אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לתת: 4 מכל 5 נתמכים נמצאים מתחת לקו הרעב צילום: גדי קבלו

לתת: 4 מכל 5 נתמכים נמצאים מתחת לקו הרעב

ערן וינטראוב, מנכ"ל לתת, שפרסמה את דו"ח העוני האלטרנטיבי לשנת 2008: העניים לא צריכים רשת ביטחון מכיוון שהם כבר נפלו

09.12.2008, 12:57 | מיקי פלד

משבר האשראי לא ממש משנה לאחד מתוך כל חמישה ישראלים, אלה המוגדרים מתחת לקו העוני. רבים מהם מגיעים לעמותות הסיוע במזון ו-82% מאלו נמצאים מתחת לקו הרעב ואין להם את המזון הדרוש לקיום מאוזן ותקין. כך עולה מדו"ח העוני האלטרנטיבי של עמותת לתת לשנת 2008. 

דו"ח העוני שיעור הקשישים העניים עלה ב-2007 ל-22.6% המשבר הכלכלי החריף יבוא לידי ביטוי רק בדו"ח הבא, ואילו דו"ח העוני ל-2007 מצביע על ירידה מזערית בשיעור המשפחות העניות בישראל; 23.8% מהציבור - 1.63 מיליון איש - חיים מתחת לקו העוני מיקי פלד, 3 תגובותלכתבה המלאה

על פי הדו"ח, כל נזקק חמישי מדווח כי חשב לשים קץ לחייו בשל מצבו הכלכלי ול-10% מהנזקקים נפטר אדם קרוב עקב חוסר יכולת לממן טיפול רפואי.

עבודה, כנראה, גם היא אינה פוטרת בהכרח מעוני. 34% מהנזקקים דיווחו כי הם עובדים - עלייה של 13% בשנה האחרונה ו-55% בשנתיים. כמו כן, נרשמה עלייה של 42% בשיעור העובדים במשרה מלאה בשנתיים האחרונות (30% בשנה האחרונה).

עם זאת, נרשמה ירידה של 50% במשרות הקבועות ועלייה של 123% במשרות הזמניות מ-2006. נושא התעסוקה, לפי אנשי לתת, נתפס כמקור העיקרי לבעיית העוני. שתיים מהסיבות הבולטות לבעיה הן שכר נמוך או עבודה זמנית או חלקית (47%) וחוסר במקומות עבודה (33%).

עמותת לתת ומכון חקר רייטינג הגדירו עוני כ"חוסר יכולת לקנות דברים בסיסיים או לתת לילדים את מה שהם צריכים, בושה, חוסר אונים, תלות במישהו אחר". על פי בדיקת העמותה, 36% מהנתמכים חווים רעב, 24% חוששים לחיות ברעב ו-7% פוחדים למות ברעב.

לתת: 7% מהנתמכים פוחדים למות ברעב, צילום: בלומברג לתת: 7% מהנתמכים פוחדים למות ברעב | צילום: בלומברג לתת: 7% מהנתמכים פוחדים למות ברעב, צילום: בלומברג

מצב זה הביא לעלייה של 24% בדרישה למזון ב-2008, אך 78% מהעמותות לא מצליחות לתת מענה לכולם, גידול של 8% לעומת השנה שעברה.

מנכ"ל לתת: "העניים נהיו עניים יותר"

מסיבת העיתונאים של לתת להצגת הדו"ח שימשה גם להעלאת מצוקתן של עמותות הסיוע, שהתרומות להן נחתכו בשל המשבר. ערן וינטראוב, מנכ"ל לתת, אמר כי "העוני העמיק והחמיר ב-2008 - העניים נהיו עניים יותר וכוחן של העמותות לתת מענה קטן משמעותית עקב ירידה בתרומות, שחיקה של הנושא בציבור, ירידת שער הדולר, עליית מחירי המזון ואי טיפול ממשלתי גורף".

הפגנת תמיכה בעולים קשישים רבע מיליון מתחת לקו העוני מחאה שקטה נערכה מול הכנסת כנגד מצבם של העולים המבוגרים. נציגי ארגונים חברתיים דרשו לחדש את בניית הדיור הסוציאלי, לעדכן את הקצבאות לשכירות ולזרז את קבלת הפנסיה המגיעה להם ממדינות ברה"מ לשעבר. שר הקליטה: "זכות בסיסית היא במדינת ישראל להזדקן בכבוד" אולגה ויניארלכתבה המלאה

וינטראוב צופה כי 2009 תהיה שנה קשה עוד יותר, שכן לדבריו "עמותות רבות תקרוסנה ויותר נזקקים ימותו כתוצאה ממחסור במזון ומאי קבלת טיפול רפואי. העניים לא צריכים רשת ביטחון, מכיוון שהם כבר נפלו; העניים צריכים תוכנית חילוץ והצלה שמשמעה הקצאת משאבים מיידית ב-2009 לסיוע בטווח הקצר והתחייבות למדיניות שתקבע את המאבק בעוני וצמצום הפערים החברתיים כיעד עיקרי ומרכזי של כל ממשלה שתקום אחרי הבחירות".

מהסקר עולה עוד, כי נרשמה עלייה של 33% בהוצאת ילדים מהבית עקב המצב הכלכלי - כל הורה רביעי נאלץ להוציא את הילדים מהבית ולשלוח אותם למסגרת אחרת עקב הקושי הכלכלי. החשש להידרדרות לעוני משותף לאחד מכל ארבעה ישראלים (27%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות