אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: ירידה במכירות מזון אורגני בארצות הברית צילום: אוראל כהן

לראשונה: ירידה במכירות מזון אורגני בארצות הברית

דו"ח של חברת נילסן מצביע על האטה בתחום שנחשב עד כה חסין. מנכ"ל עדן טבע מרקט: "בישראל לא נראה ירידה בצריכה, אבל הצמיחה תהיה אטית יותר"

11.12.2008, 08:59 | חגי לוי וגלי ברגר

המשבר הכלכלי בארצות הברית מצליח לפגוע באחד ממנועי הצמיחה של יצרני המזון הגדולים: מזון אורגני. בעשור האחרון צמח ענף המזון האורגני בצפון אמריקה בקצב של עשרות אחוזים מדי שנה, והפך מנישה למשוגעים לבריאות, לתחום שגם יצרניות המזון הגדולות והשמרניות נכנסו אליו. השינוי הזה ניכר גם ברמה הקמעונאית: מזון אורגני חלחל בהדרגה מחנויות בריאות לטבעוניים לרשתות השיווק הגדולות ברחבי ארה"ב. חלקן אפילו פתחו מחלקות אורגניות ייעודיות. במקביל, צצו במרכזי הערים סופרמרקטים של רשתות כגון Whole Foods ו־Trader joe, שהוקמו סביב מוצרים אורגניים.

דו"ח שפרסמה השבוע חברת המחקרים נילסן מגלה שהתחום הזה, שנחשב באופן מסורתי ליקר יותר מגידולי שדה וממוצרי מזון קונבציונליים, החל להצטמצם בחודש יוני האחרון - לראשונה זה שנים.

עורך המחקר בנילסן, טום פירוואנו, טוען שהפגיעה החלה רק במחצית השנייה של 2008, כיוון שעליית מחירי האנרגיה בתחילת השנה פגעה בעיקר בהכנסה הפנויה של העשירונים הנמוכים - שמלכתחילה אינם שוק גדול של מזון אורגני יקר. במחצית השנייה של 2008, לעומת זאת, העמיק המשבר ופגע באופן רחב יותר בכלל משקי הבית בארה"ב. "בחודשים האחרונים ראינו פיטורי ענק וקריסות שערים בוול סטריט, שגורמים לחרדה גם בקרב המשפחות האמידות יותר, שהן דווקא התרגלו לרכוש מוצרים אורגניים", אמר בראיון לשבועון BrandWeek.

ומה בישראל? דו"חות החברה מעברות, שמייצרת ומשווקת בין השאר את מוצרי אדמה ואלטמן, הראו כי המגזר הזה לא צמח כמעט מתחילת 2008. עם זאת, רואים התרחבות של רשתות מתמחות כמו עדן טבע מרקט, שתפתח בקרוב את הסניף השישי, ואורגניק מרקט. גם רשתות השיווק מרחיבות את היצע התוצרת האורגנית שלהם. גיא פרוביזור, מנכ"ל ומבעלי עדן מרקט, מאמין שלא נראה ירידה בצריכה של מזון אורגני, אלא שהצמיחה של התחום, שגדל בעשרות אחוזים מדי שנה, תהיה אטית יותר. "אולי יהיו פחות מצטרפים חדשים, אבל מצד שני, נוכל להגדיל את סל הקנייה של לקוחות קיימים", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות