אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר לא יוכל להמשיך לייבש את מקורותיו לאורך זמן צילום: גלעד קוולרצ'יק

האוצר לא יוכל להמשיך לייבש את מקורותיו לאורך זמן

נסיונות ההתערבות של פקידי האוצר מגיעים באיחור. כוחם בימי בחירות מוגבל. בכך הם תרמו את חלקם למשבר בשווקים

11.12.2008, 07:39 | עומרי כהן

מעט מדי, מאוחר מדי, ובעיקר זמני מדי - כך נראית התוכנית של החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, לחילוצו של שוק איגרות החוב הקונצרניות (אג"ח של חברות) מהמשבר. מעט מדי, כי מדובר בתוכנית עקיפה לטיפול במשבר. מאוחר מדי, כי את ההתערבות היה צריך לבצע כבר לפני חודשיים. זמני מדי, כי בתוך כמה חודשים ייגמר כנראה החמצן למשרד האוצר.

התוכנית של אורן מתבססת על המציאות שהובילה לניפוח המימון החוץ־בנקאי בישראל. מייבשים בהדרגה את שוק האג"ח הממשלתיות, ומאלצים בכך את המשקיעים המוסדיים לחפש מציאות בשוק האג"ח הקונצרניות. בעזרת הביקושים שהם יזרימו אמורים מחירי האג"ח הקונצרניות להתרומם, להוריד את התשואות הגבוהות שאלו מגלמות ולאפשר גם לשוק המניות לחזור ולהתחזק.

אלא שבתקופה שבה ההכנסות ממסים יורדות במהירות, לא יוכל משרד האוצר להמשיך לאורך זמן בייבוש מקורותיו הכספיים. הוא עתיד לחזור לגיוסים נרחבים של אג"ח בארץ ובחו"ל בחודשים הקרובים. לכן, לתוכנית של אורן לא צפוי מחזור חיים ארוך במיוחד. היא נראית יותר כפתרון זמני של פקידי אוצר בעלי סמכויות מוגבלות בתקופה של טרום בחירות.

חוסר ההתערבות של משרד האוצר בשוק האג"ח הקונצרניות תרם בדיעבד תרומה גדולה לקריסת שוקי המניות ואיגרות החוב בישראל, בין אמצע ספטמבר לאמצע נובמבר. מיליארדי שקלים בודדים, שהיו מוזרמים אז לרכישת אג"ח קונצרניות מדורגות, היו יכולים לייצב את שני השווקים. בכך היו ממתנים מאוד את הפגיעה הקשה בתשואות קופות הגמל ופוליסות הביטוח.

השבוע פרסה המדינה רשת ביטחון לבעלי החיסכון הפנסיוני בני 57 ומעלה שנפגעו מקריסת השווקים האחרונה. עדיין לא ברור כמה יעלה הצעד למדינה אבל הוא יעלה בוודאי הרבה. התרופה שהוא יספק תהיה טובה רק לחלק קטן מהחוסכים ולא לכולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות