכה באתר מירוצים ישן, והתמה שלה היתה לאס וגאס. זה עלה מיליונים, וקשה שלא לתהות אם הכסף הזה לא יכול היה להציל את משרתם של כמה מאות עובדים.

החיוך עוד לא נמחק. ג החיוך עוד לא נמחק. ג'רי יאנג, מנכ"ל יאהו היוצא | צילום: בלומברג החיוך עוד לא נמחק. ג

ג'רי יאנג, המנכ"ל היוצא, הסתובב והצטלם מחויך עם העובדים – שעדיין לא יודעים מי מהם יושלך לרחוב הקר מאד מחר. אולי קל לו יותר לחייך, אולי קל להם יותר להצטלם איתו, משום שגם הוא הולך הביתה. שמחת אביונים?

כשדברים יוצאים משליטה...

הם לחלוטין יוצאים משליטה. שלשום מצאו משתמשי ויקיפדיה בבריטניה שהם חשודים בסיוע לארגון המקדם פדופיליה, ושספקיות הרשת של הממלכה המנוטרת מונעים מהם גישה ישירה לאתר. הסיבה? תמונת האלבום Virgin Killer של הסקורפיונז – תמונה מ-1976, ראוי לציין.

שני הצדדים מתחפרים בעמדותיהם, ועכשיו התמונה הארורה מאיימת גם על סוחרים מקוונים בבריטניה: הגוף הפרטי-למחצה שאחראי על הצנזור הודיע לאמזון שהוא שוקל להכניס אותה לרשימת אתרי הפורנוגרפיית ילדים שלו, אם לא תסיר את התמונה מדף-המוצר של האלבום. המשמעות: מיליוני לקוחות בריטיים יתקשו להיכנס לחנות, אם בכלל יוכלו. אמזון, שעונת החגים היא קו החיים העיקרי שלה, היתה צריכה את זה כמו חור בראש. סוחרים אחרים פשוט מיהרו להסיר את התמונה.

 וכל זה עוד איכשהו הגיוני. יש שם ציור של ילדה עירומה. אם אתם רוצים טירוף אמיתי, נסו את אוסטרליה. תושב מקומי הורשע בהחזקת חומר פדופילי משום שהחזיק אוסף תמונות לא סימפטי... של הסימפסונס. כן, כן, הדמויות המצוירות הצהובות עם ארבע האצבעות. שופט שם החליט שאיורים של בארט וליסה עושים את זה הם פורנוגרפיית ילדים. ידעתי שהבירה האוסטרלית טובה, ושהיא זורמת שם כמו מים, אבל לא נסחפנו?

פרסי פוליצר מכירים במציאות, באיחור קל

 

שומעים את זה? לא? בדיוק. הרעש שאתם לא שומעים הוא זה של מכונות דפוס. אחת אחת, מכבים אותן. עיתונים נופלים כמו זבובים. ענקית הדפוס האמריקאית, חברת טריביון – שיוסדה ב-1847, שהשתתפה במאבקים חשובים כמו הדרישה לשחרור עבדים, ושמחזיקה כיום בעיתונים גדולים כמו השיקאגו טריביון והלוס אנג'לס טיימס – הודיעה אתמול על פשיטת רגל. היא חייבת 13 מיליארדי דולרים ולא נראה שתהיה מסוגלת להחזיר אותם אי פעם.

ובדיוק עכשיו, כשהמדיום שהוא מייצג נחנק ממחסור באשראי, הודיע המוסד המכובד ההוא, פרסי פוליצר, שלראשונה הוא יכיר גם בכתבות מקוונות וכתבים מקוונים כזכאים לפרסים.

וואלה, באמת תודה. ראויה לציון מיוחד הערתו של סיג גיסלר, מנהל ועדת הפרסים: "הוועדה תמשיך לעקוב אחר השפעת האינטרנט". והנה לכם סיפור שקיעת עיתונות הדפוס במשפט קצר אחד.

זכות ההשמצה האנונימית תחת אש

אחד הצדדים המכוערים ביותר של הרשת הוא העובדה שאדם לא חייב לעמוד מאחורי דבריו: הוא יכול ללכלך ולהשמיץ ללא חשש, תחת מעטה אנונימיות. ובכן, אולי זה ישתנה בקרוב.

זבולון ברודי, מפעיל סניף של דאנקן דונאטס ממרילנד, מצא לחרדתו שהעסק שלו מושמץ בפראות באתר מקומי. המשמיצים היו ידועים בכינויים CorsicaRiver, RockyRacoonMD ואחרים. ברודי דרש מהאתר, newszap.com, לחשוף את זהותם של המשמיצים, כדי שיוכל לתבוע אותם על הוצאת דיבה. האתר סירב. ברודי הלך לבית המשפט, וזכה.

עכשיו האתר, וחברת האם שלו, מערערים. הם טוענים להגנה מתוקף התיקון הראשון לחוקה, המגן על חופש הדיבור. ברודי ועורכי הדין שלו טוענים שיש להם זכות להגנה על שמם הטוב, מה שנכון. אפשר גם לציין שכאשר הזכות לדיבור חופשי הוכנסה כתיקון לחוק, אף אחד לא חלם שמדובר גם בהגנה על דיבור פחדני ומשמיץ – הנחת היסוד היתה שגבר עומד מאחורי המילים שלו. אתמול הגיע הנושא לבית משפט פדרלי מחוזי. יהיה המשך, כנראה עד בית המשפט העליון.

מזימת הפרוטקשן של תעשיית ההקלטות

חנות יפה יש לך. קצת דליקה, עם זאת. ממש יהיה חבל אם תהיה פה שריפה, נכון? זו, בערך, השורה שתעשיית ההקלטות האמריקאית ירתה לעבר האוניברסיטאות שם השבוע.

לאחרונה החלה תעשיית ההקלטות לתבוע אוניברסיטאות, משום שהן מאפשרות לסטודנטים להוריד להנאתם שירים. לאוניברסיטאות אין שום שיטה למנוע את זה – לאף אחד אין – והן די מחויבות לספק לסטודנטים פס מהיר. ראוי לציין שהאוניברסיטאות לא מואשמות בפשע, אלא רק באי מניעת פשע ואי דיווח על פשע, אבל בעולם נטול החוק של תביעות זכויות יוצרים זה מספיק.

עכשיו עשתה תעשיית ההקלטות סיבוב פרסה. למה לכן, היא שואלת את האוניברסיטאות, להסתבך בכל הבלגאן המשפטי הזה? תנו לנו, כל אחת, סכום קבוע מראש כפיצוי על הנזקים שהסטודנטים שלכם גורמים לנו – ואנחנו נבטיח לא לתבוע אתכן יותר. אנא הודיעו לנו אלו שירים היו הפופולריים ביותר בטבלת ההורדות, ואנחנו נפצה את האמנים בהתאם. בערך כמו מס האייפוד של צרפת.

התרגיל מעורר כמה שאלות מעניינות, כמו שמציין ארס טכניקה בצדק. למשל, מה עם סטודנטים שלא מורידים מוזיקה? מדוע שהם יצטרכו לממן את הרגלי המוזיקה של אחרים? האם לסטודנטים יותר להחזיק בשירים שהורידו גם כשיסיימו את לימודיהם? וכן הלאה.

קצרצרים

שמועות עקשניות אומרות שמיקרוסופט עומדת להציג טלפון נייד משלה, ששמו הזמני הוא "זונפון" – שילוב בין נגן המוזיקה שאובמה לא משתמש בו ובין סלולרי. השמועות כבר איתנו המון זמן, ובדרך כלל ראוי להתעלם מהן – מיקרוסופט לא מגיבה – אבל הפעם יש להן תאריך: השביעי בינואר 2009. אז אמור מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, לשאת נאום מרכזי בוועידת Electronics Consumer Show, ונרמז/נטען/נלחש (מחקו את המיותר) שהוא יכריז בו על הזונפון. יכול להיות שזה נכון ויכול להיות שמיקרוסופט מעתיקה את הדף הלא נכון מהספר של אפל, זה על קמפיין הלחישות. נחיה ונראה.

גוגל הודיעה למפרסמים שמעתה, ניתן לפרסם מודעות אדסנס גם באייפון ובאנדרואיד, ולמעשה בכל דפדפן סלולרי שתומך תמיכה מלאה ב-HTML. המודעות יוכלו לכוון גם לדפי אינטרנט רגילים ולא רק לגרסאות סלולריות שלהם. בדיוק מה שהיינו צריכים – פרסומות נוספות, ועוד על צג זעיר כל כך.

איך תוכלו לדעת אם הנפילה של תוכנת המסרים המיידיים שלכם – למשל, ג'יטוק, שנפל אתמול – היא תקלה פרטית במחשב שלכם או תקלה כלל עולמית? היכנסו לטוויטר, כמובן, וחפשו את שם התוכנה המציקה. אם מיליוני משתמשים זועמים מדווחים על תקלה, זו לא בעיה שלכם. יש בעיה אחת, כמובן – גם טוויטר עשוי ליפול.

עולם וירטואלי חדש עולה לרשת, והוא מיועד למוסלמים או לאנשים המתעניינים באיסלם. כעקרון, הוא מיועד לאפשר למוסלמים ליצור קשר זה עם זה ברשת, והמשתמשים מפעילים אוואטר שיש לו גם חדר פרטי. יוצרי העולם מכריזים שאין להם קשר לדת – הם רק מקדמים את "סגנון החיים המוסלמי". בעולם הווירטואלי הזה יש גם בר, כך שכנראה שהם מתכוונים ברצינות למה שהם אומרים.

לאחרונה ישנה תופעה משונה, בקרב אנשים עם יותר מדי כסף: להכניס אייפון לבלנדר ולראות מה קורה, המקבילה הטכנולוגית של עישון שטר של 100 דולר, רק יותר יקר. נראה שהסרטון הזה התחיל את המגפה. ובכן, ילדים, אל תנסו את זה בבית. ואם אתם בכל זאת בקטע, הקפידו להוציא את הסוללה מהג'יזספון – או שאתם מסתכנים בפיצוץ. מישהו כבר ניסה את זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות