אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהלה בוול סטריט הפילה את התשואה על אג"ח ממשלתי ל-0.02% צילום: בלומברג

בהלה בוול סטריט הפילה את התשואה על אג"ח ממשלתי ל-0.02%

הביקוש לאג"ח של ממשלת ארה"ב הגיע לשיא של כל הזמנים, כאשר הביקוש לניירות הערך שהונפקו היה גבוה פי 4 מההיצע. "זהו ניסיון נואש לשמור על ההון עד סוף השנה" אמר ל-CNN כלכלן בכיר בניו יורק

10.12.2008, 19:59 | סוכנויות הידיעות

משבר האשראי הגלובלי והבהלה שאוחזת בשווקי ההון, הביאה את הביקושים לאיגרות חוב של ממשלת ארה"ב לשיא של כל הזמנים, כאשר הביקוש על ניירות הערך שהונפקו היו גבוהים פי ארבע מההיצע. הציבור רכש את אגרות החוב בסכום כולל של 32 מיליארד דולר, למרות שנשאו ריבית כמעת אפסית - 0.02% בלבד.

התקשורת האמריקאית אף דיווחה, כי במהלך המסחר ירדה הריבית על אגרות החוב מתחת ל-0%, אך לא נמצאו הוכחות לכך שהתבצעו עסקאות לפי שווי זה. למרות שתוקפן של אגרות החוב הממשלתיות יחל רק מחר, כבר במהלך יום המסחר הזה ירדו התשואות בשוק האג"ח, בהשפעת ההנפקה הממשלתית.

אנליסטים מסבירים, כי הציבור מבוהל כל כך וחושש מהפסדים, עד שהוא מוכן לשלם לממשלת ארה"ב, שתשמור בעבורו על חסכונותיו. בעידן של מפולת בבורסות וקריסה של בנקים, אפיק זה נראה לציבור הכי יציב ובטוח. "מימיי לא ראיתי דבר כזה. לא מדובר בניסיון להרוויח, אלא בניסיון נואש לשמור על ההון עד סוף השנה", אמר בראיון לרשת הטלוויזיה CNN ראש חטיבת אגרות חוב בחברת סטנדרד צ'רטרד, מייקל פרנזיס.

ותיקי וול סטריט נזכרים, כי מצב דומה שרר בשוק ההון האמריקאי רק בסוף שנות ה-30 של המאה הקודמת. את הביקוש לאג"חים ממשלתיים הם מכנים בועה, ומעריכים כי תתנפץ בקרוב. עד אז, הריבית על אגרות חוב לטווח קצר, שרק לפני ימים ספורים עמדה על 2.31%, תשאף לאפס ואילו תשואה על ניירות ערך לתקופה של עשר שנים, תעמוד על 2.71% בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות