אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחקיר כלכליסט: קרנות הפנסיה התלוננו על השירות שרכשו - אבל שיווקו אותו הלאה כמצוין צילום: עמית שעל

תחקיר כלכליסט: קרנות הפנסיה התלוננו על השירות שרכשו - אבל שיווקו אותו הלאה כמצוין

חברה־בת של מבטחים הוותיקה, בראשות אורי יוגב ויעל אנדורן, חתמה על הסכם בהיקף כספי עצום עם חברת טכנולוגיה - אבל שנתיים אחרי שהחלה לקבל את השירות, החליטה לא לשלם. עכשיו נחשפים ההקלטות והמסמכים שעלולים להביך את בכירי האוצר

10.12.2008, 07:02 | עמיר קורץ

המחלוקת שעומדת בלב הסיפור הבא עשויה מחומרים הוליוודיים.השאלה שמונחת על שולחנו של בית המשפט המחוזי בתל אביב היא אם חברה בראשות אורי יוגב ויעל אנדורן התחמקה מתשלום של מאות מיליוני שקלים לספק של שירותים טכנולוגיים, בטענה שסיפק לה טכנולוגיה נחותה - ואז ניסתה למכור את הטכנולוגיה הזו לגופים אחרים, בהציגה את המוצר כאיכותי.

יעל אנדורן, מנהלת עמיתים קרנות הפנסיה, צילום: עמית שעל יעל אנדורן, מנהלת עמיתים קרנות הפנסיה | צילום: עמית שעל יעל אנדורן, מנהלת עמיתים קרנות הפנסיה, צילום: עמית שעל
קצת פרטים: לאחר שהולאמו שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות, התברר שמערכות המידע שלהן אינן אמינות. בבדיקה מדגמית של 2,653 תיקי פנסיה לא נמצא אפילו תיק אחד שבו הסכום שנרשם בקרנות היה נכון. לפיכך, ב־2004 הקימה מבטחים הוותיקה, הקרן הגדולה מבין השמונה, חברה־בת פרטית בשם DBQ (להלן דב"ק), שהופקדה על טיוב הנתונים. לתפקיד יו"ר דב"ק מונה אורי יוגב, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר; אחת משלושת חברי הדירקטוריון הנותרים היא יעל אנדורן, ראש מינהלת הקרנות הוותיקות.

במאי 2004 התקשרה דב"ק עם חברה בשם DCL (דס"ל), שפיתחה שיטה לטיוב נתונים. שתי החברות גיבשו הסכם, שלפיו דס"ל תספק לדב"ק שירותי טיוב נתונים, שיחסכו לקרנות הוותיקות מיליוני שקלים. תמורת השירות הזה תשלם דב"ק רבע מהסכום שייחסך, וגם תשלומים נלווים. את היקף החיסכון, הסכימו החברות, יקבע בורר מוסכם.

לאחר שנתיים של עבודה משותפת העריכה דס"ל שההסכם חסך לקרנות סכום אסטרונומי של יותר ממיליארד שקל, ופנתה לבורר כדי שיקבע את גובה התשלומים המגיעים לה.

התעריף העצום הזה הוא, כנראה, מה שהעלה את חמתה של דב"ק: ביולי 2006 היא שלחה לדס"ל מכתב שבו הודיעה על ביטול ההסכם, ואף הגישה תביעה להשבת המקדמה שהעבירה לדס"ל, בסכום של מיליון שקל.

 

יוגב ואנדורן דורשים החזר

 

הטענות של דב"ק התבססו, בעיקרן, על בדיקה שערכה דב"ק באמצעות חברת הייעוץ של משרד רואי החשבון קסלמן וקסלמן. זו גילתה, לטענת דב"ק, שהמוצר של דס"ל אינו עומד בהבטחות שפיזרה החברה. "המצגים שהוצגו על ידי דס"ל טרם כריתת ההסכם, בדבר חדשנותם וייחודיותם של הרעיון ושיטת הטיוב שהוצעו על ידיה, אינם נכונים", תקפה דב"ק. "למעשה הרעיון נעדר כל ייחודיות, מקוריות או חדשנות. בשיטת הטיוב המשמשת בסיס לפרויקט לא גלומים יתרונות אינהרנטיים או חיסכון מובטח בהשוואה לשיטות אחרות".

דס"ל פנתה מיד לבית המשפט. השיטה שלנו, טענה, חסכה לקרנות סכום עצום; תביעת ההשבה היא ניסיון לחמוק מתשלום שלא כדין. יותר מכך, טענה: לא רק שדב"ק מתחמקת מלשלם לה, היא אף משווקת את שיטת הטיוב של דס"ל "לגופים אחרים מחוץ לקרנות הפנסיה הוותיקות", בניגוד גמור להסכם בין השתיים. לפי שעה נתן בית המשפט צו מניעה שאוסר על דב"ק למכור את המערכת של דס"ל לגורמים מחוץ לקרנות הוותיקות.

בתגובה לתביעה, חזרה דב"ק וטענה שדס"ל הסתירה "עובדות מהותיות" ונקטה "הטעיה חמורה", וכי שיטת הטיוב שלה היא "רעיון מוכר וידוע, ואינו פרי פיתוחה של דס"ל". דב"ק טענה גם כי כיוון שהדירקטוריון שלה לא אישר את ההסכם, היא היתה רשאית לבטלו.

ההקלטה שתביך את בכירי האוצר

הסאגה המשפטית עדיין מתנהלת, אבל עוד בטרם יוכרע הקרב, שלפה דס"ל נשק סודי, שעשוי להביך מאוד את יוגב ואנדורן: באפריל 2007 היא שלחה חוקרת פרטית, שניהלה שיחה עם יעל מנור, מנהלת תחום שיווק ופיתוח עסקי בדב"ק. בשיחה מתארת מנור את שבחי מערכת הטיוב: "יש פה המון סוגים של חיסכון", מבארת מנור. "יש פה חיסכון בזמן, ויש חיסכון מאוד מאוד גדול באנשים". היא אמרה עוד שהצפי לפני הקמת המערכת היה שביצוע טיוב הנתונים יגזול "5,000 שנות עבודה... אחרי המערכת שלנו, עשו חישוב שזה יגיע לפחות מעשירית מזה". יתרה מזאת: בדו"ח שכתב מנכ"ל דב"ק לשעבר שלומי טלמור, כמעט שנתיים לאחר תחילת העבודה המשותפת, הוא מגדיר את השיטה של דס"ל כ"מהפכנית".

דס"ל שבים ומביכים את יוגב ישירות: בבית המשפט טענה דב"ק כי צו המניעה שאוסר עליה לשווק את השיטה עלול לגרום לה "נזקים עצומים ובלתי הפיכים" וכי היא "עלולה לצמצם באופן מיידי ומשמעותי חלק מפעילותה העסקית ולפטר באופן מיידי עובדים". אבל דס"ל חושפת במסמכים שהגישה לבית המשפט כי ימים ספורים אחר כך פנה יוגב לעובדי החברה במייל פנימי, כשהוא מצהיר: "ברצוני להדגיש בפניכם באופן חד־משמעי שלא מתוכננים פיטורים, ואין כל חשש שפעילותנו תופסק".

אורי יוגב, צילום: בועז אופנהיים אורי יוגב | צילום: בועז אופנהיים אורי יוגב, צילום: בועז אופנהיים

בינתיים, בזמן שהשתיים מתקוטטות, מי שעלולים להיפגע הם עמיתי הקרנות. "אחת המטרות המוצהרות של הפרויקט היתה חישוב הפנסיה בלחיצת כפתור, במקום שהעמית יחכה לחישוב שלושה עד שישה חודשים, כמו שהיה עד אז", מסביר גורם המעורה בפרויקט. "נכון להיום, לאחר שדס"ל כבר לא בפרויקט ודב"ק לא עמדה בתוכניות העבודה, המטרה לא הושגה, והכל על חשבון העמיתים".

מדב"ק ומינהלת הקרנות נמסר בתגובה: "הטענות של דס"ל מופרכות לחלוטין, כפי שהראתה דב"ק בבית המשפט. חוות הדעת של קסלמן את קסלמן קובעת חד־משמעית כי ההסכם נכרת בהתבסס על מצגים כוזבים שהוצגו על ידי דס"ל. לכן הגישה דב"ק תביעה נגד דס"ל להשבת כל הכספים ששולמו לה. מכל מקום, הנושא מתברר בבית המשפט, ואין בכוונת דב"ק לנהל הליכים אלו מעל דפי העיתון". באשר לעיכוב בפרויקט מסרה דב"ק כי זה יבוא לסיומו בחודשים הקרובים: "העיכוב לא נובע מיציאתה של דס"ל מהתמונה, אלא להפך: מתפיסה ראשונית מוטעית, שאותה התוותה דס"ל בתחילת הדרך".

מדס"ל נמסר: "לצערנו, הקרנות אינן מקיימות הסכם מפורש שעליו הן חתומות, בטענות חסרות בסיס. אנו בטוחים כי בית המשפט יחייב אותן לשלם את מלוא הסכום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות